• DOLAR
  7,7702
 • EURO
  9,0608
 • ALTIN
  468,67
 • BIST
  1,1657

Kayısıda Don Riski Devam Ediyor

Yazıhan Ovasını besleyen Boztepe Barajı, Şeker Pancarı ve İlimizin vazgeçilmezi Kayısısı ile ilgili merak edilen konular birçok çiftçinin aklını kurcalıyor… Boztepe barajı ve sulama sahasındaki durum nedir? Yazıhan bölgesinde pancar ekim çalışmaları nasıl gidiyor? Kayısıyı bekleyen tehlikeler nelerdir? İlaçta oyun mu oynanıyor? Sorularının cevabını sizler için bulduk

Kayısıda Don Riski Devam Ediyor

Yazıhan Ovasını besleyen Boztepe Barajı, Şeker Pancarı ve İlimizin vazgeçilmezi Kayısısı ile ilgili merak edilen konular birçok çiftçinin aklını kurcalıyor… Boztepe barajı ve sulama sahasındaki durum nedir? Yazıhan bölgesinde pancar ekim çalışmaları nasıl gidiyor? Kayısıyı bekleyen tehlikeler nelerdir? İlaçta oyun mu oynanıyor? Sorularının cevabını sizler için bulduk

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kılınç, Hekimhan, Kuluncak bölgeleri ile Battalgazi ilçesinin çukur bölgelerinde don olayının meydana geldiğini ve Hasar tespit çalışmaları sürdüğünü söyledi. Boztepe barajındaki kapalı sulama sisteminin sezon öncesi denenmesi gerektiğini hatırlatan Kılınç, Kayısıdaki hastalıklarda kullanılan ilaçların genetiği ile oynadığı endişesi taşıdıklarını gündeme getirerek yetkililerin dikkatini çekti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yön. Kur. Üyesi Ortadoğu Anadolu Bölge Başkanı Yunus Kılınç, gazetemizin sorularını cevaplayarak tarımsal anlamda Malatya özelindeki gündemde olan konuları değerlendirdi.

Kayısı sezonunun başladığı bu günlerde kayısıyı bekleyen tehlikeler nelerdir. Bu konuda üreticilere neler söylersiniz?

KAYISIDA YÜZDE 50 ORANINDA VERİM KAYBI VAR

Kayısılarımızda bu yağmurdan dolayı çok büyük hasar var. Kayısıda monilya hastalığı kullandığımız ilaçlarla önlenemiyor. Bu nedenle artık ilaç firmalarını yerli olmasını istiyoruz. Bu yıl kullandığımız ilaçların yapısıyla oynandığı endişesi taşıyoruz. Önceki yıllarda her ne kadar yağmur çok yağdıysa da 2-3 tane çiçek ilacı atıp, 2 tane de çil ilacı atmalarına rağmen kayısıların çalıya dönmesinde bizim endişemiz ilaçtan diyoruz. Kullandığımız bu ilacın katkılarını azaltmışlar. Yani geçmişteki ilaçlar gibi olsaydı yağış olsa bile çiçek ilacını 2 defa attığın zaman monilya olmazdı. Ama şu anda Malatya’da kayısıda yüzde yüzde 50 dolayında verim kaybı var. Ondan dolayı çok mağdur bir durum var.

İlaçta oyun mu oynanıyor?

İlaçlama yaptığımız ağaçlarda bile bir hastalık, dal kurmaları, cığa kurumaları var. Yani bu yıl kayısı şimdiden bu nedenden dolayı çok zarar gördü. Bunun da sebebi ilaç firmaları. Bu ilaçların nereden geldiği ikimin tarafından getirildiği konusunda endişemiz var. Birkaç markaya insanlarımız güveniyor. 1Bu markalar olmazsa olmazımız diyor. Ama maalesef onlarla da oynamışlar. O ilaçlar atıldıktan sonra Monilya hastalığının olması normal değil.  Biz bu ilaçların artık eski ilaçlar olduğunu kabul etmiyoruz.

DOLU VE DON RİSKİ DEVAM EDİYOR

Kayısımızı bekleyen diğer önemli bir tehlike de don tehlikesi. Önceki gün Hekimhan ve Kuluncak tarafında kayısıların bir bölümünü don vurdu.  Rakımı 1200’ün üzerinde olan yerlerde önceki gece don olayı yaşandı. Şu anda bölgede TARSİM tarafından eksperler tarafından hasar incelemeleri sürüyor. TARSİM Bölge Müdürümüz de bölgede çalışmaları yerinde inceliyor. Yeni çiçek açan çukur yerlerde, 1000 rakımı altında olan bazı çukur bölgelerde don oldu. Battalgazi ilçemizin bir kısmında, Kale tarafında olan çukur yerlerimiz var. Kuluncak ve Doğanşehir de don olduğu bilgisi var. Bu bölgelerde tespitler sürüyor.

Tarlada çalışmak isteyen üreticilere cezai işleme maruz kalmamaları için de uyarıda bulunan Yunus Kılınç, üreticilere çiftçi kayıt belgelerini yanında bulundurmaları ve gerektiğinde izin almaları çağrısında bulundu.

Yazıhan Ovasının büyük bir bölümünü sulayan Boztepe barajı ve sulama sahasındaki durum nedir?

Yazıhan Boztepe Barajı sulama sahasında malum olduğu üzere 90 bin dönüm arazi geçen yıl sulamaya açıldı.  Sulamaya açılan bu 90 bin dönüm alanın dışında ek proje olarak 30 bin dönüm alanın da ileriki yıllarda sulamaya açılması bekleniyordu. Bu çalışma yeterli yatırım olmaması nedeniyle şu durumda durduruldu.  Şu anda sadece 90 bin dönümlük alanda sulama yapılıyor. Bu alan da sulamaya açılırsa ilçemiz sınırları içinde 120 bin dekar alan sulu tarım alanı olarak kullanılacak.

Şeker pancarı üretiminde geçtiğimiz yıl önemli gelişme kaydeden Yazıhan bölgesinde pancar ekim çalışmaları nasıl gidiyor?

Geçtiğimiz yıl Yazıhan ilçemizde sulanabilir alanlarda 30 bin dekar alanda pancar üretimi gerçekleştirdi. Bu yılda yaklaşık yine 30 bin dekar alanda pancar ekimi yapılacak. Şu anda pancar ekimleri devam ediyor. Devlet Su İşleri’nin Barajı Tabii bir işletme için müsait firmaya ihale yapmış olduğundan dolayı geçen yıl İlkbahar aylarında sulama alanlarına su ulaştıran su boruları patladı.  Bu durumda çiftçilerimiz mağdur oldu. Sulama suyunu Haziran’ın 10’unda bıraktılar. Suyun geç bırakıldığı için çiftçiler bayağı bir zarar gördü.

BARAJDAN ÇIKAN SULAMA SİSTEMİ BORULARI MUTLAKA SULAMA SEZONU BAŞLAMADAN TEST EDİLMELİ 

Bu konuda Devlet Su İşleri’nin vermiş olduğu yüklenici firmaya şimdiden boruları denemeleri lazım. Barajımız şu anda dolu. Boruları denemezlerse Allah göstermesin belli bir tarihte bir kanalda patlama olursa milyonlarca liralık çiftçinin yapmış olduğu yatırım, dikmiş olduğu sedir, ekmiş olduğu tohum ve gübre boşa gidecek demektir. Bu konuda Devlet Su İşleri’nin mutlaka Nisan ayı içerisinde suyu borulara bırakıp denemesi, test etmesi gerekiyor. Deneme yapmazsa gelen su borular içerisinde hava basıncı yapıyor ve sıkışan hava aniden bir patlama meydana getiriyor.  Bu patlama da boruların çapı 2.80 lik olduğu için doğru olduğu bunun tamiri 15-20 gün sürüyor. Bundan dolayı en önemli tedbirimiz DSİ tarafından bu boruların doldurması deneme yapılmasıdır. Bu yıl artık su girişlerine sayaçlar takıldı. Kontörlü kart misali, herkes kontörünü kartlara yükleyecek sayacına okutacak ve suyunu bırakacak. Bu sistem çok güzel bir sistemdir. Hiç kimsenin suyu boşa harcama gibi, suyu boşa bırakma gibi, bir lüksü olmaz. Bundan sonra su konusunda şu anda olan yağışlardan dolayı ekinlerimiz gayet güzel. Pancar ve yonca ekimi oldu. Şu anda bu ürünlerimiz göverdiler.  Pancar ekimlerimiz de devam halen devam etmektedir.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber