• DOLAR
  6,8570
 • EURO
  7,7363
 • ALTIN
  390,00
 • BIST
  1,1279

Kendini Gençliğe ve Güreşe Adadı

77 yaşındaki eski Milli Güreşçimiz Yeşilyurt Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Hanifi Çınar 1980 yılından beri ata sporumuz olan güreşi bırakmadı. Kendi çabalarıyla Güreş İhtisas Kulübü kurarak gençleri sokaktan kurtaran Tandoğan’ın en büyük talebi ise yetiştirdiği sporcuların geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yeşilyurt Belediyesi bünyesine alınması olduğunu söyledi

Kendini Gençliğe ve Güreşe Adadı

77 yaşındaki eski Milli Güreşçimiz Yeşilyurt Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Hanifi Çınar 1980 yılından beri ata sporumuz olan güreşi bırakmadı. Kendi çabalarıyla Güreş İhtisas Kulübü kurarak gençleri sokaktan kurtaran Tandoğan’ın en büyük talebi ise yetiştirdiği sporcuların geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yeşilyurt Belediyesi bünyesine alınması olduğunu söyledi

Konuyla ilgili olarak Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan ricada bulunan Tandoğan; “Gençlerimizin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da acilen Belediye büğeyesine alınması lazım. Yaklaşık 1 ay sonra lisansler yenilenecek. Şayet Lisanslar yenilenmezse bu çocuklar akredite olamadıkları için lisans çıkaramayacaklar ve güreşlere katılamayacaklar. Bu nedenle bu konunun acilen çözülmesi lazım” diyerek Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan konuyla ilgilenmesi ricasında bulundu.

Birçok Şampiyon Güreşçi Çıkardık

Gazetemize konuşarak güreş yaşamını özetleyen Tandoğan, Başta önceki Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat olmak üzere Mevcut başkan Mehmet Çınar’a, İstanbul Yeşilyurt’ular Derneği yönetimine, destek veren tüm Malatyalı ve Yeşilyurt’lulara katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Güreş yaşamını da özetleyen Tandoğan şöyle konuştu. “1986 yılında Milli Takımlar güreş antrenörlüğü yaptım. Gençleri ve büyükleri şampiyonalar için çalıştırdım ve başarılı olduk. 1989 yılında Milli Takımlar Güneş antrenörlüğü yaptım.  O tarihten itibaren de Yeşilyurt’ta çalışmalarımı sürdürüyorum. Geçen yıl Yeşilyurt Belediyesi ile beraber güzel bir takım oluşturduk. Sporcularımız çeşitli yarışmalarda dereceler aldılar. Bu sporcularımızın birçoğu Malatya’da şampiyon oldu. Ayrıca, Yıldızlar Avrupa üçüncülüğü alanlar oldu. 2 sporcumuz da 5. Türkiye şampiyonu olduktan sonra Avrupa Şampiyonu olanlar oldu. Şu anda 10-15 tane çocuğumuz alanlarda Türkiye çapında 1. 2. ve 3 olduğu gruplarda mücadele ediyorlar.  Güreş kulübümüz bünyesinde farklı kilo ve kategorilerde 300’e yakın güreşçimiz mücadele ediyor. Bunlardan 150 tane sporcumuz Yeşilyurt Belediye Spor güreş takımına alındı.  Bu yıl da inşallah Mehmet Çınar Başkanım bizi kabul ederse biz yine güreş takımını belediye olarak devam ettireceğiz.”

Belediye Bünyesinde Çalışmak İstiyoruz

Tandoğan,yeniden Belediye bünyesinde çalışmak istediklerini söyleyerek; “Bu konu için sayın Belediye Başkanımla görüştük ve sporcularımızı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da belediye bünyesine almalarını belediye başkanımız Mehmet Çınar ‘a dan rica ettim. Sayın başkanım bizi belediyenin bünyesine alırsanız biz yine Belediye adına milli takıma bir şeyler çıkarırız diye söyledim. O da yapacağını söz vererek güzel bir güreş takımı oluşturacağım dedi” diye konuştu. Tandoğan yaptıkları çalışmaları da özetleyerek; “Şu anda eski yerimizde güreş çalışmalarımızı 7 gün saat 3’ten akşam 5’e kadar her gün devam ediyoruz.  Türk güreşine karşı katkı sağlıyoruz. Kulübümüz bünyesinde 400-450 civarında güreşçimiz var ama bunların üzerine 200 tanesi faal olarak çalışıyor. Yer darlığından dolayı hepsini faal olarak çalıştıramıyoruz. Üniversiteye gidenler olursa onların yerine yeni sporcular alıyoruz. Üniversitelere gidenler veya çeşitli kurumlara gidenler yapmaya devam ediyorlar başka kulüplerde devam ediyor.”

Topluma Yararlı Gençler Yetiştiriyoruz

Kendini topluma adadığını söyleyen Tandoğan bu konudaki düşüncelerini de; “Biz gençlerin güreş alt yapısını burada oluşturuyoruz. Topluma cemiyete güzel gençler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda İstanbul’daki Yeşilyurt’ular Derneği Başkanı Zeki Akıncı olsun, Nalbantoğlu aileleri olsun güreşe büyük destek veriyorlar. Güreşişlerimizin malzemelerini, eşofmanlarımızı veriyorlar. Şimdi sağ olsun Yeşilyurt belediye başkanımız da 4 yıldır bizi himayelerinde aldılar Belediye adına hizmet veriyoruz belediye güreş takımı olarak devam ediyoruz.  4 yılda başarılı olduk belediye takım olarak Malatya şampiyonu oldu. Böyle çalışmalarımız her gün burada devam ediyor. Güreşçi bulmak için okullarda spor yapmaya niyeti öğrencilere topluyoruz.  Onları teşvik ediyoruz. Sevindiriyor, sahip çıkıyoruz. Anneye, babaya, topluma hizmet için büyük gayret gösteriyoruz. Bu gayretimize İstanbul’da yaşayan hemşerilerimiz olsun, Kavuklar olsun, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar başkanım, Hacı Uğur Polat başkanım bizlere büyük destek verdiler.  Her yıl güreşçilerin ihtiyaçlarını karşıladığılar.  Maddi manevi destek oldular. Spordan sorumlu yardımcıları olsun, Başkan Yardımcıları, daire müdürleri olsun, bizlere büyük yardımlar yaptılar destek oldular.” şeklinde paylaştı.

Milli ve Manevi Değerleri Öğretiyoruz

Hanifi Tandoğan güreş çalışmaları sırasında gençlere Milli ve Manevi değerleri de öğrettiklerini vurgulayarak; “ Sporcularımıza Milli manevi değerler açısından eğitim veriyoruz. Başarılı olan sporcularımızı ise öncelikle Türkiye Şampiyonasına götürüyoruz. Türkiye Şampiyonasında ilk 3’e girenler zaman milli takım kampına çağrılıyor. Ayrıca güreşin yanında bu çocuklara Milli manevi değerleri aşılamaya çalışıyoruz. Büyüklere saygı ve ahlak eğitimi veriyoruz.  Ahlaki yönden yine temizliğe çok önem veriyoruz. Onları Vatana, Millete, Anaya, Babaya topluma cemiyete faydalı olarak yetiştirmeye çalışıyorum. Saygılı olmalarını söylüyoruz. ”dedi.

Her Gün Antrenman Yapıyoruz

Çalışmalarımız antrenmanların her gün oluyor. Haftada 7 gün saat 3’te başlıyoruz . Kışın Havalar soğuk olduğu zaman 5’e kadar 4’e kadar çalışıyor yazın 6’ya kadar çalışıyoruz. Haftada iki gün karakucak sahasında karakucak güreşleri yaptırıyoruz. Başta belediyemiz olmak üzere işadamlarımız güreşi meraklı olanlar bize destek olurlarsa Türk güreşine hizmete ve gençliğe hizmet etmeye kendimizi adamışız. Bizim hiçbir yerden bir gayemiz yoktur. Biz Anaya babaya her zaman söylüyoruz. Diyoruz ki çocuklarınız çarşıda boş boş sokakta başıboş gezdirmesin. Biz de burada çocuklarımıza hizmet edecek teşvik ediyoruz. Topluma, Cemiyete Türk güreşine faydalı olsunlar diye çalışıyoruz.”

 

 

 

>>A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber