• DOLAR
  7,8057
 • EURO
  9,1295
 • ALTIN
  472,96
 • BIST
  1,1680
Hamza Coşkun
Hamza Coşkun
hamzacoskun@malatyasonsoz.com.tr
Kara Delik Amerika
 • 0
 • 979
 • 08 Haziran 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“İnsanlardan bilgi almanın en temel yöntemi onların korkuları ve umutlarıdır. Bunlar çoğu zaman söylenmeyen, hatta bilincine bile varılmayan şeylerdir. Bizim işimiz kovayı bu insan kuyusunun içine daldırmaktır.”
Yukarıda yazılan bu sözler sizlere de ürkütücü geldi öyle değil mi? Bu sözler dünyanın en büyük global şirketlerinden biri olan SCL Grubuna bağlı Cambridge Analytica’nın Başkanı Alexander Nix’e ait. Şimdi bu sözleri bekletin ve Amerika’nın pandemi sürecinde yaşadığı kara deliğe göz atalım…

Amerika aralık ayının sonlarına doğru başkanlık seçimleri konuşurken Rus ajans firmalarının sosyal medya baskıları ile birlikte Trump’a karşı temiz toplum anlayışı kazandırmaya başladı. Çin’de yaşayan insanların bulaştırdığı dünyayı etkisi altına alan Covıd-19 virüsünü dikkate almayan Avrupa ve Amerika’nın ilerleyen süreçte ekonomi ve iç savaş noktasına gelmesine kesin gözüyle de bakılıyor. Ancak bunları geride bırakacağına inanan gaspçı, katil başkanın tekrar başkan olma arzusu Rusya’dan nükleer bomba gelme ihtimaline karşı sığınaklara kaçması da ayrı bir muammadır.

Amerika kurulduğu ilk günden bu yana dünyada terör damgası yemiş ülkelerden biridir. Terörist başları da İsrail’dir. Kore, Vietnam, Afganistan, Irak ve daha nicelerini saymakla bitiremediğim savaşlarda olduğu gibi hatta kendi Amerikan siyahi vatandaşlarını dahil savaşta her zaman en önde göndermesi bugün insanlığı üzüntüye boğan durumu da değiştirmeyecektir. Niye değiştirmeyecek? Bu katil Amerikan’ın pandemi sürecini tamamen atlatmasının ardından medya üzerinden baskı oluşturmaya ve temiz toplum istiyoruz mesajı vermeye de devam edecektir.

Şimdi en başa gelebiliriz hani insanlara kovaya doldurmayı düşündükleri duruma; Alexander Nix başkanlığını yürüttüğü bu şirkette, bazı gazetecilerin kılık değiştirerek iş görüşmesi yapmasıyla ve gizli kameralarının ortaya çıkması ardından başkanlığı ve kurucusu olduğu şirketten ayrılıyor. (Hatta bu konuda bazı dergiler halen kaldığını ve ayrılmadığını öne sürüyor) Sebebi Nix’in hani gazetecilerin gizli kameraya çektiği sıra  Nix’in Afrika ve bazı İslami ülkelerde nasıl propaganda yaptıklarını ve hatta ülkelerin seçimlerine kadar algı operasyonları yaptığı açık açık belirtiyor. Tabi bunula sınırlı da kalmıyor ve ülkelerin birbirleriyle savaşması için silah temin ettiğini dile getiriyor. (Aynı desteği ABD yapılan ve Trump’ın kazandığı seçimlerde de yapılıyor.) Tabi katil Trump durur mu hemen olaylara el atıp farklı konular üzerinden medyayı değiştirmeyi ve unutturmaya çalışıyor.

Bütün bunlar hikaye yada masal değil bizzat yaşanmış ve unutturulmaya çalışılan birkaç örnek. Amerika çarşamba gününden bu yana yaşanan olayların ve siyahi bir vatandaşın polis tarafından katledilmesi, Amerika’nın dün yaptıklarını, bugün unutturmaya çalıştığını yarın ise sevgi duvarı örüp “biz kardeşiz” demesini değiştirmeyecektir.

Ses çıkartıp ses almak gerekir…

Bekleyip göreceğiz!

 

Hmzcskn18@gmail.com

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber