• DOLAR
  6,8682
 • EURO
  7,7779
 • ALTIN
  397,10
 • BIST
  1,1318

Kayısı Üreticilerine Meteoroloji Dersi

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyonu tarafından meteorolojik olaylar ve meyvecilikte dondan korunma yöntemleri konulu konferans düzenlendi.  Malatya Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya katılan üreticilere Meteorolojik olaylardan korunma yolları anlatıldı

Kayısı Üreticilerine Meteoroloji Dersi

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyonu tarafından meteorolojik olaylar ve meyvecilikte dondan korunma yöntemleri konulu konferans düzenlendi.  Malatya Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya katılan üreticilere Meteorolojik olaylardan korunma yolları anlatıldı

Programın açılış konuşmasını yapan 13. Elazığ Bölge Müdürü Tamer Erdoğan, şöyle konuştu. “Ziraat Odaları Birliği Başkanlığıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol gereği siz değerli tarım faaliyetleri yapan, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün yaptığı hizmetleri daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilmek için bu toplantıyı düzenledik. Biz meteoroloji olarak 7/24 çalışan bir kurumuz. Biz yaptığımız hizmeti çok iyi yaptığımızı düşünüyoruz ama bunun sizler tarafından nasıl karşılandığını görmek için böyle bir toplantı düzenledik. Bu yüzden sizlere anket dağıtımı yaptık. Bu anketin sonuçları bizler için çok önemli, çünkü şu anda sizlere verdiğimiz hizmette neredeyiz, sizlere ne kadar ulaşabiliyoruz diye bu anket sonuçları kendimizi geliştirmemiz açısından önemli.

Meteoroloji gelişen teknolojiyle beraber ekonomik şartların gelişmesiyle beraber son 20 yılda kendisini katbekat geliştirdi. Altyapımızı her geçen gün iyice artırdık. Eskiden sadece il merkezlerinde illere bağlı bazı ilçelerimizde meteoroloji istasyonu varken, şu anda artık Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde meteoroloji istasyonlarımız mevcut. Meteoroloji bilgileri alabiliyoruz. Bunları da siz vatandaşlarımızla paylaşabilmekteyiz. 160 olan otomatik istasyon, şu anda için bin 641’e ulaştı. Her geçen yıl da ekonomik şartlara göre özellikle 2020 yılında da 60 tane otomatik istasyon projesi var bütün Türkiye genelinde. Bunun bir tanesini de Hekimhan ilçesine kuracağız. Böylelikle amacımız hem gözlem sistemimizi artırırken hem de sadece ilçelerde değil beldelerde, belli havzalarda, yüksek yerlerde de meteorolojik bilgileri ulaştırmaya çalışmak. Bölge Müdürlüğümüze bağlı 5 il var. Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya, Adıyaman. Tabi hem nüfus bakımından hem de tarım faaliyetlerinin yoğunluğu bakımından biz bu toplantıyı Malatya’da sizlerle yapmak istedik. Malatya’da merkez dahil 13 ilçe bulunmakta. Bunların hepsine otomatik istasyon kurduk. Şu anda toplamda 26 istasyonumuz mevcut. Havan alanı ve Hekimhan’a kuracağımız istasyonla birlikte toplam 29 noktadan biz meteorolojik ölçüm alıyor olabileceğiz.

ELİMİZ YÜREĞİMİZDE

Daha sonra söz alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Orta Doğu Anadolu Bölge Başkanı Yunus Kılıç konuşmasına meteorolojinin çiftçinin dostu olduğunu söyleyerek başladı. Yunus; “Meteoroloji gelişen teknolojisi ile hava durumlarını yüzde 90 oranında tutturan bir rapor sunuyor. Meteoroloji çiftçimiz için çok önemlidir.  Malatya çiftçisi için daha da önemlidir. Şubat sonundan Mart sonuna kadar kayısı üreticisi olarak elimiz yüreğimizde. Don olayında kayısı üreticisinin yapacağı hiçbir şey yok. Bizim için meteoroloji onun için önemli. Gelen rapora göre çiftçimiz kendini ayarlıyor.  TZOB ile Meteoroloji arasında yapılan bir protokol var. Bununla erken uyarı sistemi ile uyarı alıyoruz. Allah tüm çiftçilerimizi muhafaza etsin.  Bu güne kadar insanları nasıl doyuruyorsak bundan sonra da doyurmaya devam etmekteyiz.” Diye konuştu. Polat TARSİM ile Meteoroloji arasında zaman zaman aynı yerdeki tahminlerin tutmadığını dile getirerek, kurumların bu konuda işbirliği içinde olunması çağrısında bulundu.

Toplantıya, 13. Elazığ Bölge Müdürü Tamer Erdoğan, Bölge Müdür Yardımcısı M.Emin Kesen, Malatya Meteoroloji İl Müdürü Ali Göksü, Erhaç Meydan Müdürü F.Kürşat Balban, Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyesi Orta Doğu Anadolu Bölge Başkanı Yunus Kılıç, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi Başkanı Fevzi Çiçek,  Tarsim Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Şube Müdürü Çetin Bozkurt, Ziraat Odası Başkanları,  Oda ve Birlik başkanları ile kayısı üreticileri katıldı.

Fatma Doğanay- A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber