• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Kamuya Ait Yolu Paylaşamadılar

Battalgazi İzzetiye Mahallesi Handan Sokak’ta Galeria İş Merkezi esnafı ile aynı sokakta bulunan hipermarket arasında otopark tartışmaları yaşandı. Esnafın iddia ettiğine göre Hipermarket işletmecisi, Galeria İş Merkezi’ndeki esnafın araçlarını sokağa park etmelerine izin vermiyor. Mağdur olan 36 Esnaf, “Hipermarketin Otoparkı olduğu halde kendi araçlarını yola bırakıp esnafın bırakmasına izin vermiyor. Yol devletin yolu ama kendi malları gibi davranıyorlar ve kimsenin bu yolu kullanmasına izin vermiyorlar.” dedi

Kamuya Ait Yolu Paylaşamadılar

Galeria İş Merkezi esnafı ile hipermarket işletmecisi arasında otopark tartışması yaşanıyor. Galeria İş Merkezi esnafının iddiasına göre, hipermarket işletmecisi sokağa kendi araçları dışında aracın konulmasına izin vermiyor. Araçlarını sokağa park edemediklerini ve mağdur edildiklerini belirten Esnaf Murat Kutluay, “çıkmaz olan bu sokak ne esnafa ait ne de hepremarkete ait. Yaklaşık 2 yıldır burada otopark ile ilgili esnaflarımız arasında bir sorunumuz olmadı. Galeria İş Merkezinde 36 işyeri var ve 25’inin arabası vardır. 15 esnaf Handan sokağına araçları yerleştiriyor. Kimsenin kimseyle bir sorunu yok. hipermarket olarak bilinen yer, esnafın bu sokağa araçlarını park etmesine izin vermiyor. Bu sokağın sadece kendisine ait olduğunu söylüyor, kendi araçları dışında kimseyi kabul etmiyor, hiçbir esnafın aracını buraya park etmesine izin vermiyor. Kendi araçlarını da koyabilirler, kimse buna ses etmiyor ama adam bu yol benim, kimse kullanamaz bunu diyor. Düpedüz otopark mafyalığı yapıyor” ifadesini kullandı.

Hipermarket işletmecisinin yolu gasp ettiğini ileri süren Esnaf Levent Genç, “mesele Deli Dumrul hikâyesindeki karakter gibi ve burayı gasp ediyorlar. Esnaf da bu durumdan dolayı mağdur oluyor. Bu sokağı sadece kendilerinin kullanabileceğini söylüyor. Kendi araçlarını koyabilecek otoparkları varken, getirip yolun kenarına koyarak buradaki esnafı kendi otoparklarına gitme mecburiyetinde bırakıyorlar. Bu meselenin biraz ticari boyutu var. Esnafın burada birlik gösterip karşı durması gerekir” dedi.

Yol yüzünden sürekli tartışma ve kavga yaşadığını dile getiren Esnaf Turan Orhan, “Sürekli bu sorunla karşılaşıyoruz. Zaman zaman tartışmalar oluyor. Esnafa zorluk çıkartıyorlar. Sokaktan çıkmak istediğimiz zaman engel oluyorlar. Daha geçen gün yine bir tartışma yaşandı. Tartışmadan sonra trafik polislerini çağırmışlardı” dedi.

Yolun kamuya ait olduğunu, herkesin kullanma hakkı olduğunu dile getiren ismini vermek isteyen bir diğer esnaf ise, “aslında burası bir otopark değil ve kamu yolu, herkese açıktır, herkes kullanabilir. Bu sokağı kullanmamıza izin vermeyen hipermarketin hem yolun karşısında deposu, hem marketi olduğu için bu sokağı sadece kendisinin kullanabileceğini iddia ediyor. Aynı zamanda otoparkları var ama kendi araçlarını yola park ediyorlar, esnafa da gelin buraya siz ücretli koyun demek istiyorlar. Bir süre anlaşma yapmıştık, sorun yoktu ama yine bu sorun tekrar yaşanmaya başladı. Yol devletin yolu ama kendi malları gibi davranıyorlar ve kimsenin bu yolu kullanmasına izin vermiyorlar” şeklinde konuştu.

>>M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber