• DOLAR
  5,6819
  %-0,32
 • EURO
  6,2770
  %-0,62
 • ALTIN
  274,29
  %-0,32
 • BIST
  101.203
  %-0,24

Kent Müzesi ve İspendere İçmeleri Bakan Ersoy Tarafından Açıldı

Kent Müzesi ve İspendere Şifalı İçmeleri Tamamlayıcı Tıp Merkezi açılışları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı bir törenle yapıldı. Burada Malatya gastronomisinin ön plana çıkarılmadığını ifade eden Bakan Ersoy, “Tıp tedavi merkeziniz var tescillenmeye başlayan gastronominiz var ama gastronominizi ön plana çıkaramamışsınız. Aslantepe ile birlikte gastronominizi de ön plana çıkarmanız gerekiyor. Turizm tek başına bir şey ifade etmiyor artık, turizm kültür, sanat, arkeoloji, deniz, kum, güneş, gastronomi gibi bütün öğeleri birleştirirseniz önemli. Bütün bu değerlerinizi, potansiyelinizi ortaya çıkararak doğru bir plan ve program yaparsanız çok iyi sonuçlar alırsınız. Aksi takdirde bir bacağınız eksik oluyor.” dedi

Kent Müzesi ve İspendere İçmeleri Bakan Ersoy Tarafından Açıldı

Battalgazi Belediyesi tarafından restore edilen yapımı tamamlanan Askerlik Şubesi’nden müzeye dönüştürülen Kent Müzesi ve ispendere şifalı içmeleri tamamlayıcı Tıp Merkezi açılışı yapıldı.  Açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekilleri Hakan Kâhtalı, Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı ve Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal,  TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,  kurum kuruluş başkanları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan Aslantepe Höyüğünün dünya kültürel mirası listesine alınması için çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek şunları dile getirdi: “ Kent müzemiz 1893 yılında 2. Abdülhamit döneminde yapılan ve Osmanlı’nın son mimari örneklerindendir. Yüzey diye tabir ettiğimiz bina aynı zamanda kendi ölçeği içerisinde binanın kendisi bir müze hüviyetindedir.  Taş, ahşap ve kerpiç mimarinin en güzel örneğinin sergilendiği bir yapı formatı var. Bu anlamda binanın kendisi kendi başına bir müze hürriyeti nedir. İçinde de kalıcı izli geçmiş yaşantıları günümüze taşımak ve bugünü yarına taşımak noktasındaki çalışmaları da buradaki arkadaşlarımız yoğun çalışma içerisinde. Malatya yakışır bir bizim hüviyeti içerisinde Dizayn edildiğini ifade edeyim… Bugün İkinci açılışını yapacağımız İspendere şifalı içme suları var.  Oraya şu anın parasına göre 50-60 milyonun üzerinde bir rakama tekâmül eden bir hizmet anlayışı içerisinde bir yatırım yapıldı.  Bu yatırımın en büyük destekçisi Turizm Bakanlığımızdır… Türkiye’de de ilk olarak, resmi formatta ve fiziki mekâna kavuşan 40 odalı ve 80 yataklı, havuzları konferans salonları, Rehabilitasyon Merkezi fizik tedavi merkezi olan, Hamamları fitness salonları olan komple 5 yıldızlı bir tesis yapıldı. Yürüyüş kulvarları ile birlikte havuzlarda orada ihdas edildi.”

Vali Baruş da restorasyonu tamamlanan bina ile Malatya’nın tarihinin yaşatılacağını dile getirerek: “Bina gerçekten önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiş, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Müzemizin Malatya’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

70 MİLYON TURİST HEDEFİMİZ VAR

Yeni dönemdeki turizm hedeflerine değinen Bakan Ersoy ise açılışta şunları “70 milyon turist gibi yeni bir hedef belirledik. Buna ulaşmak için de geleneksel turizm alanlarının dışında tüm Türkiye’yi kapsayan, turizmi 81 ile yayan çalışmalar yapmamız gerekiyor. Potansiyeli olan her yerin turizmden pay alması gerekiyor ki biz rakamı hızlı bir şekilde 2023’e kadar yakalayalım hatta geçelim. Bizim hedefimiz 70 milyon ama bizim bu hedefte kalmak gibi bir hedefimiz yok. Biz daha büyük rakamlara ulaşmak için başlangıç noktası olarak bu hedefleri belirledik.”

AMACIMIZ MALATYA’NIN DEĞERLERİNİ MALATYA DIŞINDA ÖN PLANA ÇIKARMAK

Bakan Ersoy: “Amacımız öncelikli olarak Malatya’nın değerlerini Malatya dışında ön plana çıkarmak sonrasında bu tür tanıtımların tek başına pek faydası olmuyor. Komşu ve potansiyeli olan iller ile birleştirip bir paket dahilinde bir Destinasyon içerisine dahil ederek onun tanıtımını yapmak… O zaman çoklu tanıtımlarla turizm potansiyeli birleştirilmiş olduğu için çok yönlü ve çok iyi sonuçlar almış oluyoruz. Özellikle Aslantepe höyüğü kazıların tamamlanması ve UNESCO geçici yerel listesinde kalıcı listeye geçirilmesi durumu var.  Buna iki noktadan bakıyoruz. Bir noktası Türkiye için Türkiye markası olacak diğerleri artmasına ayrı önem veriyoruz.  Bir de Malatya’nın kendisi açısından bölgesel değerlerine ayrıca önem veriyoruz zaten turizmde öncelikli olarak bir yere gelmek istiyorsanız o il ve Belediyesi’nin idaresinin mahallenin istekli olması lazım.  Önce siz isteyeceksiniz siz bize projenizi getireceksiniz. Bizden vizyonumuzu ve bilgimizi katmamız isteyeceksiniz.  İlave finansal destek gerekiyorsa biz zaten bakanlık olarak yapacağız. Ama burada öncelik ilin kendisinin Turizmci olmaya karar vermesi turizmden pay alması gerektiğine inanması gerekiyor.  Bu anlamda zaten yöneticilerimiz zaman zaman bizleri ziyaret edip projelerini sunuyorlar.  Çok da güzel projeler çalışmışlar.  İnşallah bakanlık olarak biz de projelere destek verip geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı

“GASTRONOMİNİZİ DE ÖN PLANA ÇIKARMANIZ GEREKİYOR “

Bakan Ersoy, “Zaten turizmde bir yere gelmek istiyorsanız öncelikli olarak o ilin halkının ve yöneticilerinin istekli olması lazım. Siz bize projelerinizi getireceksiniz. Bizler de ilaveten hem destek hem de bilgi açısından sizlere yardımcı olacağız ama sizden ricam bu işe sadece arkeoloji ve kültür olarak bakmamanız. Tıp tedavi merkeziniz var tescillenmeye başlayan gastronominiz var ama gastronominizi ön plana çıkaramamışsınız. Bence Aslantepe ile birlikte gastronominizi de ön plana çıkarmanız gerekiyor. Turizm tek başına bir şey ifade etmiyor artık, turizm kültür, sanat, arkeoloji, deniz, kum, güneş, gastronomi gibi bütün öğeleri birleştirirseniz önemli. Bütün bu değerlerinizi, potansiyelinizi ortaya çıkararak doğru bir plan ve program yaparsanız çok iyi sonuçlar alırsınız. Aksi takdirde bir bacağınız eksik oluyor.” dedi.

MÜZELERİ ZİYARET ETMİYORUZ
Bakan Ersoy, Türkiye’deki müzelere daha çok ziyaretçi gelmesi için çalışmalarının olduğunu aktararak: “ En önemli sıkıntı müzelerin ziyaretçi sayısı. Yani Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin müzeyi ziyaret oranı Avrupa’nın yarısı kadar. Bizim bunları eşitlememiz gerekiyor. O yüzden de mayıs ayı itibariyle çok ciddi bir şekilde Türkiye genelinde müze tanıtımına başlayacağız. Her bölgenin ciddi bir tanıtımla müze ziyaret oranlarını artıracağız. Bu ilerde hem mevcut turistin memnuniyetini artıracak hem olası potansiyel turist artışı sağlayacak.”

Rahime Gül Erbaş

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber