• DOLAR
  5,7127
  % -0,23
 • EURO
  6,3454
  % -0,31
 • ALTIN
  276,3609
  % -0,41
 • BIST
  95.522
  % -0,53
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
KADİR MISIROĞLU
 • 0
 • 638
 • 21 Nisan 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kadir Mısıroğlu: 86 yaşında bir çınar. Geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma kaldırıldı. Hastalığı nedeniyle son zamanlarda sık sık tedavi altına alınıyor. Kadir Mısıroğlu, Türkiye’de bir kesim tarafından beğeniyle takdir ve takip edilirken diğer bir kesim ise kendisine nefreti de aşan bir düşmanlık içerisinde. Bunun sebebi  Kadir Mısıroğlu’nun resmî tarihin aksi bir minvalde konuşması, belgelerini göstermesi, uç görülen fikirleri beyan etmesi, alışılmış tarihçi tipinin dışına çıkması. Ancak yeni yetmelerin ıskaladığı çok ciddi bir nokta var ki o da şu: Kadir Mısıroğlu bu tarihçi kimliğine, aksiyonuna, mücadelesine ak parti ile başlamadı. Mücadelesini 60 yılı aşkın bir süredir veriyor. 1964 yılında başlayan ‘Sebil’ ile Kadir Mısıroğlu, İslami duruşundan taviz vermeyerek günümüze kadar gelen bir aksiyonun içinde.
Kadir Mısıroğlu mahkûmiyetler ile sık sık baltalanan mücadelesi, yasak ve baskılar sonucunda yurtdışına giderek vatandaşlıktan çıkarılmaya kadar varan bir siyasi baskıya maruz kaldı. 1991 yılında yurda dönen Kadir Mısıroğlu, günümüze kadar mücadelesinden bir adım geri atmayarak bugün hâlâ aynı kararlılıkla yoluna devam etmektedir.
Kadir Mısıroğlu 60’dan fazla eser ve sayısız yazı ile bir kütüphane oluşturmaya yetecek kadar birikime sahip. 1990’lı yılların başında herkesin FETÖ’ye güzellemeler yaptığı zamanlarda o, açık açık uyarılarda bulunmuş, bu sebeple kendisi hakkında birçok dava açılmıştır.
Bugünlerde Üstat Kadir Mısıroğlu yoğun bakıma kaldırıldı. Sosyal medyada kendisine hakaret edenler, kötü temennilerde bulunanlar, küfür edenler, alay edenler ve birçok iğrenç yorumlar yazanları gördük. Kadir Mısıroğlu’na düşmanlık edenler, videolarını kırpıp kendisine iftira atanlar, çeşitli itham ve yaftalarla haysiyet cellatlığına soyunanlar ağızlarının ne kadar kirli, insanî vasıflardan ne kadar uzak olduklarını da gösterdiler bir kez daha. Hasta bir insana yazdıkları yorumları okudukça, bu ülkede kutuplaşmadan yakınanların aslında en büyük kutuplaşmayı yaptıklarını da bir kez daha görmüş olduk. Kendileri gibi düşünmeyen, kendi kalıplarına girmeyen herkesi düşman belleyen bu zihniyetin, güç sahibi olduğunda bu ülkede neler yapacaklarını biliyoruz ve görüyoruz acı acı. PKK’lılarla, anarşist ve yıkıcı sol marjinallerle kol kola, omuz omuza yürümekten zerre kadar hayâ etmeyen bu omurgasız zevatın, Kadir Mısıroğlu ve diğer İslamcı kimliğe sahip kişilere düşmanlıkları da aslında bu ülkede Müslümanların  doğru yolda olduklarını şüphesiz gösteriyor. Kendisine hakaret edenlere, iftira atanlara hayatı boyunca tahammül gösterip aynı seviyeye düşmeyen Kadir Mısıroğlu ‘na hayranlık duymamak, takdir etmemek mümkün değil. ‘’Ardında yüz köpek havlamayan kurt, kurttan sayılmaz ‘’ diyen Üstat Kadir Mısıroğlu, kendisine hakaret edenleri ilim meydanlarına, münazaralara davet etmiş ancak ne fayda ki karşısına çıkmaya cesaret edecek bir babayiğit bulunamamıştır. Çünkü belgelerle, delillerle konuşan bir insanı susturmak mümkün değildir. Bu yüzden iftira atıp, hakaret etmektedirler. Müslümanlara yapılan bütün linç politikaları aynı amacı taşır. Müslümanların haklılığını bilen batıl, çaresizlik içinde kişilere saldırarak her zaman gülünç duruma düşmektedir. Sık sık dile getirdiğim gibi; aslında kişilere saldırırken onların inançlarına saldırmayı isterler. Fakat inançlarında ki kusursuzluğu görünce, bu sefer de Müslümanların yaptıkları ufak tefek hataları kullanarak akıllarınca kendilerini haklı göstermeye, bir nevi kararan vicdanlarını teskin etmeye çabalarlar.
Müslümanlar hatasız değildir. Kadir Mısıroğlu’nun da doğru olmayan fikirleri vardır, hataları vardır. Ancak ona saldıranlar, kusursuz olan İslam’a bağlılığı sebebi ile saldırmaktadırlar. Hiçbir insan hatasız değildir. Ancak sizin mantalitenize göre bir kişi yanlış fikre sahip olsa da onun hastalığı ile alay etmeniz, düştüğü sıkıntıdan keyif almanız insanî değildir.
Rabbim, Kadir Mısıroğlu ağabeye şifa ihsan eylesin.
Selam ve Dua ile…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber