• DOLAR
  6,8550
 • EURO
  7,7100
 • ALTIN
  391,42
 • BIST
  1,1240

Kayısı Nasıl Sulanmalı?

Mayıs ayının ilk haftasında Kayısı sulamaları başlıyor. Kayısı ağacının su ihtiyacı ve nasıl sulanması gerektiği sorularının cevabını sizler için bulduk

Kayısı Nasıl Sulanmalı?

Mayıs ayının ilk haftasında Kayısı sulamaları başlıyor. Kayısı ağacının su ihtiyacı ve nasıl sulanması gerektiği sorularının cevabını sizler için bulduk

Malatya ekonomisinin bel kemiği ve vazgeçilmezi diyebileceğimiz toprağın altın meyvesi kayısının, sulanması mayıs ayının ilk haftası başlayacak.  Kayısı ağacının sulaması nasıl olur sorusunun cevabını sizler için aradık. Nisan ayının yağışlı geçmesi ve mayıs ayında da yağışın devam etmesi durumunda bu sürenin uzayabileceğini belirten Çiftçi Hacı Kaya, Kayısı ağaçlarının sulama imkanının olmadığı yerlerde sulanmadan da yetiştirilebileceğini kaydetti. Sulamanın 8 ile 12 gün aralıklar ile yapılması gerektiğini belirten Kaya, sözlerine şu şekilde devam etti;” Fazla kurak yerlerde özellikle süzek topraklarda ağaçlar küçük kalır, çiçek tomurcuğu ve meyve tutumu azalır. Kayısı ağacı diğer meyve türlerine göre daha az su ile yetinebilir.

Toprakta yüksek nemin bulunması kök hastalıklarına ve yerel ağızla kayısı balı denilen zamk oluşumuna sebep olur. Sulama aralıkları toprağın geçirgenliği, sıcaklık ve buharlaşma durumu dikkate alınarak belirlenmelidir. Kum içeren iri taneli topraklarda 8 ile 12 gün aralıklarla sulanması gerekiyor.

HASATTAN ÖNCE SULAMA KALİTEYİ ARTTIRIR

Hasattan önce yapılan sulamalar meyve iriliği ve kalitesini arttırıyor.  Yaz sonu, sonbahar başında yapılan sulamalar özellikle çiçek tomurcuklarının gelişmelerini tamamlaması bakımından çok yararlı.

Ağacın büyüklüğüne göre yani üst taç kısmının genişliğine göre, su verilen yerel ağızla çırmal dediğimiz su havuzlarının genişletilmesi gerekiyor. Fıskiyeli sulama sistemi kullanılması hem tasarruf hem de verim için daha iyidir. Damla veya yağmurlama sistemi ile sulanıyorsa eğer geniş alana ulaştırılması için menzili yüksek başlık kullanılması iyi olacaktır.  Sık sık fakat yüzlek yapılan sulamalar zararlıdır.Hasattan sonra ve Ağustos ayında yapılan sulamalar gelecek sene için çiçek tomurcuğunun oluşmasını  ve çoğalmasını sağlar.

SU GÖVDEYLE TEMAS ETMEMELİ

Kayısı bahçelerinin genellikle Çırmal dediğimiz kayısı kök ve gövdesini çevreleyen dairesel veya kare şeklindeki havuzlarla sulaması yapılıyor. Ancak suyun gövde ile temas etmemesi için gövde çevresine genişliği ortalama 60 ile 70 santim arası  set yapılması gerekiyor.  Bunun nedeni ise, ağacın gövdesi su içerisinde kaldığı için, gövdede mantarlanmaya neden olabiliyor.

DAMLA SULAMA YADA FISKİYELİ SULAMA YAPILMALI

Dediğim gibi salma sulama çok fazla su tüketimine neden olmakta ve fazla iş gücü gerektiriyor. Karlı olan ve geleceğimiz için önemli olan fıskiye sistemidir.  Son yıllarda kayısı bahçelerinde damla sulama sisteminin yaygınlaşmasıyla ağaçların daha erken meyveye yattıkları, daha verimli oldukları ve daha kaliteli ürün verdiklerini gördük.

SULAMA ZAMANI ÇOK ÖNEMLİ

Kayısıda uygulanacak sulama sayısından çok sulama zamanının önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Çağlaların büyüme döneminde, hasat zamanından yaklaşık 10 ya da 15 gün önce ve hasattan sonra Ağustos ayı gibi, kurak geçerse eğer Eylül ayında da sulama yapılması ağaçların sağlığını, ürünün kalitesini ve gelecek yılın verimli olmasını sağlar. Ek olarak da hasat kaldırıldıktan sonra bir hafta içerisinde kayısının sulanması kayısının güçlenmesini sağlayacaktır. Sulama yaparken ahbun dediğimiz gübreyi sulama suyuna karıştırıp yada kayısı köklerine serpilmesi kayısının güçlenmesini sağlayacaktır.“

Ebubekir Atilla – Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hasat kayısı Sulama

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber