• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,7877
 • ALTIN
  399,54
 • BIST
  1,1337
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
KEŞKELER ÜZERİNE-2
 • 0
 • 1457
 • 03 Eylül 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kullar ilahî huzura vardığında kişiler düzeyinde kimlerin “Ah keşke ben!” diyeceğini Yüce Rabbimiz bize kutsal kitabımızda haber vermektedir ki, biz yaşayanlar bunları henüz ölmeden öğrenip ahirete gittiğimizde pişmanlık duymayalım.

Rivayet edildiğine göre Harun Reşîd’in meclisinde bir gün “yeryüzünde en çok ne var, yerin altında en çok ne var, havada en çok ne var?” diye bir soru ortaya atılır. Halife, buna kim cevap verebilir diye sorunca Behlül Dânâ şöyle der: “Yeryüzünde en çok emeller, yerin altında en çok “keşke”ler ve havada da en çok sâlih ameller vardır.”

  Arapçada temenni ifade eden birkaç kelime olmakla beraber biz bu yazımızda “ah keşke!” anlamında ki “leyte” kavramının bizler açısından yansımalarını vermeye çalışacağız.

Türkçe’de: Bâri keşke, tek, ne olurdu anlamına gelen “leyte” kelimesi Kur’an’da 14 yerde kullanılmıştır. İlgili ayetleri (yorumu okuyucuya bırakarak) veriyoruz:

1- ALLAH’IN AYETLERİNİ YALANLAYIP AHİRET GERÇEĞİNİ GÖRÜNCE TEKRAR DÜNYAYA DÖNMEK İSTEYENLER: “Onların, ateşin kenarına getirilip durdurulduklarında, «keşke dünyaya tekrar döndürülseydik, Rabbimizin ayetlerini yalanlamasaydık ve inananlardan olsaydık» dediklerini bir görsen!” (Enam, 27)

2- ALLAH’A VE PEYGAMBERE İTAAT ETMEYENLER: “Yüzleri ateşte çevrildiği gün: «Keşke Allah’a itaat etseydik, keşke Peygamber’e itaat etseydik!» derler.” (Ahzap, 66)

3- DÜNYA HAYATINI TERCİH EDİP ARZULAYANLAR: “Derken (Karun, bir gün) ziyneti ve görkemi içerisinde kavminin karşısına çıktı. Dünya hayatını arzu edenler: “Keşke Karun’a verilen (servet) gibi bizim de (servetimiz) olsaydı. Şüphesiz o büyük bir servet sahibidir” dediler.” (Kasas, 79)

4-CENNETLİK BİRİNİN CEHENNEMLİKLERE BAKIŞI: “(Kavmi onu -Habibi Neccar’ı- öldürdüğünde kendisine): “Cennete gir!” denildi. O da, “Keşke kavmim, Rabbimin beni bağışladığını ve beni ikram edilenlerden kıldığını bilseydi!” dedi.” (Yasin, 26)

5- ARKADAŞI (VEYA NEFSİ) ŞEYTAN OLANLAR: “Nihayet o, -arkadaşı (şeytanI) ile- huzurumuza geldiğinde: “Keşke benimle senin aranda iki doğunun (doğu ile batı) mesafesi kadar bir uzaklık olsaydı! Sen ne kötü bir arkadaşsın!” der.” (Zuhruf, 38)

6- NİMETİN (ZAFERİN) ALLAH’TAN GELDİĞİNİ UNUTANLAR: “Ve eğer size Allah’tan bir lütuf gelirse, sanki sizinle kendisi arasında hiçbir tanışıklık (dostluk) yokmuş gibi, (sırf elde edemediği menfaatten dolayı) şüphesiz ki: “Keşke ben de onlarla beraber olsaydım da büyük bir kazanca erseydim!” diyecektir.” (Nisa, 73)

7- ALLAH’A ORTAK KOŞANLAR (MÜŞRİKLER): “Derken bütün serveti birden yok edildi. (Yıkılmış) çardakları üzerine çökmüş hâldeki bağına yaptığı harcamalar karşısında ellerini ovuşturmaya başladı ve şöyle dedi: “Keşke ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmasaydım!” (Kehf, 42)

8- Hz. MERYEM’İN DURUMUYLA İLGİLİ OLARAK:  “Derken, doğum sancısı onu küçük bir hurma ağacının altına götürdü. Duyduğu acıdan dolayı, sırtını ağaca yasladı. Anlatacağı şeylere hiç kimsenin inanmayacağını düşünerek kendi kendine, “Keşke bu hâle düşmeden önce ölseydim de, unutulup gitmiş olsaydım!” diye yakındı.” (Meryem, 23)

9- PEYGEMBERLE BİRLİKTE YOL TUTMAYANLAR: “Dünyada iken zulüm ve kötülük yapmış olan kişi, o Gün pişmanlıktan ellerini ısıracak ve “Ah, ne olurdu!” diye feryat edecek, “Keşke Peygamberin gösterdiği yolu izlemiş olsaydım!” (Furkan, 27)
10- YANLIŞ ARKADAŞ, DOST EDİNENLER: “Yazıklar olsun bana, ne olurdu keşke filancayı kendime dost edinmeseydim!” (Furkan, 28)

11- AMEL DEFTERİ SOLUNDAN VERİLENLER: “Kitabı solundan verilen zalim kişiye gelince, “Eyvah!” diye feryat edecek, “Keşke bu kitabım (her şeyi yazan amel defterim)  bana hiç verilmeseydi!” (Hâkka, 25)
12- AHİRETE (ÖLÜMDEN SONRASINA) İNANMAYANLAR: “Ne olurdu keşke, o ölüm kat’î olaydı (da bir daha dirilmeseydim!)” (Hâkka, 27)

13- HAYVANLARA ÖZENİP TOPRAK OLMAK İSTEYENLER: ” Bakın; Biz sizi yakında gerçekleşecek bir azaba karşı uyarmış bulunuyoruz. O gün insan, kendi elleriyle yapıp ahiret hayatı için gönderdiği her şeyi orada hazır görecek ve böylece, bütün davranışlarının acı-tatlı sonuçlarıyla yüzleşecek. Bu yüzleşmeden doğan dehşet ile kâfir, karşısında korkunç cehennem ateşini de görünce, “Âh, n’olurdu!” diye feryat edecek, “Keşke mezarımdan hiç kalkmasaydım da, sonsuza dek toprak olup gitseydim!”Dünyada hayvanlar gibi yaşamıştım. Şimdi de onlar gibi toprak olup kurtulsaydım. Ayrıca dünyada ateşten yaratılan İblis’in peşine takılıp şimdi cehennem ateşine gideceğime keşke ne olurdu topraktan yaratılan Âdem’in yolunda gitseydim de şimdi cennette olsaydım.” (Nebe, 40)

14- DÜNYA HAYATINI (KULLUK ETMEDEN) BOŞ GEÇİRENLER: “Oysa dünya hayatının ve imtihanın sona erdiği o gün öğüt alma günü değil, karar günüdür. Orada gerçeği anlamak artık işe yaramaz. Ve insanlar her şeyin gerçekliğinin bütün çıplaklığı ile gözler önüne serildiği o gün şöyle der: -Keşke hayatım için hazırlıkta bulunsaydım.” (Fecr, 24)

Hayatımızın kitabı olan Kur’an-ı Kerimin bu uyarıcı mesajlarından azami ölçüde istifade etmek dua ve niyazıyla Allah’a emanet olunuz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber