• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Kaptaj Son 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

Kaptaj’dan çıkan su miktarının son 3 yılın en düşük seviyesinde olduğunu ama buna rağmen susuzluk sorunu yaşamadığımızı vurgulayan MASKİ Genel Müdürü Mumcu, “Kaptaj’dan çıkan su debimiz son yıllardaki kuraklık nedeniyle bir düşüş söz konusu. 2015 yılı ilk 6 aylık ortalama 3 bin 198 litre/saniye iken,  bugün 2 bin 356 litre saniyeye düşmüş. Bu ciddi bir düşüş. Ama hamdolsun bu seviye bile en az 1 milyon 100 bin nüfusa yetecek bir sudur.” dedi

Kaptaj Son 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

Son 5 yılın en kurak yılını yaşadığımız zamanda Malatya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Kaptaj hakkında MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu açıklamalarda bulundu.  Kaptaj’daki su oranının son 3 yılın en düşük seviyesinde olduğunu ifade eden Mumcu şunları dile getirdi: “Biliyorsunuz Malatya depremsel tehlike yaşayan fay hattı üzerinde bir ilimiz. Kaptaj’daki su kaynağımızın olağanüstü bir afet durumunda veya Allah korusun farklı bir şekilde azalması,  sistem dışı kalması gibi, Allah korusun anmak istemiyorum ama yaptığımız çalışma ile Makro Market’den başlayıp buradan Milli Savunma Bakanlığımıza da çok teşekkür ediyorum. Hava Lojmanları diye tabir ettiğimiz bu dönem daha çok helikopter pisti olarak kullanılan sahanın içerisine girmemize izin verilerek, belirlenen noktalarda 30 tane kaptajın içme suyu kalitesi ile eşdeğer Malatya’daki su birikim Havzası’na 30 sondajı bugün itibariyle çalışabilir hale getirdik. Bu tamamen alternatif su rezerve olarak Malatya için olağanüstü durumlarda yedek rezerv olarak sondaj sistemi ile kazandırdığımız şu an tamamen yedekte bekleyen yaklaşık 12 milyon TL maliyetinde toplayıcı kolektör hattı ile birlikte kurumumuza maliyeti olan bir çalışmadır. Buradaki çalışmamızın esprisi tam 1000 litreye yakın ekstradan bir su kaynağına kavuştuk. Aynı zamanda bu 570 bin kişinin günlük su ihtiyacını karşılayacak debide bir su. Bunu da olağanüstü hallerde ilimizin su ihtiyacını karşılayacak bir rezerve olarak bilinmesini özellikle istiyoruz. Hayırlı olsun diyoruz.  MASKİ’nin çalışmaları sonucunda geldiğimiz noktayı çok iyi anlatan bir tablo. Kaptaj’dan çıkan su debimiz son yıllardaki kuraklık nedeniyle, Kaptajı’mızda bir düşüş söz konusu. 2015 yılı ilk 6 aylık ortalama 3 bin 198 litre/saniye iken,  bugün 2 bin 356 litre saniyeye düşmüş. Bu ciddi bir düşüş. Ama hamdolsun bu seviye bile en az 1 milyon 100 bin nüfusa yetecek bir sudur.”

SU KRİZİ YAŞAMADIK

Mumcu: “2015 yılında 1 milyon 932 bin metreküplük suyu Battalgazi ve Yeşilyurt merkezimizin su ihtiyacını karşılamak üzere su kaynağından şehre servis yapıyoruz.  Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayında 2 milyon 600 bin metreküp suyu tahliye etmişiz. Tarımsal sulamada veya diğer sulama da kullanılmak üzere ihtiyaç fazlası olarak tahliye etmişiz.  2016 yılında şehre sağladığımız su servisi 91 milyona düşmüş, tahliye ettiğimiz miktar 2 milyon 805 bine çıkmış. 2017 yılında şehre su servisi 81 milyon 980 bin metreküpe düşmüş, tahliyemiz 3 milyon 144 olarak yaklaşık 1000 metreküp artırmıştır. 2018 yılında ise ilk altı ayda tahliyemiz 5 milyon 823 bin olmuş, metreküp, kaptajdaki debinin düşmesine rağmen şehre verdiğimiz su miktarı ilk 6 ayda 36 milyon metreküpe düşmüş ama buna rağmen Malatya, Yeşilyurt ve Battalgazi de su sorunu ve su krizi yaşanmamıştır. 23 bölgenin izole edilmesi ve 21 bölgenin şebekesinin tamamen yenilenmesi ile birlikte geldiğimiz nokta bu dur. Bu alanda MASKİ olarak kaptajdaki su seviyesinin düşmesine rağmen sağladığımız ters orantı bizim için övünç ve mutluluk kaynağıdır.” şeklinde konuştu.

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber