• DOLAR
  6,8640
 • EURO
  7,8039
 • ALTIN
  399,41
 • BIST
  1,1361

Kayısı İşçileri İçin Seyahat Düzenlemesi İstendi

Kayısıda hasat dönemi yaklaştıkça çiftçide telaş başladı. Bu yıl Korona virüsün etkisiyle çiftçinin dertlerine biri daha eklendi. Mevsimlik işçiler için seyahat düzenlemesi getirilmesi gerektiğini belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan konunun Mecliste gündeme getirilmesi için Milletvekili Veli Ağbaba ’dan ricada bulundu.

Kayısı İşçileri İçin Seyahat Düzenlemesi İstendi

Kayısıda hasat dönemi yaklaştıkça çiftçide telaş başladı. Bu yıl Korona virüsün etkisiyle çiftçinin dertlerine biri daha eklendi. Mevsimlik işçiler için seyahat düzenlemesi getirilmesi gerektiğini belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan konunun Mecliste gündeme getirilmesi için Milletvekili Veli Ağbaba ’dan ricada bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’a ziyarette bulundu. Ziyarette CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve CHP İl Parti yönetimi de yerini aldı. Ziyaret esnasında Kayısı üreticilerinin sorunlarını Milletvekili Ağbaba ’ya anlatan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, üreticilerin mevsimlik işçi korkusuna değindi. Hasat döneminde çalışan işçilerin yüzde 80’ni çevre illerden gelen mevsimlik işçilerin oluşturduğunu aktaran Özcan, İşçilerin Malatya’ya intikalinden sonra üreticilerin işçiler için gerekli tedbirleri sağlayacağını belirtti. “Yeni mahsule hazırlık yapıyoruz. Mecliste de dile getirilirse seviniriz. Genellikle hasat döneminde bize yardımcı olacak işçi kardeşlerimizin Malatya’ya olacak seyahatlerinde kolaylık sağlanmasını istiyoruz. Tedbirlerin alınmasıyla birlikte çevre illerden gelecek vatandaşlarımıza kolaylık sağlanmasını istiyoruz.” sözlerini kullanan Başkan Özcan sözlerine şu şekilde devam etti;” Koronavirüs salgınından buyana Türkiye önemli bir sınavdan geçiyor. Sağlık açısından önemli bir sınavdan geçerken, terim ve ekonomi ile ilgili de ciddi anlamda önemli bir dönemden geçiyoruz. Her alanda olduğu gibi tarım sanayisi ve üretimin durmaması için çeşitli tedbirlerle devam etmeye çalıştık.  Kayısı ihracatımızda ciddi anlamda etkilenme söz konusu değil. Mayıs ayı içerisinde bir durgunluk yaşıyoruz. Bilindiği üzere Pandemi daha çok Avrupa ülkelerini etkilediği için kısmi bir yavaşlama söz konusu. Kayısı ihracatında son dört ay incelendiğinde geçen yıl ile paralel olarak ilerlediği görülüyor.

Önümüzdeki günlerde bu yılki rekoltemiz tarım Bakanlığımız tarafından açıklanacak. İnşallah bu yıl da ihracatımızın 100 bin tonlara kadar ulaşacağını umuyoruz. Koronavirüs salgını bittikten sonra kayısıdan büyük ölçüde talep olacağını düşünüyoruz. Bu durumu fırsatçılık yapmadan fırsata dönüştürmek istiyoruz. Kuru Kayısının özellikle insan sağlığı açısından ve vücut direncini arttırması açısından yararlarını belirtecek açıklamalarda bulunduk sürekli. Bundan sonra da çok iyi bir dönem geçireceğimiz umuyoruz. Tarım Koronavirüsten sonra önem kazandı. Tarım sanayisinin daha çok önem kazandığı bir döneme giriyoruz. Kuru Kayısı ile beraber şeker üretiminin de önemini görmüş olduk. “

AĞBABA: ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Ziyaret esnasından açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 27 Mayıs Darbesinin yıl dönümü nedeniyle idam edilen Adnan Menderes, Rüştü zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle andı. Ülkenin geri gitmesinde önemli dönemeçlerden birisi olduğunu vurgulayan Ağbaba, 15 Temmuz Darbe girişimi başta olmak üzere tüm darbeleri kınadıklarını ve darbelerin karşısında olduklarının altını çizdi. ”Hayata geçirilen Lisanslı depoculuk konusunda emeği geçe herkese teşekkür ediyorum.” sözlerini kullanan Milletvekili Ağbaba, açıklamasında Şeker Fabrikalarının durumu, önemi ve özelleştirilmesinin verdiği zararlara değindi. Ranta dayalı değil de üretime dayalı bir ekonomi olması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, tarımın Malatya’da önemli ölçekte düştüğünü belirtti. Meyve ambarı olarak görülen Tecde ve Bostanbaşı ’nın şuan ki halinin içler acısı olduğunu, elde sadece Meyvecilik Araştırma Enstitüsünün kaldığını ve Malatyalıların sahip çıkması gerektiğini aktaran Ağbaba, Korona virüsün dünyaya tarımın önemini gösterdiğini ve herkesin ders alması gerektiğini kaydetti. Mevsimlik işçiler ile ilgili Ağbaba şu sözleri kullandı;” Geçtiğimiz günlerde çay ile ilgili bir karar alındı. Çayda çalışacak işçiler için  özel bir karar çıkarıldı. Umarım Malatya ile ilgili de bu karar kısa süre içerisinde çıkar. Bizlerde elimizden ne gelirse bu desteği vereceğiz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber