• DOLAR
  5,8073
  %-0,02
 • EURO
  6,4638
  %0,00
 • ALTIN
  278,00
  %0,06
 • BIST
  97.886
  %0,58

“Kayısının Genetiği İle Oynandı” İddiası

Yıllık yaklaşık 250 milyon dolar kuru kayısı ihracatı yapılan, Dünyada kuru kayısının başkenti olarak bilinen Malatya’da insanların umudu, geçim kaynağı olan Malatya kayısının geleceği tehdit altında. Kayısının genetiği ile oynandığı, Malatya kayısısına Iğdır aşısı yapıldığı iddiaları Malatya’yı derinden sarstı. İddialara ilişkin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü başta olmak üzere kayısının muhatabı olan kimseden bir ses yok. Akla şu soru geliyor, Kayısının muhatabı kim?

“Kayısının Genetiği İle Oynandı” İddiası

Dünyada kuru kayısının başkenti olarak bilinen Malatya’da, kayısının geleceği, akıbeti tehlikede. Yıllık yaklaşık 250 milyon dolar kuru kayısı ihracatı yapılan Malatya kayısının genetiğinin bozulduğu, Malatya kayısısına Iğdır aşısı yapıldığı iddiaları ortaya atıldı. Binlerce ailenin geçim kaynağı haline gelen ve ülke ekonomisine milyonlarca dolar katkı sunan Malatya kayısının genlerinin bozulduğu iddiaları hem üreticileri hem Malatya halkının derinden sarstı. Genetiğinin bozulmaya çalışıldığı, son yıllarda Iğdır aşısıyla piyasaya sürülen kayısıların tezgahlarda satılması ve Malatya kayısısının geleceğinin tehlikeye girmesi konusunda ne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden, ne Kayısı Araştırma Enstitüsünden, ne Ticaret Borsasından, ne de konuyla ilgili yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Kayısının genetiğiyle oynandı iddiası başlı başına bir tehdit iken, yetkililerin bu konuda sessiz kalması, endişeleri daha da üst seviyeye çıkardı.  Malatya’daki insanların umudu, geçim kaynağı ve dayanağı olan Malatya kayısının geleceği tehdit altında, ancak bu tehlikeye karşı henüz bir önlem alınmış değil. sorunun muhatapları tarafından dillendirilmeyen ve bu iddiaların gerçekle bir ilgisi olmadığını düşünen bir kurum ve kişilerden bir açıklama yapılmadı. Eğer kayısının gerçekten genetiği ile oynanmış ise, Iğdır aşısı uygulanmış ise, geleceğe dönük Malatya kayısısının kurtarılması ve yeniden eski haline döndürülmesi için nasıl bir çaba gösterilecek bunu düşünmek gerekiyor.

Burada söz konusu olan Kayısı değil, Malatya’nın geleceği, Malatya’nın kaderi, Malatya’nın yaşam kaynağı, Malatya’nın umududur.  Malatya kayısısına Iğdır aşısı vurulup genetiği ile oynanmış ise, Tarım ve Orman Müdürlüğü aşılama konusunda çiftçileri nasıl yönlendirdi, bu konuda müdürlüğün bir hata payı var mı, genetiği ile oynanmışsa geriye dönük nasıl bir yol izlenebilir, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve söz konusu kayısının muhatabı olan kurum ve kuruluşlar, STK ’lar, Odalar ne yapmalı, kayısı en eski genetiğine döndürülebilir mi? Sorular şuan için cevapsız kaldı. Pazar tezgahlarında satılan Iğdır kayısısının Malatya kayısısı olarak satıldığını düşünen vatandaş, Malatya kayısısının renginin, tadının, lezzetinin, boyutunun farklı olduğunu Malatya kayısısı ile hiçbir alakası olmadığını dile getiriyor. Bir şehrin kaderi, geleceği, sermayesi ve hayat kaynağı olan bir ürün konusunda sessiz kalınması, mücadele gösterilememesi ne kadar acı ise, genetiği ile oynanarak daha fazla ürün elde edilerek vatandaşa gerçek Malatya kayısısıymış gibi satmak da bir o kadar acı.

Kayısı eğer Malatya için vazgeçilmez ise ve böyle bir tehlike ile karşı karşıya ise, sorulması gereken tek bir soru var, kayısının muhatabı kim?

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber