• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Kampüs Camii Hayırseverlerden Destek Bekliyor

İnönü Üniversitesi Kampüsü merkezinde inşaatı devam eden, içerisinde aynı anda 4 bin kişinin ibadet edebileceği alanı barındıran ve kitap okuma salonları, dinlenme alanları, sergi reyonları ve sosyal ünitelerin yer aldığı üniversite camisi hayırseverlerin yardımlarını bekliyor

Kampüs Camii Hayırseverlerden Destek Bekliyor

İnönü Üniversitesi Kampüsü merkezinde inşaatı devam eden, içerisinde aynı anda 4 bin kişinin ibadet edebileceği alanı barındıran ve kitap okuma salonları, dinlenme alanları, sergi reyonları ve sosyal ünitelerin yer aldığı üniversite camisi hayırseverlerin yardımlarını bekliyor

Kaba inşaatı tamamlanan ve iç dizayn ile müştemilatın tamamlanması için çalışmaları devam eden cami içerisinde Cami İçerisinde 1000 M2 1600 Kişilik Ana İbadet Mekânı,  930 M2 Bodrum katta 1500 Kişilik İbadet alanı yer almakta olduğu belirtildi. Ayrıca 440 M2 sosyal bina ile bodrum ibadet mekânı arasında avlu, 440 M2 son cemaat yeri ve zemin kat avlu,  150 M2  240 Kişilik Kadınlar Mahfeli  ile birlikte toplamda 4000 kişilik ibadet alanı yer alacak. Bunlarla birlikte  yapılan Sosyal Alan İçerisinde, 8 Adet Ticari Birim alanı,  1000 M2 Kütüphane ile 400 M2 Okuma Salonu yer alacak.

Geleneksel Mimari İle Son teknoloji birleştirildi

Caminin teknik özellikleri ve Mimari tasarımı hakkında bilgi veren İlahiyat Fakültesi dekanı İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman; “Camimizin 22.5 m çapı ve 28 m zeminden yüksekliği ile tasarımın ana öğesi olan kubbe, hem içerde oluşturduğu algı ile hem de dış mekândaki tasarım karakteri ile cami formunu ve karakterini yönlendirmiştir. 36 m yüksekliği olan minare, tasarımın mütevazılığını korumuş aynı zamanda kaleme benzer formu ile üniversiteden ve bilimden ilham almıştır.  Cami giriş mekanı, doğu ve batı yönünde, içeriye yönlendirici bir şekilde tasarlanmış, aynı zamanda bir hava dolaşımı ve rekreasyon alanı olarak kampüs yaşam alanından kopmamıştır. Cami cephe cidarı ve sosyal alandaki yükselen sütunlar, ihtişamlı bir yüzey alanı oluşturmuş ve geçmişten referanslar almıştır. Genel itibariyle kare planı, 4 ana fil ayağı üzerine oturmuş kubbe tasarımı,  geleneksel cami plan şemasından ilham almıştır. Cami yüzeyleri İslami sade motifler ile süslenmiş, iç mekânda bu motifler sayesinde ışık hüzmeli manevi bir ortam ön görülmüştür. Geniş açıklıklara sahip olan mimari tasarım şeması, modern yapı malzemesi ve yapı yapma yöntemi teknolojisi gerektirmiştir. Kubbe ve dış eğrisel kabuk çelik tasarlanmış, binanın diğer kısımları betonarme olarak çözülmüştür. Bina ana taşıyıcı kolonları kompozit sistem (beton ve çelik) planlanmıştır” dedi.

Hayırseverlerin Katkısı Bekleniyor

Caminin planlanan süre içinde tamamlanması için hayırseverlerin desteklerine ihtiyaç duyduklarını dile getiren İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman bu konuda hayırseverlere de yardım çağrısında bulundu.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber