• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Kayısı Seçme Makinası Piyasada

İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Sıddık Doğan tarafından 3 yıl önce projelendirilen meyve sınıflama makinesi görücüye çıktı. İşçi maliyetinde yüzde 50 tasarruf sağlayacak olan makina yüzde yüz yerli olarak üretildi ve elektrikle çalışıyor

Kayısı Seçme Makinası Piyasada

Yüzde yüz yerli üretim olan seyyar olarak kullanılan ve elektrikle çalışan yaş meyve sınıflama makinesinin tanıtımını yapan Sıddık doğan, üretilen makinenin kullanılması halinde işçi maliyetinde en az yüzde 50 tasarruf sağlanacağını söyledi. Üretilen Makinayı geçtiğimiz Tarım fuarında sergileyen Sıddık Doğan ürüne gösterilen ilginin ise beklentilerin üstünde olduğunu ifade etti.

İŞGÜCÜ AÇISINDAN ÜRETİCİYE DESTEK OLACAK

Stantta sergilenen makineyi inceleyen  makinanın üreticilere önemli katkı sağlayacağının altını çizerek; “Üretilen makina özellikle hasat döneminde ürünün sınıflandırılması amacıyla yapılmış. Kayısının verimli, sağlıklı,  kaliteli bir şekilde toplanması ve boyuta göre sınıflandırması açısından çok önemli bir makine. Özellikle çiftçimizin ürününü hasat döneminde bu makine ile sınıflandırması hem iş gücü hem de zaman açısından kayısı üreticimizin yararına olacaktır.  Diğer yandan ürünün hasat döneminde sınıflandırılması pazarlama açısından önem arz etmektedir. Üreticilerimize işgücü açısından da katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

YÜZDE YÜZ YERLİ

Makinayı üreten Sıddık Doğan ise ürettikleri makinanın tamamen yerli bir ürün olduğunu kaydederek, kayısı üreticilerinin ihtiyaçları göz önünde tutularak tasarlandığını söyledi. En büyük avantajın iş gücü maliyetini yüzde 50 oranında azalttığını belirten Doğan 2 yıl içinde de kendi kendini amorti edecek bir cihaz olduğunu ifade etti. Doğan seçme makinesinin diğer özellikleri ile ilgili olarak da şunları söyledi. “Biz bu makineyi yaklaşık 3 yıl önce İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Bayram Murat Asma ve Prof.Dr. Ergün Doğan hocalarımın katkılarıyla geliştirerek Malatya’nın yaş kayısı seçme alanındaki bir eksikliği giderdik. Ürünümüzün en büyük özelliği hasat zamanından ürün üreticimizin ayağına kadar gidiyor. Çok az güç harcayarak çalışıyor. Bu şekilde hasat süresi 15 gün olan bir çiftçimizin hasat süresi 7 güne düşüyor. Birim zamanda yapılan işi 2 katına çıkarıyor. Büyük bahçelerde kullanıldığında ise 1 yılda kendini amorti ediyor.”

PATİK MAKİNASI YOLDA

Makinanın çiftçiye yönelik olarak avantajlarından da bahseden Öğretim görevlisi Sıddık Doğan; “Ürünün diğer bir özelliği ise meyvenin tamamını aynı anda alıyoruz. Aynı anda boyuta göre seçme yapıp sınıflandırıyoruz. Böylece kayısının paketlenmesi veya sınıflandırılması boyuta göre yapıldığından üründe verim kaybı ortadan kalkıyor. İşgücü katkısının yanından ürünün sınıflandırılması da değerini artırıyor. Bunun yanı sıra aynı boyutta olan kayısılar güneşte aynı anda kuruyor veya islimde aynı anda çıkıyor. Eşit oranda kükürtlenen eşit oranda islimde kalan kayısıların piyasa değeri de daha yüksek oluyor” diye konuşarak, Patik makinası yapmak  için de hazırlıklara başladıklarını söyledi.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber