• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
KATILAŞAN KALPLERİN MÜHÜRLENMESİ
 • 1
 • 1698
 • 22 Ocak 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“İnsanı en çok yıpratan şey, kalbin sertleşmesidir.”  (Pestalozzi)

“Bir halden başka bir hale geçen” anlamıyla ‘kalp’, yüce kitabımızda 130 kadar ayette geçerken ‘gönül’ boyutuyla da ‘fuad’ ve türevleriyle 20 civarında ayette karşımıza çıkmaktadır. Çok hızlı değişiminden ötürü gönüllerimize ad olan kalplerin sahibi Allah’a Peygamber Efendimiz: “Mukallibe’l-Kulûb” demiştir.

Denilir ki kalpler dört nedenle katılaşır: 1 – Yemek, 2 – Uyumak, 3 – Konuşmak ve 4 – Karışmak. Burada bahsedilen insan olarak normal seyirdeki yeme-içme, konuşma ve karışma değil elbette. Belki ifrat-tefrit bağlamındaki sapmalar nedeniyledir kalplerdeki katılaşma.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Mümin, bir günah işlediği vakit, kalbinde siyah bir nokta, bir leke oluşur. Tövbe ederse kalbi cilâlanır. Yani bu leke silinir. Tövbe etmeyip isyana devam ederse, siyah lekeler kalbini kaplayıncaya kadar artar. İşte bu (hâşâ) Yüce Allah’ın (c.c.), ‘Asla öyle değil! Fakat onların yapmış olduğu günahlar kalplerini iyice kaplamıştır. (Mutaffifin, 14)’ ayetinde anlatılan kalbin kapanması ve günahla örtünmesidir.” buyurmuştur.

Nasıl ki, maddî kalp bütün organların, dokuların, hücrelerin sağlıklı çalışmasında merkezdir, aynen onun gibi manevî kalp de insanın duygu, his, nefis, akıl v.s. manevî lâtifelerinin düzenli çalışmasında bir merkez hükmündedir.

İnsanın manevî kalbi taşlaşmış, katılaşmış, yani hakikatleri göremez, anlayamaz ve işitemez olmuşsa, bu durum kalbin tedaviye ihtiyacı olduğunu gösterir. Kalbin tedavisinde en etkili metotlar: zikir, şükür, tefekkür, tövbe istiğfar, dua ve ibadettir.

Kalbin bozulup katılaşması, tamah (açgözlülük), ihtiras, kin, hased (kıskançlık), riya, merhametsizlik, zulüm ve menfaat güdülmesi nedeniyle belirginleşip sosyal hayata yansıyarak bu meyanda işgaller, katliamlar, entrikalar, arsızlık ve hırsızlıklar, gasp, talan, hapis, taciz, tecavüz, darp ve darbeler meydana gelmektedir.

Demir anlamına gelen Hadid suresi 16. ayette katılaşan kalplerin yumuşamasıyla ilgili: “İman edenlere, vakti gelmedi mi ki, kalpleri Allah’ın zikrine ve inen Kur’an’a saygı ile yumuşasın ve bundan önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçip de kalpleri katılaşmış ve çoğu fıska dalmış bulunanlar gibi olmasınlar.” buyrulmuştur. Bugün ehli kitabın Yahudi ve Hıristiyanların serencamı ortadır.  Ümmet-i Muhammed de eğer Allah’ı anmayı bırakıp da Kur’an’ı sadece dilleriyle telaffuz ederek gereğince amel etmezlerse hafazanallah Siyonist ve Haçlıların akıbetine uğramaları, yani acımasızlaşmaları mukadder olduğu gibi, dünyevi kaygılardan dolayı cebelleşmeleri, kavgaları ve savaşları da eksik olmayacaktır.

Sözgelimi İsrail oğullarının şahit olduğu onca mucize ve eriştikleri sayısız nimete rağmen katılaşan kalpleri Kur’an’da şöyle tasvir edilir: “Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; artık kalpleriniz taş gibi, hatta daha da katıdır. Taşın öylesi var ki ondan ırmaklar kaynar; öylesi de var ki çatlayıp bağrından su fışkırır; bazı taşlar da var ki Allah korkusuyla yuvarlanıp düşer. Allah, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir. “ (Bakara, 74)

Yüce Rabbimiz bugün ne İsrail’de, ne Çin’de,  ne Doğu Türkistan’da, ne Arakan’da ne de diğer yerlerdeki meydana gelen zulüm ve katliamlardan habersizdir; zira Allah imhal eder (mühlet verir) fakat asla ihmal etmez. Bütün zalimliğin, katliamların, darbelerin, gaspların, talanların, yağmaların ve fahiş hataların sebebi gereğince Allah korkusunun ve inancın olmayışından mütevellit katılaşan kalplerin ortaya koyduğu vahşiliklerden başkası değildir.  Bu durumu Rahman ve Rahim olan Allah’ımız (c.c.) şöyle ifade etmiştir:

“ İnkâr edenleri uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir, asla iman etmezler.”

Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.”

“İnsanlardan bazıları da vardır ki inanmadıkları halde “Allah’a ve ahiret gününe inandık” derler.”

“Akıllarınca Allah’ı ve iman edenleri aldatmaya kalkışıyorlar; hâlbuki onlar farkında olmadan yalnızca kendilerini aldatmış oluyorlar.”

“Kalplerinde bir hastalık (bozukluk) vardır, Allah da onlardaki hastalığı (bozukluğu) arttırmıştır. Yalan söylemeleri yüzünden, kendilerine acı veren bir azap da vardır.” (Bakara, 6-10)

Yumuşak olması gerekirken katılaşarak bozulan ve inançsızlıklarından ötürü kalpleri mühürlenen kişilerin yoğunlukta olduğu dünyada merhamet, şefkat, sevgi, saygı, ülfet, muhabbet, huzur ve barış olabilir mi?

 • “İnsanın kalbi altına benzer. Ne kadar saf (temiz) ise o kadar yumuşaktır.”  (E. Sabine)
 • “Kalp kadar yumuşak ve kalp kadar sert bir şey yoktur.”  (G. Lichtenberg)

Son sözümüz: “Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allah’ım, kalbim(iz)i dinin üzere sabit kıl.” (Tirmizî, Deavât, 124) olsun vesselam.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. KALBİN MÜHÜRLENMESİ CEHENNEMVARİ CEZADIR KALBİN KARARIP KATILAŞMASI İLE ARTIK İMANI KABUL EDEMEZ HALE GELMESİDİR KALBİN MÜHÜRLENMESİ EN SON AŞAMADIR kalbi mühürlenmiş bir insan 1 damla göz yaşı dökemez ve duygusallıgıda mühürlenir ne kalbi imanı kabul eder ne 1 sevap iyilik olsun yapabilir ve kalb cilalanma kabiliyetini kaybeder korkmaz aşık olmaz üzülmez pişman olamaz kalben hiçbirşeye tepki veremez bütün zevklerden mahrumdur imtihanı kaybetmek gibi birşeydir o kişiye öyle bir şeytani kibi r geliyorki hayırlı birşeye duymaya tahamül edemiyor kibrinden İSLAMA GERİ ADIM ATAMIYOR YAPAMIYOR imanı arttıran ezanlar ayetler o kişinin inkarını arrtırıyor yapamıyor kalbine söz geçiremiyor artık o kalbin sahine peygamber islamı anlatsa fayda vermiyor o kalbin sahibi inanmıyor mühür ve perde idrak cevherini yok ediyor sorumlu olan kuldur kul kalbini o dereceye getirir tabi kalbin tamamı kararmadan ALLAH kula dönüş şansı tanır ona gerçekleri gösterir ya bu ALLAH ı inkar eder defalarca yada günahta hala ısrar eder ve kalbin tamamını karartınca imanı kabul edemez hale gelir bu kulun suçudur o kalbi geriye döndürmek çok zor imkansızı başarmaktır çok anormal şeylerin olması lazım çok saglam bir nasuh tövbesi yapması lazım ALLAH döndürürse Açılır Döndürmezse Açılmaz Kalpteki mührü çözmenin tek yolu tövbe İstigfarın arkasından yapılacak çokça zikirdir milyonlarca zikirdir açılması için yıllarını vermesi lazım çok zikretmesi lazım kalbinden 1 rahmet noktası açılırsu damlası kadar kalbin inkar etmesi durur ve kalbe iman girer kalğ iman nuru ile parlar ve yumuşamaya başlar TABİ EN ÖNCE O KİŞİ KALBİN MÜHÜRLENDİGİNİ FARK ETMESİ LAZIM ALEMETLERİNİ YAZDIM ALLAH Bir Kalbi Mühürledigi Zaman İŞARET ŞUDUR BU KİŞİ ALLAH ın Doğru Dedigine Yanlış ,Yanlışa Doğru Der cehenneme koşarak gittigi halde kendini doğru yolda sanır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber