• DOLAR
  6,6596
  %-1,65
 • EURO
  7,2850
  %-1,15
 • ALTIN
  359,00
  %0,24
 • BIST
  8,3052
  %-1,21
Bahri Çavuşoğlu
Bahri Çavuşoğlu
bahricavusoglu@malatyasonsoz.com.tr
KAYISI ve MALATYA
 • 0
 • 577
 • 25 Kasım 2019 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kayısı dünyanın en tatlı meyvelerinden birisidir. Haziran ve Temmuz aylarında yetişir. Kayısı deyince Malatya akla gelir. Ülkemizde Elazığ (Baskil), Iğdır, Kırşehir, Mersin-Mut ve Denizli’nin bir kısım bölgelerinde yetiştirilir. İran ve Çin’de de kayısı yetişir ancak hiçbir yerde yetişen kayısı Malatya kayısısının tadını vermez.

Türkiye’nin ihracatının % 85 ini Malatya karşılamaktadır. Malatyalıların ekmeği-aşı, eğitimi, nakliyesi, esnaflığı, işçiliği her şeyi kayısıya bağlıdır. Her ne kadar kayısıya gereken önem verilmese de halkımızın geçim kaynağıdır.

Sevgili ABD (dost mu düşman mı olduğu belli olmayan bir ülke) bilim adamlarına kayısıyı inceletmiş, çekirdeğini ve fidanını götürüp yetiştirmeye çalışmış, çok şükür ki becerememiştir.

Karadeniz’de fındık (FİSKOBİRLİK)ve çay (ÇAYKUR) Ege ve Marmara’da zeytin (MARMARA BİRLİK) yetişir ve kurumları çiftçilere az da olsa yardımcı olurlar, taban fiyat uygulanır. Malatya’mıza da KAYISIBİRLİK açılmıştı. Şimdi var mı, yok mu belli değil ama o yıllarda çiftçimizden aldığı kayısıyı esnaflara satmıştı. Yani çiftçiyi korumayı düşünmemişlerdi. Hasılı kelam vatandaşımız kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor.

KAYISININ BESİN DEĞERİ VE FAYDALARI

Kayısı, özellikle potasyum yönünden zengindir. Potasyum minerali, normal kalp atışı, kan basıncının ayarlanması ve kasların kasılıp gevşeme hareketinin gerçekleştirilmesi için önemlidir. Kayısının içinde bulunan beta karoten, kanserin, özellikle akciğer kanserinin, kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesine yardımcıdır.  Kayısı içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin önlenmesine de faydalıdır. Ayrıca diş sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği demir ile kansızlığı önler, kan yapımına yardımcı olur, cildi ve saçı canlı tutma özelliği vardır. Demir, oksijenin vücutta tüm dokulara taşınmasına yardımcı olur, kan yapımını sağlar.
Kayısı, doğal lif yani posa açısından çok zengin bir meyvedir. Bu özelliği ile bağırsakları korur, sindirim problemlerine yardımcı olur. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı, Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı gerçekleşen ölüm oranında azalma olduğu görülmüştür. Posalı besinler; kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada da faydalı olurlar.

Kayısı:

-Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır.

-Karaciğerin tahrip olan kısmının tamirini yapar.

-Kemiklerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar.

-Kan yapımını artırarak, kansızlığa engel olur.

-Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine engel olur, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde rol oynar.

-Böbreklerde taş teşekkülünü azaltır.

-Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel gücü artırmaktadır.

-Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

-Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar.

-Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar. Klinik ölümündeki reanimasyon çalışmalarında kalbin cevap vermesinde etkili olur.

-Kayısının potasyumca zengin, sodyumca fakir ve A vitaminin öz maddesi karotence zengin olması insan beslenmesinde çok önemli boyutlar kazandırmaktadır.

Kayısı, kuru ya da taze yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir.
Kayısının yemeklerden sonra yenmesi ise hazmı kolaylaştırır.
Bunların dışında Kayısı cilt bakımında da maske olarak kullanılır ve Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber