• DOLAR
  7,7466
 • EURO
  9,1037
 • ALTIN
  472,44
 • BIST
  1,1746

Kanayan Yaraya Biz Sebep Oluyoruz

Malatya Analiz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi A Sınıfı Is Güvenliği Uzmanı Fatih Sezer ile iş güvenliği ile alakalı önemli konulara değindik. Yangından denetime ve ekipmanlara kadar ele aldığımız konu için Sezer, iş güvenliği noktasında çıkan sorunlarda kanayan yarayı kendimizin oluşturduğunu belirtip, “Bilinçlenirsek sıkıntılarımız da ortadan kalkar.” dedi

Kanayan Yaraya Biz Sebep Oluyoruz

Malatya Analiz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi A Sınıfı Is Güvenliği Uzmanı Fatih Sezer ile iş güvenliği ile alakalı önemli konulara değindik. Yangından denetime ve ekipmanlara kadar ele aldığımız konu için Sezer,  iş güvenliği noktasında çıkan sorunlarda kanayan yarayı kendimizin oluşturduğunu belirtip, “Bilinçlenirsek sıkıntılarımız da ortadan kalkar.” dedi

Sektörler bazında yapılan denetimler ve işverenlerin iş güvenliği noktasındaki tavrı için neler dersiniz?

Ben yapıyorum, öbürü yapmıyor konusu oldukça biz iş güvenliğinde çok fazla yol almakta zorlanıyoruz. İşverenlerin bu konuda bilinçlenmesi başına kaza gelmeden önce önlemini alması gerekir ama işverenlerimiz bu konuda çalışma yaptıktan sonra kaza olduktan sonra önlem almaya çalışmaktalar. Sektöre baktığımız zaman akaryakıt istasyonları EPDK tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor. Gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetleniyor, sağlık merkezleri sağlık müdürlüğü tarafından kontrol altında, yaşlı bakım merkezleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının müdürlükleri tarafından baskı altında her zaman denetim altında, tekstil atölyeleri büyük tekstil firmalarının denetimleri altında, onların da sıkıntıları çok çok az. Geriye sadece 2 sektör kalıyor ve bu 2 sektör de en fazla ölümlü iş kazasının olduğu sektör. İnşaat ve maden sektörü. Herhangi bir üst denetim yok. Akaryakıt sektöründeki denetim istasyon açılmadan başlıyor. Biz inşaat ve maden sektörünün düzenli denetime tabi tutulmasını istiyoruz. Bu denetim özellikle inşaatlarda oluşturulabilirse iş kazaları çok az seviyelere düşer. Biz inşaatların daha belediyeye sicil numarası almak için başvurduklarından itibaren denetlenmelerini iş güvenliğini almaları lazım. Biz iş güvenliğine başladığımızda inşaatlar 2. Katı bitirmiş oluyorlar. İnşaatlarda işveren tedbirlerin, ekipmanların çalışanlar tarafından alınmasını istiyor. İnşaatlardaki en büyük sıkıntı kişinin kaza yaptığı günde bile sigorta yapılabiliyor olması. Kazadan 10 gün öncesine kadar sigorta yapılabiliyor. Bu olduğu sürece biz inşaatlarda denetimlerimizi yapmakta sıkıntı yaşıyoruz. Yapsak dahi eksik kalıyor.

İş yerlerinde meydana gelen yangınlar için neler kaydedersiniz?

Yeni bir iş yeri açılacağı zaman İtfaiye Müdürlüğünden ‘Olur Raporu’ alınmak zorunda. Bu binanın yangından korunma yönetmeliğine uygun bir şekilde tesisatı döşedikten sonra daha sonra itfaiye müdürlüğü gelip denetleyip, kontrol ettikten sonra ‘Olur Raporunu’ veriyor.  Türkiye’deki sistem budur. Yeni fabrikalar yangın konusunda yangın dolabı, yangın hidroforu, yangın tipleri sayısı, elektrik panolarının yanındaki elektrik yangınına uygun yangın söndürme cihazı, yangın sensörleri, alarmı, duman detektörü gibi yangınla ilgili bütün aparatları yapıyor, ya da bir kısmını yapıyor. Ama eski işletmelere bakacak olursak bunlarda söylediğim şeylerin çoğu mevcut değil. İşletmelerde yangına dair ekipmanlar sadece göstermelik olarak orada duruyor. Acil bir durumdan korunabilmek için herkesin bilinçli olması gerekiyor. Sırf denetim var diye yangın tüpünü doldurmamalıyım. Yangın olursa ona müdahale edebilmek için zaten onun dolu olması gerekiyor. O bilinç herkeste olursa biz bunları asabiliriz. Bütün vatandaşlar bilinçlenirsek başarılı olacağımıza inanıyorum. Bilinçlenirsek sıkıntılarımız ortadan kalkar. Kanayan yaramız son bulur. İş güvenliği kültürünü almamız yaşamamız lazım.

İşçi ölümleri için neler söylenebilir?

Kurallara uyulmadığı için iş kazalarının en büyüğü ve en fazlası inşaatlarda yaşanıyor. Daha sonra ki sırada ise kapalı maden işletmelerinde meydana gelen kazalar yer alıyor. İş güvenliği yasası  ve kuralları tam anlamı ile uygulanmıyor. İnşaatlarda Malatya’da her ay ortalama iş kazalarında 4 işçi yaşamını yitiriyor. Bu çok büyük bir rakam. Malatya’da inşaatlarda yeterli önlemler alınmıyor. Bu da kazalara davetiye çıkarıyor.  Bu rakamları azaltmak için biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz ama yeterli olmuyor. Yaptığım araştırmaya göre iş kazalarında mağdur olan işçilerin büyük çoğunluğu işe başladıkları yıl kaza geçiriyor. Ve bunlarında 3’te 1’i ilk gün kaza geçiriyor.  Bu durum mesleki yeterlilik konusunun ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. İş sorunu var insanlar iş arıyorlar, işverenle görüştükleri zaman tecrübeli olduklarını karşı tarafı ikna ediyorlar ama aslında tecrübeli değiller, o işi de almak zorundalar. Bu sefer işi bilmeden o işe girmiş oluyor. Hayatında inşaata girmemiş bir insan ben bu işten anlıyorum diye işe giriyor ve o gün kaza yapıyor ya ölüyor ya da sakat kalıyor.  Burada işverenin işçi alırken dikkat etmesi gereken çok önemli kurallar var. Mesleki yeterlilik ile ilgili meslek dallarındaki personelin mesleki yeterlilik belgesi olmadan işe başlatılmaması lazım. İşçilerde bu konuda bilinçli değil. Almış olduğumuz iş güvenliği önlemlerine işveren iştirak ederken işçilerin bir kısmı buna iştirak etmek istemiyor.  Sebep olarak dalağa geçiyorlar deniyor. Birbirleri arasında bir baskı var.

Hanife Sarı’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber