• DOLAR
  5,9447
  %0,01
 • EURO
  6,5534
  %0,05
 • ALTIN
  302,39
  %-0,03
 • BIST
  7,7651
  %0,05

Kayısı Dünyaya Açıldı; Festival ve Fuarla Hayata Döndü

Malatya ekonomisinin bel kemiği, rengi, kültürü, simgesi ve markası haline gelen kayısı, kapılarını dünyaya açtı. Yıllardır özlemle beklenen kayısı festivali Başkan Selahattin Gürkan’ın girişimleriyle yeniden hayata döndü. On binlerin katılımıyla gerçekleşen “Fener Alayı ve Kortej Yürüyüşü” kayısı festivaline duyulan özlemi hissettirdi. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi organizesinde ise 23. Uluslararası Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali fuar açılışı ve “En Güzel Kuru Kayısı Yarışması” ödül töreni gerçekleştirildi

Kayısı Dünyaya Açıldı; Festival ve Fuarla Hayata Döndü

Malatya ekonomisinin bel kemiği, rengi, kültürü, simgesi ve markası haline gelen kayısı, kapılarını dünyaya açtı. Yıllardır özlemle beklenen kayısı festivali Başkan Selahattin Gürkan’ın girişimleriyle yeniden hayata döndü. On binlerin katılımıyla gerçekleşen “Fener Alayı ve Kortej Yürüyüşü” kayısı festivaline duyulan özlemi hissettirdi. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi organizesinde ise 23. Uluslararası Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali fuar açılışı ve “En Güzel Kuru Kayısı Yarışması” ödül töreni gerçekleştirildi

Türkiye’de ve dünyada marka haline gelen ve Malatya ekonomisinin bel kemiği olan kayısı, düzenlenen festival ve fuarlarla yeniden değer buldu. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali fuar açılışı ve “En Güzel Kuru Kayısı Yarışması” görkemli bir törenle kapılarını açtı. Mişmiş Parkı ve Fuar alanında düzenlenen programa Vali Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, ilçe Belediye Başkanları, Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri, STK’lar, üreticiler, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Mişmiş Parkı ve Fuar alanında düzenlenen törende konuşan Vali Aydın Baruş, “23.’sü düzenlenen Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali münasebetiyle Fuarın açılışını gerçekleştiriyoruz. Kayısı Allah’ın Malatya’ya bağışladığı benzersiz bir nimet! Kayısı Malatya’dan dünyaya yayılan doğal bir lezzet. Malatya ikliminin suyunun ve güneşinin hediyesi. Kayısı Malatya’nın rengidir, Malatya’nın kültürüdür. Kayısının Malatya’nın simgesidir. Kayısı Malatya ekonomisinin bel kemiği ve markasıdır. Kısacası kayısı Malatya insanının hayat değeridir. Kayısı tadı Malatya insanının ağız tadıdır. Kayısıya verilen değer Malatya’ya ve onun insanına verilen değerdir. Bu nedenle kayısı ile ilgili her mesele Malatyalıyı ilgilendirir. Kayısı Malatya ekonomisi içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Tarımsal alanlarımızın yüzde 20’si kayısı ağaçları ile kaplı. Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70’ine yakını Malatya’dan karşılanıyor. Ve Türkiye’de kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ı Malatya’dan gidiyor. 2018-2019 sezonu itibari ile bir yılda Malatya’dan ihraç edilen kuru kayısı miktarı 91 bin ton. Bu yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 250 ile 300 milyon dolar gelir, sadece kayısıdan Malatya’ya geliyor. Türkiye ekonomisine Malatya ciddi bir yer sağlıyor. Sadece kuru kayısı çekirdeğinden 17 milyon dolar geliri var Malatya’nın. Yani kayısının her ürünü değerli, artığı da döküntüsü de değerli. Son 40 yıldır Malatya kuru kayısı üretiminde büyük mesafe aldı” ifadesini kullandı.

Kayısıdaki ıskarta sorununa değinen AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Sayın Cumhurbaşkanımız ilk günden itibaren kayısı dediğimizde elinden ne gelirse tüm desteğini verdi. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez dondan zarar gören çiftçilerimize ödeme yaptık. O dönem 92 trilyonu Malatya’mıza çiftçimize ödeme yaptık. Tarsim kayısı adına atılmış çok önemli bir adımdı. İkincisi ise kayısı çiçeklerinin dondan zara gördüğü dönemi de yine kapsama içerisine aldık. En önemli hamlelerden bir tanesi Coğrafi İşaretti. Bu coğrafi işaret Türkiye’de sadece 3 üründe var. Gaziantep’in baklavası, Aydın’ın inciri ve Malatya’nın kayısısı oldu. Coğrafi işaret logosunu mutlaka tüm üreticilerimiz ve ticaret erbabımız kullanmalı. Lisanlı depoculuğu Malatya’ya kazandırdığımız Malatya kayısısının daha fazla değer kazanmasını sağlayacağız. Iskarta kayısısı 50 kuruşa gidiyordu. Bu ıskarta kayısısını en az bizim 1 liraya satmamız gerekiyor. Türkiye’de ilk defa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) özel firmaları devreye sokarak Malatya’dan ıskarta kayısıyı almaya başlayacak bu sene. Fakat verilen rakam 50 kuruş olunca çok önemli sıkıntı yaşadık. Biz bu fiyata bu kayısıyı vermemiz gerekiyor. Bu konuyu bakanımıza anlattık. Tarım Bakanımız ile birlikte Malatya’nın sorunlarını masaya yatırdık. Bunlardan bir tanesi ıskarta kayısısı ile ilgili fiyat değerlendirmesiydi. Şuanda Malatya’mızdaki ıskarta kayısı 1 liraya gidiyor. Ve normalde 15 milyon Malatya’ya girdiği olacakken, şuan 30 milyon sadece ıskarta kayısıdan Malatya’ya girdi sağlanacak.”

TBMM’de onaylanan 11. Kalkınma planına değinen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “geçtiğimiz hafta 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma planı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Bu planda 2023 yılsonuna kadar ülkemizin makro planları ve hedefleri belirlenmiş oldu. 11. Kalkınma planında Türkiye için önümüzdeki dönemde öncelikli gelişme alanı olarak 3 sektör belirlendi. Bunlar Savunma sanayisi, Turizm ve Tarım sektörleridir. Ülkemiz için tarım, savunma sanayisi kadar belki ondan daha önemli bir alan olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu alanı geliştirmek ve üreticimizin gelirini arttırmak başlıca önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Tarım ve gıda güvenliği günümüz dünyasının büyük organları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz Pazartesi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2019 yılı dünya gıda güvenliği raporunu açıkladı. Bu rakamlara göre şuanda tüm dünyada maalesef 820 milyon insan yetersiz beslenmekte veya açlık sorunu yaşamaktadır. Özellikle iklim değişiklikleri ve çalışmalar bu sorunun başlıca nedeni olarak gösterilmektedir. Türkiye bu sorunun çözümü için tüm dünyada hem insani hem de teknik olarak elinden gelen desteği sunmaktadır. Bu konuda Türkiye’nin aldığı inisiyatif tüm dünya ülkeleri tarafından da takdirle karşılanmaktadır. Tarım bizim için hem iktisadi hem de sosyal bir sektördür. Biz ülke olarak bu meseleye stratejik olarak yaklaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye büyüyen ve 82 milyonu geçen nüfusu, 42 milyon milyona aşkın turisti ve 4 milyonun üzerindeki mülteciyi besleyecek üretim planlaması yapmaktadır” diyen Bakan Yardımcısı Tunç şu ifadelere yer verdi, “Bu konuda hükümetimize görevler düşmektedir. 2019 yılı içerisinde tarımsal destekleme planını 16,1 milyar TL’ye çıkardık. Bu desteklerin önümüzdeki dönemde de arttırarak üreticilerimizin risklerden korunması ve sektörümüzün kalkınması için kullanacağız. Bu destekler üreticilerimizin emekleri sayesinde bugün toplam bitkisel üretimimizi 98 milyon tondan 117 milyon tona, hayvancılıkta ise büyükbaş sayısın 9.9 milyondan 17.2 milyona, küçükbaş sayısını da 32 milyon baştan 46,1 milyona çıkardık. Bu bizim için yeterli değil. Büyümeye devam etmemiz ve üreticilerimizin gelirlerini arttırmak konusunda daha fazla çalışmamız gerekir.”

Malatya kayısısına da değinen Tunç, yaptığı konuşmada, “Kayısının Türkiye’yi dünyaya tanıtımında da kullandığımız ve burada yaklaşık 50 bin ailenin direk geçimini sapladığı bir tarımsal üründür. Kayısı ile ilgili sorunları ve gelişim alanlarını biliyoruz. Bunları çözümü ve kayısıdan elde ettiğimiz gelirin artması için gerekli teknik ve ekonomik çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken Malatya Valiliğimiz, Büyükşehir ve diğer belediyelerimiz, üniversitelerimiz, odalarımız, borsalarımız, STK’larımız, İl Müdürlüğümüz, Kayısı Araştırma Enstitümüz ve hepsinden önemlisi üreticimizle birlikte çalışarak ve ortak bir akılla kayısıyı geliştireceğiz. Kayısıdaki ihracat gelirini daha da arttırmamız lazım ve bunun için de Bakanlığımıza düşen görevleri biliyor ve bunları yapmaya devam edeceğiz. Malatya ilimizde son 16 yılda çiftçilerimize toplamda 1,4 milyar TL tarımsal destekleme ödemesi yaptık. Tarımsal üretim alt yapısını güçlendirmek için kırsaldaki vatandaşlarımızın yapacakları yatırımlara önemli oranlarda hibeler sağlıyoruz” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber