• DOLAR
  6,1549
  %1,03
 • EURO
  6,6642
  %0,78
 • ALTIN
  334,02
  %3,74
 • BIST
  7,9474
  %0,62
Altun Özmeşe
Altun Özmeşe
altunozmese@malatyasonsoz.com.tr
KÂİNATTAKİ HER ŞEY BİRER ÂYETTİR
 • 2
 • 832
 • 29 Ağustos 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Görünen ve görünmeyen âlemlerin sahibi olan Allah’a sonsuz hamd ederiz. Salât ve selam onun Resulü olan Hz. Muhammed’e ve onun âline olsun.

Kâinat bir kitaptır; onun da cümle, kelime ve harfleri vardır. Burada önemli olan nokta; bu kitabın tüm ayrıntılarının farkında olup hayatımızın karelerine nüfuz etme gayreti içerisinde olabilmektir.

Allah’ın yarattığı insan, hücre, atom, yer, gök, yıldızlar, galaksiler, denizler, ağaçlar, hayvanlar… vb. Kâinattaki her şey birer ayettir.  En şerefli olarak yaratılan insanın asıl gayesi de bu ayetleri okumak, anlamak ve tefekkür etmektir.

Kur’an-ı Kerim de bu konuyla ilgili olarak şöyle buyruluyor: “Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ve gündüzün arka arkaya gelmesinde, insanların faydasına akıp giden gemilerde, Allah’ın gökten su indirip onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltmesinde, her türlü canlıya oradan yaymasında, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları döndürüp yönlendirmesinde, aklını kullanan bir topluluk için alınacak dersler ve gözle görülen belgeler vardır.

(Bakara,2/164)

Peygamber Efendimiz (sav): “Bir saat tefekkür bazen bir sene, bazen altı sene, bazen de yetmiş beş sene nafile ibadetten hayırlıdır” buyurarak tefekkürün ehemmiyetini ortaya koymuş ve bu konuda her insanın istidat ve kabiliyetinin farklı olduğunu vurgulamıştır.

Bakmak, görmek, okumak ve algılamak bunca yaratılanların ilahi bir kudretin imzasının olduğunun şuuruna varmak ne büyük bir ikram olsa gerek.

Allah’ın yarattığı en güzel varlık olan insanın varlık aşamalarına baktığımızda ise sonsuz bir kudretin kucağında kendimizi buluruz. Kur’an-ı Kerim de: “Hâlbuki O sizi çeşitli merhaleler hâlinde yarattı.”

(Nuh,71/14)

Hayvanları da yaratan Allah Kur’an-ı Kerim de: “Sizin için sağmal hayvanlarda da kesin olarak ibret vardır. Nitekim size hayvanın karnında, besin arttıklarıyla kan arasında oluşan, içenlere lezzet veren saf süt içiriyoruz.” (Nahl/66 ayet)

Atomların birleşmesiyle ortaya çıkan maddeleri incelediğimizde ise, olağanüstü güzellikleri temaşa fırsatı bulmuş oluruz. Mesela insan vücudunda yüz trilyon hücre vardır. Her bir hücrede ise 100 trilyon atom bulunur. Vücudumuzdaki atom sayısı 1022’dir.

Dağların oluşumuyla ilgili olarak da Kur’an’da: “Biz yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık olarak yarattık.” (Nebe Suresi /6,7)

Dünya sarayının kubbesinde vazifelendirilmiş büyük bir elektrik lambası olarak yaratılan güneşin faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Deniz üzerinde yürütülen gemiler, deniz altında var olan nimetler insanın faydalanması için yaratılan nimetlerdendir.

Kökü toprağa bağlı bunca bitki besini aynı su ve aynı toprak olmasına rağmen, çiçeğinden meyvesine kadar tadından ve görüntüsünden ve rengine kadar bunca farklılığı meydana getiren bir kudretin mührünü taşımaktadırlar.

Tüm bu âyetlerin yaratılış hikmetlerini okumak, kavramak ve ilâhi sanatını müşâhede etmek için yaratılmıştır insan. Rabbimiz dünyaya geliş gayemiz üzerine bir hayat lütfetsin.

Emanetin sahibine emanetsiniz.

Altun Özmeşe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Tüm bu âyetlerin yaratılış hikmetlerini okumak, kavramak ve ilâhi sanatını müşâhede etmek için yaratılmıştır insan. Rabbimiz dünyaya geliş gayemiz üzerine bir hayat lütfetsin.
  Amin Amin diyorum ve Allah razı olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber