• DOLAR
  6,9349
 • EURO
  8,1976
 • ALTIN
  445,10
 • BIST
  1,1772

Kanun Tasarısı Mecliste Turgut Özal Üniversitesi Kuruluyor

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla TBMM’ye sunuldu. Bu tasarıyla 15 yeni üniversite kurulması amaçlanırken kurulacak üniversitelerden biri de Malatya’da kurulması Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Turgut Özal Üniversitesi. Tasarıya göre İnönü Üniversitesi’ne bağlıyken Turgut Özal Üniversitesine bağlanan Su Ürünleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Battalgazi ve Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulları ve lisansüstü eğitim fakülteleri yeni üniversiteyi oluşturacak

Kanun Tasarısı Mecliste Turgut Özal Üniversitesi Kuruluyor

15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla dün TBMM’ye sunuldu. Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri bölünecek. Tasarıya göre Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla iki vakıf üniversitesi kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik te yeni kadrolar ihdas ediliyor. Tasarının EK 181’inci maddesine göre kurulan Turgut Özal Üniversitesi İnönü Üniversitesine bağlıyken Turgut Özal Üniversitesine bağlanan Su Ürünleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Battalgazi ve Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulları ve lisansüstü eğitim fakültesinden oluşacak.

EK 181’inci madde şu şekilde oluşuyor: “Malatya’da Malatya Turgut Özal Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur. Bu Üniversite; a) İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Su Ürünleri Fakültesi ile Ziraat Fakültesinden, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden, b) İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Battalgazi Meslek Yüksekokulu ile Yeşilyurt Meslek Yüksekokulundan, c) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden, oluşur.

ALINACAK VE İHTİYAÇ DUYULAN KADROLAR DA TASARIDA YER ALDI

Ayrıca bu tasarıya göre İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı veya adı değiştirilerek Turgut Özal Üniversitesine bağlanan yükseköğretim birimlerinin teşkilatı, mevcut kadroları ve pozisyonları ile birlikte personeli, bu birimlerle ilgili yılı bütçe ödenekleri, bütçedeki ödeneklerin tahakkuka bağlanma yetkisi, bina ve tesisleri, her türlü araç ve gereci, malzeme, döşeme, demirbaş ve taşıtları ile birlikte her türlü taşınır malları başka bir işleme gerek kalmaksızın Malatya Turgut Özal Üniversitesine devredilmiş sayılacak.

Ayrıca tasarıda yeni kurulacak üniversite bünyesinde yer alacak, ihtiyaç duyulan kadrolarda yer alıyor.

>>Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber