• DOLAR
  7,8152
 • EURO
  9,1822
 • ALTIN
  476,86
 • BIST
  1,1743

Kayısı Üreticisi Dondan Kaçarken Doluya Yakalandı

Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Çok yıllık bitkiler ve İlkbahar dönemi ekimleri ile ilgili olarak gazetemize konuştu.  Bu yıl içinde şimdiye kadar önemli bir don olayına rastlanmadığını kaydeden Çiçek, Kayısı üreticilerini Monilya ve Çil hastalığına karşı uyardı. Çiçek, henüz don riskinin kalkmadığının da altını çizdi

Kayısı Üreticisi Dondan Kaçarken Doluya Yakalandı

Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek, Çok yıllık bitkiler ve İlkbahar dönemi ekimleri ile ilgili olarak gazetemize konuştu.  Bu yıl içinde şimdiye kadar önemli bir don olayına rastlanmadığını kaydeden Çiçek, Kayısı üreticilerini Monilya ve Çil hastalığına karşı uyardı. Çiçek, henüz don riskinin kalkmadığının da altını çizdi

Oda başkanı Fevzi Çiçek yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanarak kayısı üreticilerini bilgilendirdi. “Geçen hafta içinde yağan kardan dolayı, sıcaklıkların yüksek olması dolayısıyla don yapacak bir durum meydana gelmedi. Şu ana kadar kar yağışına bağlı olarak herhangi bir hasar tespit etmiş değiliz. Ancak kar yağışının akabinde geçen hafta yağan ve belli bir bölgeyi etkileyen dolu yağışından dolayı kısmen hasarla ilgili olarak dolu yağışının yapraklara ve domurlara zarar verdiğine dair duyumlar alıyoruz. Ama somut olarak elimizde henüz tespit ettiğimiz bir veri yok”

MONOLYA VE ÇİL HASTALIĞINA DİKKAT EDİN

Sahanın geniş olması nedeniyle bölgedeki çiftçileri 2 konuda uyarmak isteyen Fevzi Çiçek  bu konudaki uyarılarını ise şu şekilde sürdürdü. “Bunlardan bir tanesi kayısı için en büyük hastalık olan uzun vadede kalite kayıtlarına verim kayıplarına sebebiyet Kayısıda Yaprak Delen (Çil) Hastalığı ile Monilya (Mumya) hastalığıdır. Monilya hastalığı ileriki evrelerde dal kurumaları, meyvelerin düşmesine kadar giden ve mumyalaşmasına sebebiyet veren mantari bir hastalıktır. Çil dediğimiz hastalık ise üründe meyvede kalite kayıplarına sebebiyet veren kötü görüntüsünden dolayı özellikle yapraklar üzerinde delikler oluşturan yaprakların fotosntez yapmasını olumsuz etkileyen bir hastalık etmeni olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi de özellikle kayısı yetiştiriciliği için olmasını istemediğimiz bir durum. Ancak maalesef içinde bulunduğumuz dönem yağışların yoğun bir şekilde yağması akabinde sıcaklık derecelerinin 19-20 derecelere kadar o yükselmesi, hastalık etmenlerinin daha fazla olmasına sebebiyet veriyor.”

ZARARLILARLA MÜCADELE İÇİN HAVA ŞARTLARINA DİKKAT EDİLMELİ

Bazı bölgelerde ağaçların erken çiçek açtığını ifade eden Çiçek, Mart’ın ilk haftalarında çiçek açan yerlerde şu anda küçük meyve evresinde olduğunu söyledi.  Çiçek uyarılarını şöyle sürdürdü. “Özellikle 1000,1200 ve 1300 rakamlara kadar olan bölgelerde çiçekler tomurcuk evresinde. Bu bölgelerde bu hastalığın yayılması için iklim tam da istenen bir ortam gibi, ortaya çıktı.  Bizim çok istemediğimiz bir durum söz konusu. Dolayısıyla çiftçilerimizin eğer daha önceden bilinen adı ile patolojik döneminde atılması gereken Bakırlı preparatların o evrede olanların ihmal edilmemesi gerekiyor. Monilya ve Çil için mutlak suretle mücadele yapılması gerekiyor. Aksi takdirde bunlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Hastalıklarının görülmesi durumunda yeniden ilaçlama işleminin tekrarlanması gerektiğini özellikle ikaz etmek istiyoruz.”

CİDDİ EKONOMİK KAYIPLAR YAŞANIR

Mücadelenin zamanında yapılmamasının ciddi ekonomik kayıplara neden olacağını söyleyen Fevzi Çiçek açıklamasını; “Çünkü meyve olmuş olsa dahi ciddi kalite ve ekonomik kayıplara sebep olacağından dolayı bunların ekonomik değeri olmayacak. Ayrıca çok yıllık bitkilerde özellikle kayısı gibi ürünlerde bitkilerde bu yıl ki yapacağımız her mücadelede bakım budama gübreleme çalışmaları aynı zamanda bir sonraki yılın ürünü kalitesini verimini de bire bir etkilediği için hakkında devamlılık gerektiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle sadece bakımın bu yılı kapsamamasını önümüzdeki yıllarda da doğru sonuçlar alabilmek için bu iki hususu ısrarla aksatılmamasını istiyoruz” diye konuştu.

HENÜZ RİSK BİR KALKMIŞ DEĞİL

Her yıl bu mevsimlerde bir don olayı yaşandığını ifade eden Çiçek, henüz don riskinin bitmediğinin altını çizerek şöyle konuştu. “Bulunduğumuz coğrafyada kayısının erken çiçek açması ve süreç içerisinde geniş bir coğrafyaya yayılması itibarıyla uzun yıllar ortalamasına baktığımızda nisan ayı içerisinde düşük dereceli sıcaklık günlerini yaşıyoruz. Özellikle kayısıda yakaladığı dönem içerisinde çiçek, meyve, küçük meyve ya da tomurcuk olma durumlarına göre zaman zaman dona bağlı olarak zararlı meydana gelebiliyor. Biz buradan şunu tecrübe ettik. Nisan ayında ağırlıklı olarak dondan etkileniyoruz. Hangi dönemde etkilendiği çok önemli. Biliyorsunuz en hassas olduğu dönem küçük meyve dönemi. Dolayısıyla orada eksi 1 eksi 1,5 kadar dayanıyorken  erken çiçek döneminde -2 ,5 dakika kadar dayanabiliyor.  Tomurcuk döneminde -3 e kadar dayanabiliyor. Sıcaklık dereceleri, süresi meyvenin ya da ağacın fizyolojik dönemi, bunun tamamı dondan etkilenme sürecini etkileyen parametreler.

RİSK YOK DİYEMEYİZ

Biz nisan ayında henüz risk bir kalkmış değil. Temennimiz Umudumuz İnşallah önümüzdeki günlerde don olayı olmaz. Üreticimiz alın terinin karşılığını alır. Ancak şu an için risk falan yoktur demek mümkün değil Önümüzdeki haftalarda itibaren benzer riskler periyodik olarak devam edecek periyodik olarak devam edecek ancak etki derecesi ne olur. Nasıl oldu. Dediğimiz gibi birçok parametrenin birlikte cereyan etmesi birlikte bir araya gelmesi lazım. Görüldüğü üzere bu coğrafyada 23-25 Nisan’a kadar ilkbahar geç donları akabinde dolu ‘ya da hasarlar sıklıkla karşılaştığımız olaylar. Bu nedenle de risk kalkmış değil. Önümüzdeki dönemlerde çiftçilerimizin bu konuda takip edip hassas davranmaları çok önem arz ediyor.

Fatma Doğanay-A.Vahap Kaygusuz (Özel haber)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber