• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Kimse Çocuğunun Çırak Olmasını İstemiyor

İşletmelerde çırak sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Sevim, “Kimse çocuğunu çırak olarak yönlendirmek istemiyor. Üniversite mezunu de olsanız gidip bir işyerinde çalışacaksınız. Bu çocuklar erken yaştan itibaren hem sanat öğreniyor, hem de devlet kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesi olanlara KOSGEB kapsamında karşılıksız kredi bile veriyor. Okulumuzun bu özelliği de var. Bu anlamda mesleki eğitime velilerimiz açısından önem ve destek vermemiz lazım. Çırak sayısının artması gerekiyor ki esnafımızın sanayideki kalifiye eleman ihtiyacı giderilebilsin.” dedi

Kimse Çocuğunun Çırak Olmasını İstemiyor

Malatya Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan çalışmaları ve verilen eğitimleri Okul Müdürü Remzi Sevim ile konuştuk. Merkezde kayıtlı olan öğrenciler hakkında bilgi veren Sevim şu ifadeleri kullandı: “Hacı Hasan kovuk mesleki eğitim merkezi olarak hem öğrenciler hem kafa hem de ustalık eğitim olmak üzere eğitimlerimiz devam etmektedir.  Şu anda çırak öğrenci sayımız 275 civarında çırak öğrenci kaydımız var. 171 civarında da ustalık eğitimine gelen öğrencilerimiz var.  Hâlihazırda Usta öğreticilik içinde kayıt yapan öğrencilerin kursları devam etmektedir.   Belgelerini belgeleri verilmektedir. Şubat ayında 850 civarında öğrenci, aday kalfa ve usta adayı sınava katılmış biz bunların 600 tanesini kalfalık ve ustalık belgesi kazandıklarından dolayı belge vermişiz.  Haziran döneminde de 700 civarında öğrenci usta ve kalfalık sınava katılmış 480 civarında da onlara ustalık ve kalfalık belgesi verilmiştir. Özellikle 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte 9. sınıflar ve okula devam edemeyen öğrencilerinde kayıtlarını direkt olarak nakillerini de bizim okula alınmakta nakil olarak da görebilmektedir. Sanayinin ve işyerlerinin ihtiyacı olan çırak ve kalfaların okulumuza kayıt yapılıp işbirliği halinde okul ve iş yeri ile birlikte okullar kaydı yapılmaktadır. Bütün meslek dallarında eğitime devam etmekteyiz. Eğitimlerimiz içerisinde, Mobilya ve iç mekân tasarımı var. Ayakkabı,  saraciye üretimi var. Meslek olarak söylüyorum. Verdiğimiz eğitimlerde bilişim teknolojileri var, elektrik elektronik teknolojisi var. Bunun içerisinde bobin,  araç büro makinaları, elektrik tesisatı, elektrikli aletler,  asansör sistemleri, endüstriyel bakım onarım, görüntü sistemleri, güvenlik sistemleri haberleşme sistemleri, yüksek gerilim sistemleri var. El sanatları verdiğimiz eğitimlerde ise güzellik saç bakım hizmetleri, cilt bakımı, erkek ve kadın kuaförleri, inşaat ve İnşaat teknolojisinden ahşap yapı sistemleri, betonarme yapı sistemleri gibi diğer inşaatta ilgili bütün hepsi var.  Kuyumculuk teknolojisi, takı imalatı,  makine teknolojisi, bilgisayar destekli endüstriyel modelleme var. Makine bilgisayar, makina imalat işlemleri, endüstriyel kalıp, mermer işleme, makine bakım onarım var.  Matbaa Teknolojisi, metal, çelik konstrüksiyon, kaynakçılık metal doğrama makinaları. Motorlu araçlar, iş makinaları, otomotiv boya, otomotiv elektromekanikerliği, Otomotiv gövde,  tesisat ve teknolojide tesisat teknolojisi ve yapı tesisat sistemleri var. İklimlendirme sistemleri, soğutma sistemleri, yiyecek içecek en çok alanlarından bir tanesi de aşçılık pasta tatlı yapımı servis gibi kurslarımız var.”

 

Sevim şunları dile getirdi: “Daha önceden örgün eğitime bağlıydık.  Şimdi Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’ne 2017 Eylül itibariyle Örgün eğitime bağlandık. Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlandı.  Genel Müdürlüğe bağlanınca gelen öğrenciler 9 sınıftan geliyor öğrenciler. 9. sınıftan itibaren işte 3 yıl boyunca geldikleri zaman kalfalık belgesini hak ediyorlar. Bir yıl daha okuduğu zaman ustalık eğitimi de gelmiş olur ustalık eğitimlerini de başarıyla bitirirse de ustalık belgesi almış oluyor. Bununla birlikte buraya kayıt olan öğrenci 9 sınıf öğrencisi ise gidip mesleki açık liseye de devam ederse de mesleki açık liseden yüz yüze eğitimi bizden almış oluyor. Diğer fark derslerini verip başarılı olursa da Meslek Lisesi mezunu olmuş oluyor. Okulumuzun böyle bir avantajı da var. Okula kayıtlı olan öğrenci haftada bir gün okula geliyor. İşletmeye, öğrencinin işletmede çalıştığı için devlet teşviği veriyor. 20 kişiden az çalışırsa 290 lira civarında veriyor 20 kişiden fazla çalışırsa da 145 lira her bir çırak öğrenci için para veriyor. Bu öğrencilerin okul tarafından sigortaları yapıyor. İş sağlığı ve meslek hastalıkları sigortası, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası yaptırılıyor. Bu da işverene ayrıca bir katkı sağlıyor.   İşletme için büyük bir avantaj oluyor. Hem öğrenci haftada bir gün okula gelmiş, hem de sigortalı oluyor. Diğer işlemler giriş işlemleri noktasında da devlet destek vermiş oluyor. Böylece işletmeye destek vermiş oluyor.”

“İŞLETMELER ÇIRAK BULAMIYOR”

Sevim şunları sıraladı: “Geçen yaz itibarıyla arkadaşlarla birlikte işletmeleri gezdik.  İşletmelerde gördüğümüz sıkıntıların başında çırak bulamama gibi öyle bir sıkıntımız var. Çırak gelmiyor. Çırak gelmeyince de onlardan bize kayıt gelmesi lazım. Kayıt olmayınca da böyle bir problemimiz var. Kimse çocuğunu çırak olarak yönlendirmek istemiyor. Aslında her halükarda birileri bu işleri yapacak. Hem meslek öğrenmiş hem de okulu bitirmiş olacak.   İşte üniversite mezunu de olsanız gidip bir işyerinde çalışacaksınız. Bu çocuklar erken yaştan itibaren hem sanat öğreniyor, hem de devlet kalfalık ve ustalık ve Usta öğreticilik belgesi olan insanlarda KOSGEB kapsamında kredi bile veriyor. Karşılıksız veriyor, okulumuzun bu özelliği de var. Aslında bu anlamda biraz mesleki eğitime velilerimiz açısından önem vermemiz lazım, destek vermemiz lazım. Çırak sayısının artması gerekiyor ki esnafımızın sanayideki olan kalifiye eleman ihtiyacı giderilebilsin. Bu alanda sıkıntılarımız var. Yeni LYS ile birlikte liseye geçiş sınavı ile birlikte biliyorsunuz kaliteli okul sayısı azaldı. 4-5 tane bilemediniz 6 tane okul var.  Onun dışındaki okullar hep Mahalle okulları oldu. Eğer öğrenci okumuyorsa, olmayacaksa, böyle bir şey varsa o zaman çıraklık okula yönlendirmek lazım. Çıraklık okuluna yönlendirmek lazım. Hem meslek öğrenmiş olacak. Hem de okul bitirmiş olacak.  İş garantisi veriyoruz yani burayı bitirdiği zaman meslek sahibi olacak. 3-4 yıl sanayide çalışan birisi dükkân açıyor.”

KARİYER GÜNLERİ DÜZENLEMEYİ PLANLIYORUZ

Sevim: “Geçen gün bir kursiyerimiz bizi ziyarete geldi.  Onun yanında 10-15 tane çırak çalışıyor. Bu kapsamda kariyer günleri düzenlemeyi planlıyoruz. Böyle öğrencileri bilgilendirelim diye düşünüyoruz. Ufukları açılsın biraz. Bize çırak öğrenci geliyor ama dar düşünüyorlar. Getirirsem ne olacak. Dedik ki en azından birebir görsünler.   Piyasada çalışan çırak olarak, sonra kalfalık, ustalık belgesini alıp şu anda saygın ustalar var. Biz bu anlamda mesleki eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Şimdiki İş kanununa göre 18 yaşında birini sizin çalıştırma şansınız yok. Ancak çırak olarak mesleki eğitim ve çıraklık eğitimi kaydını yaptıracak o şekilde çalıştırabilirsiniz.  Onun dışında çalıştırma şansınız yok. Burada çalışmaları büyük bir avantaj oluyor. Sigortası yatırılıyor işverene destek amaçlı devlet para ödüyor teşvik ediyor bu da güzel bir şey.   Bizde ayrıca eğitim öğretim döneminde yani mutlaka dönem başlangıcı filan öğrenci beklemiyoruz. Çünkü bizde sürekli kayıt var. Sürekli eğitim ustalık eğitimi var. Gece eğitime devam eden ustalık eğitimi var. Haftada bir gün geliyorlar. Haftada 10 saat üzerinden eğitim yapılıyor, diğer günler işletmede çalışıyorlar.   Bunları işletmede çalıştıkları süre içerisinde sigortaları işte teşvik devlet tarafından verilen teşviklerle sağlanıyor. Okulumuz zaten Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul olduğu için bu alanda öğretmenimiz var. Fazlasıyla var öğretmen bu noktasında bir sıkıntımız yok. Dışarıda görevlendirme gibi bir sıkıntımız yoktur. Öğretmenlerimiz var, dersler var bunun için açılmış modüler derslerimiz var. Sınıflarla ilgili atölye mekânlarımız var. İhtiyaç olursa alıyoruz. Atölye imkânlarını göstermek amaçlı bir işletmeye götürür gösterebiliriz.   Pratik eğitimi Zaten işyerinden alıyor. Biz teorik eğitim veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

TEKNOLOJİYİ TAKİP ETMEK ZORUNDAYIZ

Zamanın şartlarını ve teknolojiyi takip etmelerinin önemine değinen Sevim sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İşyerleri zaten sanayide olduğu için günlük gelişen teknolojiyi takip etmek zorundalar.  Teknolojinin gerisinde kaldığı zaman iş yapamayacak. Şu an eski araçlara bakabilirsiniz ya şimdi o araçların tamir bakımı biraz daha kolay. Şimdi araçlar beyinli oldu.  Arıza tespit cihazı olmadığı zaman o arızayı tespit etme şansı yok. Bunun için elamanların yeni gelişen teknolojiyi takip etmek zorunluluğu oluştu. Teknoloji eğitimi gelişen Teknolojiye ayak uydurmak durumundayız. Bizde ayak uydurmak durumundayız. Biz de test cihazı, makina alıyoruz ki,  çocuklar teorik eğitimlerini tamamlayabilsinler.”

ÖĞRENCİLER EN ÇOK HİZMET SEKTÖRLERİNİ TERCİH EDİYOR

Öğrenciler en çok hangi bölümleri tercih ettiğini Sevim şu şekilde sıraladı: “En çok hizmet alanı ile ilgili olan bölümler diyelim ki kuaförlük, örnek veriyorum elektrik elektronik motor hizmet alanı ile ilgili olan bölümler, yani böyle üretime dayalı alanları değil de onları daha çok tercih ediyorlar.  Öğrencilerimiz 1-2 sene bir kuaförün yanında berberin yanında çalıştığı zaman bir iki sene de kendi işyerini açabiliyor.  Öyle düşünüyorlar biraz daha üretim hizmet alanı sektörüne Bunun dışındaki alanlarda ise biraz daha sıkıntılı bir süreç. Otomotiv sektörü ve benzer sektörler biraz daha uzun gerçekten makine dolarım isteyen işler, kafa isteyen işler, biraz daha sayısal anlamda zihin yapısı gerektiren işlerdir. Diğeri de el yapsana işte hizmete bakan şeyler biraz daha kolay oluyor.”

KOSGEB DESTEKLERİNDEN YARALANABİLİYORLAR VE YAŞ SINIRIMIZ YOK

Sevim: “Öğrenciler müracaat eder işlemlerini tamamlarlarsa bu tür kurumlardan da destek alabiliyorlar.   Diyelim ki şu anda özellikle memur alımları oluyor. İşyerleri ustalık belgesi Usta öğreticilik belgesi istenen özellikle suresi ustalık belgesi istenen işler var. Bu anlamda belgelendirme yapılmadığı takdirde siz istediğiniz kadar değil ki benim bilgim var bir anlam ifade etmiyor. Resmi olarak belgenizin olması gerekiyor. En son değişen denklik yönergesi ile birlikte 22 yaşını doldurmuş bir ay sigortası olan birisi de gelip okula müracaat ederse biz onu kalfalık sınavına alabiliyoruz. İlköğretim mezunu 22 yaşını doldurmuş olacak. Denklik alabilmesi için sınava girebilmesi için bu şartları taşıyan biri gelip sınava girebilir. Kalfalık belgesi için sınava girebilir.  Yani 40 yaşında 45 yaşında 50 yaşında gelenler de var.  Belge almak için gelenler var. Şu anda biliyorsunuz inşaatlarda yapı denetim zorunluluğu geldi mesleki yeterlilik geldi. Mesleki yeterlilik de ilgili sıkıntımız var. Yani yeterlilik belgesi 5 yıl geçerli bir belge bizim verdiğimiz kalfalık ustalık belgesi süresiz. Sistem değişmezse süresiz geçerliliği var. Mesleki yeterlilik belgesi için 5 yıl sonra tekrardan sınava girmesi gerekiyor Biz de devam eder bu belgeyi alırsa 5 yılsonunda beş yıl değil yani süresiz geçerliliği var. Sıkıntı yok.  Bu anlamda eğer biraz sigortası varsa, 22 yaşında olurmuş ya da en az ilköğretim mezunu ise kalfalık için müracaat edebiliyor.  Eğer 1800 günü varsa hem kalfalık ve ustalık için sınava müracaat edebiliyor. Kurstan sonra kalfalık sınavına girecek. Eğer başarıyla verirse bu sefer ustalık sınavına girecek ve belge ömür boyu geçerli olacak.”

 

>Rahime Gül Erbaş

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber