• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Kanada Yahudilerden Özür Diledi

Kanada, 1939 yılında Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi mültecilerle dolu bir gemiyi geri çevirdiği için resmi olarak özür diledi

Kanada Yahudilerden Özür Diledi

Kanada Başbakanı Justin Trudeu, 1939 yılında Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi mültecilerle dolu MS St. Louis gemisi geri çevrildiği için dün Kanada ulusu adına resmi olarak özür diledi. Trudeau, özür dilemeden önce Kanada’da yaşayan MS St. Louis yolcusu Ana Maria Gordon ile bir araya gelip antisemitizmle nasıl mücadele edileceği hakkında konuştu.

Trudeau parlamentoda yaptığı konuşmada, “Hitler, bizim onların vizelerini reddetmemizi, mektuplarını görmezden gelmemizi ve ülkemize girişlerini engellememizi izledi. Sessizliğimizin, Nazilerin sözde Yahudi sorununa kendi nihai çözümlerini bulmalarına izin verdiğine şüphe yoktur” dedi.

Trudeau, o dönemdeki milletvekillerinin Kanada yasalarını antisemitizmi maskelemek için kullandığını söyleyerek, “Antisemitizmin toplumlarımızda yer almasına ve resmi politikamız olmasına izin veriyoruz. Mültecilere karşı nefret barındırmak ve kayıtsız kalmak ölümlerinin sorumluluğunu paylaşmaktır” ifadelerini kullandı.

Trudeau, özür için çok geç kalınmış olduğunu sözlerine ekledi.

Nazi zulmünden kaçan MS St. Louis gemisi 907 Almanya Yahudisi taşıyordu ve gemi Küba ve ABD tarafından da reddedilmişti. Gemi Avrupa’ya dönmeye zorlandı. Gemideki yolculardan 250’si daha sonra Holocaust’ta öldü. II. Dünya Savaşı ve sonraki Holokost’a kadar olan süreçte hükümet Yahudi aleyhtarı düşüncelere yer verdi ve Yahudi göçlerini kabul etmedi. 1933’ten 1945’e kadar sadece 5 bin Yahudi mülteci kabul edildi.

MS St. Louis gemisi Kanada’ya, Almanya’da Nazilerin Yahudi evlerine ve iş yerlerine saldırıp, 250 sinagog yakıp, en az 91 kişiyi öldürmesinden 6 ay sonra gitmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber