• DOLAR
  7,9099
 • EURO
  9,4268
 • ALTIN
  459,66
 • BIST
  10,5914

Kimlik Dolandırıcıları Mağdur Etti

11 yıl önce 2015 yılında Aydın’ın Didim ilçesinden adına bir şirket açıldığını öğrenen Fikret Kırgız adlı vatandaş borç nedeniyle aracının da haciz edilmesiyle mağdur olduklarını belirterek suç duyurusunda bulundu

Kimlik Dolandırıcıları Mağdur Etti

11 yıl önce 2015 yılında Aydın’ın Didim ilçesinden adına bir şirket açıldığını öğrenen Fikret Kırgız adlı vatandaş borç nedeniyle aracının da haciz edilmesiyle mağdur olduklarını belirterek suç duyurusunda bulundu

Fikret Kırgız, adlı vatandaş 2011-2014 yıllarında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde temizlik personeli olarak görev yaptıktan sonra kimlik dolandırıcılarının kurbanı olduğunu söyledi. Kırgız,  Malatya’ya döndükten sonra kimlik fotokopisindeki fotoğrafı değiştirerek kendi adına “ Yayla Toptan Gıda Pazarlama Şirketi” diye bir şirket açıldığını bu şirketten dolayı da kendisine 58 bin 700 lira borç geldiğini öğrendiğini söyleyerek yetkililerden adının temize çıkarılmasını ve dolandırıcının yakalanmasını istiyor.  Konuyla ilgili olarak bir çay ocağında basın mensuplarına derdini anlatmaya çalışan Fikret Kırgız yaşadığı mağduriyeti de şu sözlerle dile getirerek yetkililerden bu konuda yardım talebinde bulundu. Kırgız bu konuda gazetecilere yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullanarak mağduriyetini ifade etti. “Bu borç kâğıdı elime geçer geçmez Malatya’da Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundum. Haberim olmadan kimlik adıma açmış bir şirket var. Bunun üzerine Benim hiçbir alakam olmadığına dair suç duyurusunda bu fotokopimdeki fotoğraf değiştirilerek adıma şirket açıldığını ve beni de şirket müdürü yaptıklarını öğrendiğimi belirterek Malatya Cumhuriyet Savcılığına şikâyette bulundum. Henüz davanın seyrinden haberim yok ancak önceki gün Atatürk Caddesinde park halindeki kendime ait aracım trafik tarafından hacizli olduğu gerekçesiyle, hak mahrumiyeti olduğu gerekçesiyle aracıma haciz konulduğunu öğrendim. Arabama emniyet birimleri tarafından el konuldu ve yediemin otoparkına çekildi. 2015 yılında suç duyurusunda bulunmama rağmen halen bu durum devam ediyor. Benim kimlik fotokopim kullanılmış ama benim bilgim yoktur.”

AİLECE PERİŞAN OLDUK

6 kişilik bir aile olduklarını ve 4 çocuk babası olduğunu söyleyen Kırgız; “Ben bu yaşıma teriyle kazandığım bir arabam oldu. Onu da elimizden aldılar. Daha adıma ne kadar borç çıkacağını da bilmiyorum.  Şu anda çok mağduruz. Böyle bir haber alınca yıkıldık.  Çünkü elimizden yapacak bir iş gelmiyor. Durumumuz çok kötü ailece yıkıldık Bu arabayı almak için yıllarca ailemle birlikte kayısı işyerinde çalıştık. Bu aracı alabilmek için aylarca depolarda, çadırlarda kaldık. Şuan aracımızda alındı. Hem de hacizde olan borçların ödenmesi için kararlar var. Sigortam yok, sosyal güvencem yok, hiçbir gelirim yoktur. Adıma kurulan Şirket Aydın-Didim’de kurulmuş. Şirketi kuran kişinin Konyalı olduğu ve 4 kişi olduğu söyleniyor. Savcılığa imza sirküsü verdim bugün doların bana ait olmadığına dair.  2004 yılında Aydın Didim’de bulundum orada sigortalı olarak bir işte çalışıyor firmaya ait araç kullanıyordum. Oradaki şirkete Vermiş olduğum özgeçmişimde ki fotokopideki bilgiler alarak bunu kullanmışlar. Şuan açmış olduğun dava adıma açılmış olan dava Aydın Didim ilçesinde görünüyor. Malatya’da dava görülmüyor. Şu anda mağdurum.”

ZAMAN ZAMAN KİMLİK BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİN

Kırgız vatandaşlara da çağrıda bulunarak şunları söyledi; “ Vatandaşlara çağırırım bilmedikleri yerlere kimliklerini bırakmasınlar. Bu fotokopi ile yapılan bir iş En azından kendi üzerlerinde herhangi bir haciz herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını öğrenmek amacıyla zaman zaman kimliklerdeki bilgiler ile ilgili yerlerden kontrol edilmesini istiyorum. Bu konuda Mağdur olan çok insanlarla devletimizden bu konuda destek bekliyorum. Fotokopi ile Bu iş nasıl yapılıyor. Koskoca bir şirket nasıl kullanılıyor. Bu kadar basit mi fotokopi ile iş yapmak.  Aydın Didim’deki Ticaret Odası hakkında da suç duyurusunda bulunuyorum. Çünkü sadece bir kimlik fotokopisi ile bir şirket nasıl açılır bunu anlamış değilim. Adıma açılmış şirketin kapatılmasını ve sorumluların yakalanmasını istiyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Baran Katılmış

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber