• DOLAR
  6,0401
  % -0,15
 • EURO
  6,7509
  % 0,10
 • ALTIN
  248,2301
  % -0,10
 • BIST
  86.771
  % -0,03

Karın Şişkinliği ve Gaz Sıkışmasına Karşı Öneriler

Maalesef şişkinlik çoğumuzun sorunu ve çok etkili tedavi yöntemleri henüz yok. Yine de rahatlamamızı sağlayabilecek birçok çözüm mevcut. Hepimizin vücudunda gaz, kaçınılmaz olarak var ve genelde sorun yaratmaz. Zorluk gaz miktarının artmasında ve artan gazın tahliye edilememesi durumumda ortaya çıkar. Sistemde oluşan fazla hava organların duvarlarında gerilmeye yol açar ki, uyarılan sinir uçları sayesinde karın ağrısı, düzensiz tuvalete çıkma, sık geğirme, kontrolsüz yellenme, nefes darlığı, çarpıntı gibi fonksiyonel bozukluklar otaya çıkmaya başlar

Karın Şişkinliği ve Gaz Sıkışmasına Karşı Öneriler

Liv Hospital Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata gazdan şikayetçi olanlara önerilerde bulundu.

FAZLA ŞİŞKİNLİK KALP ÇARPINTISI YAPABİLİR

Gün içerisinde sistemde yaklaşık 3-4 litre gaz oluşuyorsa, bunun yaklaşık yarısı yuttuğumuz havadır. Kalan kısmın yaklaşık yarısı sindirim sırasında ortaya çıkan gaz, diğer yarısı ise bağırsak bakterilerinin ürettiği gazdır. Gazın artması öncelikle mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açar. Şişkinlik ise karın ağrısına, kapladığı hacimle nefes darlığına çok daha ilerlerse kalp de çarpıntılara yol açabilir. Vücudumuz tüm aksaklıklarda kendisini korumak üzere programlanmıştır. Fazla gazı atmak için sık yellenme, sık geğirme kaçınılmazdır, ötesinde vücut için yararlıdır, sorunun büyümesini engeller.

BASİT ÖNLEMLERLE GAZ ŞİKAYETİNİ AZALTIN

Şişkinlik oluşmaması için öcelikle yuttuğumuz havayı azaltmalıyız. Yemekleri yavaş yemek çok önemli, hızlı yediğimizde çok hava yutulması kaçınılmazdır. Önemli bir nokta da yemek yerken konuşmamaktır, konuştukça hava yutulur. Besinlerin çiğnenmesi sindirimin ilk basamağı olup çok önemlidir, ama her çiğneme ile hava yutulduğu unutulmamalı, aşırıya kaçılmamalı, yeterince çiğnedikten sonra gıda yutulmalıdır.

STRESTEN UZAK DURUN

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta stres. Biliyoruz ki yoğun stres midede gastrit veya ülser, spazm, bağırsaklarda da aşırı kasılmalara neden olabilir. Yine kronik geğirmenin altından da yoğun stres çıkabilir. Bütün bunlara rağmen iyileşme sağlanamayan hastalarda bazen psikolojik olarak rahatlatıcı bir tedavi ya da psikiyatri muayenesi planlanır.

NEDEN GAZ OLUR?

Gün içerisinde yutulan hava

Yiyecek ve içeçekler

Mide fıtığı

Mide hastalıkları (Ülser, gastrit, fonksiyonel dispepsi..)

Safra Kesesi Hastalıkları (Taş…)

Bağırsak hastalıkları (İrritabl Bağırsak, Çölyak Hastalığı, Bakteri Flora bozulması..)

Yanlış alışkanlıklar (gaz çıkarılamaması, gegirilememe gibi..)

 

 

 

GAZDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yutulan hava azaltılmalı

Gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı

Altta yatan hastalık tedavi edilmeli

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Babam safrakesesini aldırdı.Aldırdıktan sonra midesinden muhtemelen benim tahminim mide asidinin fazlası ağız yoluyla geri geliyor.ve karnında şişkinlik var o da kalbini sıkıştırıyor.Gece uyuyamıyor daralıyor bi türlü çare bulamadık sıkıntı yapıyor.kalbine giden bi damarda % 90 oranında tıkalı demiş özel hastanede bir profesör bununla alakalı bi durum olabilir mi .Bana bu konuda ne önerirsiniz.acilen tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber