• DOLAR
  7,2380
 • EURO
  8,5170
 • ALTIN
  436,95
 • BIST
  1,1721

Kan Vermek Üşütmez

Malatya’daki kan bağışı oranları hakkında bilgi veren Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, “Kışın kan vermek, üşümeye yol açar” gibi kulaktan dolma sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

Kan Vermek Üşütmez

Malatya’daki kan bağışı oranları hakkında bilgi veren Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, “Kışın kan vermek, üşümeye yol açar” gibi kulaktan dolma sözlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

Malatya’nın diğer birçok ile nazardan kan bağışı konusunda oldukça duyarlı bir il olduğuna vurgu yapan Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Barış Turan, kış aylarıyla birlikte kan bağış oranında azalma yaşandığını, bunun nedenlerinden birinin de bazı gerçekliliği olmayan sözler olduğuna dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

BAĞIŞ ORANLARI DÜŞTÜ

Mevcut kan ihtiyacının yanında, kış aylarıyla birlikte trafik kazaları oranlarının yükseldiğini ve buna bağlı olarak kan ihtiyacının artabileceğine dikkat çeken Turan; “Malum kış ayı geldi. Soğukluklar ve yağmurlar başladı. İnsanlarımızda ‘kan veririz, üşürüz’ diye bir algı var. Bu doğru bir düşünce değil. Biz bu algıyı değiştirmeye çalışıyoruz, her platformda kan vermenin insanları üşütmeyeceğini ifade ediyoruz. Bağış sayımız düştü. 3 bin 500, 4 binlerde olan bağış rakamlarımız 2 bin 500, 3 binlere geriledi. Takdir edersiniz ki, kış aylarında bağış düşüyor ama ihtiyaç azalmıyor. İhtiyaçlar daha da artıyor. Çünkü trafik kazaları artıyor, ameliyatlar devam ediyor. Bu anlamda kana devamlı ihtiyaç var. Halkımızdan kan bağışı konusunda destek bekliyoruz.” Dedi.

HEDEFİMİZİ AŞTIK

Bu yıl belirlenen kan bağış hedefinin oldukça üzerine çıkarak önemli başarı elde ettiklerini dile getiren Turan; “Övünerek söylemeliyim ki hedeflediğimiz rakamı aştık. Bize bu yıl verilen hedef 33 bin 500’dü. Şu anda 38 binlerdeyiz. Yılsonu itibariyle 40 bin ünite kan toplayacağız. Gelecek yıl da bu hedefi, 40 bin hedef bandını tutturabilirsek, Malatya’nın ihtiyacını karşılamış olacağız. Kan bankacılığındaki amaç ne kadar hedef belirlersen o kadar kan almaktır. Hedefin fazlasını almak sanıldığı gibi iyi bir şey değil. Ne kadar ihtiyaç varsa, o kadar kan almak gerekiyor. Hedefin çok fazlasında kan almaya gerek de yok zaten. 40 bin ünite yerine 80 bin ünite kan alınırsa, bu kanlar kullanılamayacak, imha edilecek. Bu anlamda ihtiyacımız kadar kan hedefi koyuyoruz.” Şeklinde konuştu.

15 DAKİKANIZI AYIRIN 3 HAYAT KURTARIN

Vatandaşları kan bağışı konusunda bilgilendirmek için büyük bir özveri ile çalıştıklarına vurgu yapan Turan; ”Biz Kızılay olarak Malatya halkından daima memnunuz. Bireysel olarak bazı vatandaşlarımız kan vermek istemeyebiliyorlar. Onları da çeşitli platformlarda bilgilendiriyoruz. Sokaklarda birebir diyalog kurup kan bağışı hakkında bilgiler veriyoruz. Bilgilendirme konusunda başarılıyız. Başarısız olduğumuz yerler de var. Bu arkadaşlarımıza ulaşabilmek için daha fazla çalışacağız. Vatandaşlarımız sadece 10-15 dakikasını ayıracaklar. Kan bağışı formunu dolduracak, gerekli testler yapılacak, muayene edilecekler ve kabinde de kan bağışında bulunacaklar. Vatandaşlarımız bize 15 dakikalarını ayırsınlar, 3 hayat kurtarsınlar.” İfadelerini kullandı.

ÖNDER HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber