• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Kadir Gecesi’nde Neler Yapilmali

On bir ayin sultani Ramazan’in son günlerine yaklasirken Kadir Gecesi’nin faziletlerinden yararlanmak için neler yapmaliyiz? Kadir Gecesi’nin önemi nedir?

Kadir Gecesi’nde Neler Yapilmali

Àe??lass=”MsoNormal”>>>HAZIRLAYAN: Nihal GÜL

 
GECE TAKIBI

Uzun süre mafya babasi Shawn Maguire'in en iyi arkadasi olan tetikçi Jimmy, artik formunda degildir ve yaslanmistir ancak mafya babasi patronu onu bir göreve daha zorlar. Jimmy, kendisinden uzun zaman önce uzaklasmis oglu hedef haline geldiginde, suç dünyasindaki ailesi ve kendisini terk etmis gerçek ailesi arasinda bir seçim yapmak zorunda kalir. Jimmy'nin geçmiMalatya'da 2014 yili vergilendirme döneminde kurumlar, gelir vergisi ve gayrimenkul vergisinde ilk 100'e giren rekortmenler açiklandi

Vergi beyanlarina iliskin olarak 2015 Nisan ayinda verilen "Yillik Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin" degerlendirilmesi sonucunda en çok vergi beyan eden mükelleflerin basinda Ultra Emar Saglik Merkezi Ltd. Sti. geldi, bu sirketi, Poyraz Emlak ve MGG Malatya Girisim Grubu izledi. 

Iste listeye göre rekortmenler


Sira No&#160


Sual: Kadir Gecesi'nin önemi nedir?
CEVAP
Ramazan-i serif ayi içinde bulunan en kiymetli gecedir. Bazi âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kiymetli gecedir. Kadir Gecesi, bu ümmete mahsustur. Baska peygamberlere böyle faziletli bir gece verilmemistir. Bir hadis-i serif meali söyledir:
(Allahü teâlâ, Kadir Gecesi'ni ümmetime hediye etti, baska ümmete vermedi.) [Deylemî]

Resulullah'a "sallallahü aleyhi ve sellem", kendisinden önceki insanlarin ömürlerinin ne kadar oldugu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kisa buldu. Uzun ömürlü olan digerlerinin isledikleri salih amelleri isleyemezler diye düsününce, Allahü teâlâ ona bin aydan hayirli olan Kadir Gecesi'ni ihsan etti. Allahü teâlâ, (Kadir Gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibini ferahlandirdi. (I. Malik)

Resulullah efendimiz, (Benî Israil peygamberlerinden 80 yil hep ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-i kiram hayret etti. Cebrail aleyhisselam gelip, (Yâ Resulallah, ümmetin o peygamberlerin, [diger islerin disinda] 80 yil hep ibadet etmesine sasiyorlar. Allah sana ondan iyisini verdi) diyerek, (Kadir Gecesi, bin aydan hayirlidir)mealindeki âyeti okudu. (Riyad-ün-nasihin)

Balig olarak 50 yil yasayan kimse, 50 tane Kadir gecesi geçirir. Bir gece, 80 yil degerinde olunca, 50×80=4000 yil eder. 4 bin yil ibadet etmis gibi sevaba kavusur. Kadir gecesi hakkindaki hadis-i seriflerde buyuruldu ki:
(Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin istegini geri çevirmez, onlari magfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar, Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.) [Deylemi]

(Sevabini Allah'tan umarak, Kadir Gecesi'ni ihya edenin geçmis günahlari affolur.) [Buhârî]

(Kadir Gecesi'nde, bir kere Kadir suresini okumak, baska zamanda Kur'an-i kerimi hatim etmekten daha sevabdir. Kadir Gecesi'nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kiymetlidir. Bu gece koyun sagimi müddeti kadar [az bir zaman] namaz kilmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha kiymetlidir.) [Tefsir-i Mugni]

(Kadir gecesi üç defa "La ilahe illallah" söyleyen müslümanin, birincisinde bütün günahlari bagislanir. Ikincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.) [Tefsir-i Mugni]

Resulullah, Kadir Gecesi'nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül afve fa'fü annî) duasini okurdu. (Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affi seversin, beni de affeyle) demektir.

Ramazan ayinin 27. gecesi
Sual: Kadir gecesinin 27. gece oldugu kesin midir?
CEVAP
Hayir, kesin degildir. Kadir gecesi Ramazan ayi içindedir. Kadir gecesinin hangi gece oldugu, kesin olarak belli degildir. Âlimlerimiz, (Allahü teâlâ, rizasini taatte, gazabini günahlarda, orta namazi bes vakit namazda, evliyasini halk arasinda, Kadir gecesini Ramazan ayi içinde gizlemistir) buyuruyorlar.

O halde Allahü teâlânin rizasina kavusmak için, hiçbir iyiligi küçük görmemeli! Gazabi günahlar içinde sakli oldugu için, hiçbir günahi küçük görmemeli; orta namazi kaçirmamak için, bes vakit namazi vaktinde kilmali; evliya halk arasinda gizli oldugu için herkese iyi muamele etmeli. Her geleni Hizir, her geceyi Kadir bilmelidir.

Ramazan-i serif ayinin 27. gecesini ihya etmek çok sevabdir. Birkaç hadis-i serif meali söyledir:
(Kadir gecesini ramazanin son on gününde arayin!) [Müslim]

(Kadir gecesini, ramazanin son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya ramazanin son gecesinde arayin! Sevabini umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahlari affolur.) [I. Ahmed]

(Kadir gecesi ramazanin 27. gecesidir.) [Ebu Davud]

Imam-i a'zam hazretleri, Kadir gecesinin, ramazanin 27. gecesine çok isabet ettigini bildirmistir. (Kadir gecesine rastlamis olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmis gibi sevab kazanir) hadis-i serifini düsünerek, sik sik vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavusulur. Kadir gecesini soran bir zata, Peygamber efendimiz, (Bu yil Kadir gecesi ramazanin ilk gecesiydi, geçti. 27. geceyi ihya et! Ramazanin 27. gecesini ihya edene, vücudundaki killar sayisinca, hac, umre, sehit ve gazi sevabi verilir) buyurdu. Baska birine de, (Bu yil Kadir gecesi geçti, fakat Ramazanin 27. gecesini ihya et! Kadir gecesi sevabina kavusursun. Sefaatten nasipsiz kalmazsin) buyurdu. Hazret-i Âise validemize de, (13. geceydi, geçti. Kadir gecesini kaçirdiysan, 27. geceye kavusursun. O geceyi ihya edersen, ahiret yolculugu için, azik olarak, o geceki ibadet sana yeter)buyurdu. Hazret-i Âise validemiz de, (Resulullah, ramazanin son on gününde çok ibadet ederdi) buyuruyor. [V. Necat]

Mübarek vakitlerde, günahlardan titizlikle uzak durmali, taatlari, ibadetleri ve her çesit hayrati artirmalidir. Zira Allahü teâlâ, tarafindan sevilen kimse, faziletli vakitlerde faziletli amellerle mesgul olur. Bugzettigi kul ise; faziletli vakitlerde kötü islerle mesgul olur. Kötü islerle mesgul olanin bu hareketi azabinin daha siddetli olmasina ve Allahü teâlânin, ona daha çok bugzetmesine sebep olur. Çünkü o, böyle yapmakla vaktin bereketinden mahrum kalmis ve onun hürmet ve serefini çignemis olur.

Bu geceyi ihya için ilim ögrenmeli, mesela ilmihal okumali, kaza namazi kilmali, Kur'an-i kerim okumali, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanlari sevindirmeli, bunlarin sevaplarini ölü diri bütün müminlere göndermeli! Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanin, hacci kabul olanin, bütün günahlari affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlari ödenmis olmaz. Bunlari kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak gerekir.

Bin aydan faziletli, ne kadar kadri yüce!
Sayisiz günahkâr kul, affa ugrar bu gece.

Sual: Kadir gecesinde bir günlük kaza namazi kilanin bin aylik kaza namazi borcunun ödenecegi söyleniyor. Hiç namaz kilmayip sadece Ramazanda her gece bir günlük kaza kilan Kadir gecesini bulur. Bin aylik [83 yillik] namaz borcu ödenmis olur mu?
CEVAP
Mirac gecesinde yüz rekat nafile namaz kilanin bütün namaz borçlarinin ödenecegi de söylendi. Muteber kitaplardan nakledilmezse, böyle büyük hatalara düsülür. Hadis-i serifte de buyuruldu ki:
(Kabul olan hac, geçmis günahlari yok eder.) [Beyheki]

Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanin, hacci kabul olanin, bütün günahlari affolursa da, namaz, oruç ve kul borçlari ödenmis olmaz. Bunlari kaza ederek, ödeyerek borçtan kurtulmak lazimdir. (Hadika)

Günahlarin affolmasi için Ehl-i sünnet itikadina sahip olmak, bid'at islememek lazimdir. Bu geceyi ihya için kaza namazi kilmali, Kur'an-i kerim okumali, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanlari sevindirmeli, bunlarin sevaplarini ölü diri bütün müslümanlara göndermelidir!

Sual: Kadir gecesinin alametleri nelerdir? Özellikle Kadir gecesine rastlamak için Ramazanin gecelerini nasil degerlendirmeli?
CEVAP
Kadir gecesine rastlanmis olur. Her gün en az sunlar yapilmali:
1- Gece herhangi bir namaz kilarken zamm-i sure olarak veya namaz disinda Kadir sûresini okumali.
2- Su duayi okumali: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül afve fa'fü annî.)
3- Birkaç sayfa Kur'an-i kerim okumali.
4- Ilmihalden birkaç sayfa okumali.
5- Az da olsa Islâmiyet'i dogru yayan kuruluslara yardim yapmali veya sadaka vermeli.
6- Gece seher vakti, iki rekât namaz kilip, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmeli.
7- Gündüzü de gecesi gibi kiymetli oldugu için gündüzleri de degerlendirmelidir.

Kadir gecesin alametleri
Kadir gecesi, açik ve sakin olur, ne sicak, ne de soguk olur. Ertesi sabah günes, kizil olup, suasiz dogar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmustur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatir: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu degildi, tatli ve hos idi.
Hadis-i seriflerde buyuruluyor ki:
(Kadir gecesi açik ve mülayim olur. Soguk ve sicak degildir, sabahinda da günes zaif ve kizil olarak dogar.) [Taberani]

(Kadir gecesi açik olur, sicak ve soguk degildir. Bulut yoktur. Yagmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahinin alameti günesin suasiz dogmasidir.) [Taberani]

(Kadir gecesi sabahi günes suasiz olarak dogar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.) [Müslim]

Sual: Kur'an-i kerimin Kadir gecesinde indirildigi Kadr suresinde bildiriliyor. Simdi, bu gece niye her sene ayni güne gelmiyor da Ramazan ayi içinde degisik günlere geliyor? Niye hep ayni gece olmuyor? Mesela, Kur'an-i kerimin indirilmeye baslanmasi, Ramazanin 26'sini 27'sine baglayan gece vaki olduysa, Kadir gecesinin hep bu gece olmasi gerekmez mi? Bir de kameri aylar da böyle. Ramazan yaza geldigi gibi kisa da gelebiliyor. Niye hep ayni zamanda olmuyor da yilin bütün aylarini dolasiyor?
CEVAP
Biri digerinden farkli sualdir. Allahü teâlâ, kameri [gökteki ayi] bütün seneyi dolasacak sekilde yaratmistir. Kameri sene 354 gündür. Semsi yila göre 10 veya 11 gün azdir. Bunun için her sene kameri ay, 10 gün önce gelir. Böylece bütün senenin aylarini dolasir. Allahü teâlâ böyle istemistir. Ramazan orucu, böylece senenin en uzun ve en kisa, en soguk ve en sicak günlerine geliyor.

Islamiyet, bir bölgeye degil, bütün dünyaya gelmistir. Her cografyadaki, her mevsimdeki insanlara hitap eder. Sicak ve soguk ülkeler var. Gündüzleri veya geceleri kisa ve uzun yerler var. Hepsi için tek ve ayni tarih olsaydi müslümanlarin isi güç olurdu. Bunun gibi daha bir çok hikmeti olabilir.

Allahü teâlâ, Kadir gecesini gizlemis, yani Ramazan ayinin çesitli günlerine koymaktadir. Bu sene Ramazanin birine koyarsa öteki sene Ramazanin yedisine koyabilir, Kadir gecesi o gece olur. Diger geceler gibi falanca ayin belli bir günü yapmamis, bu geceyi gizlemistir. Bu gecenin aylarla ilgisi yok, gece ile ilgisi var. Kadir gecesi Ramazanin 27. gecesinde Kur'an-i kerim inmis ise, bu sene de Kadir gecesi Ramazanin üçüne alinmis olabilir. Demek ki bu mübarek gece Ramazanin üçüne geldi. Ay mefhumundan siyrilmak gerekir. Diger geceler ayla ilgili, Kadir gecesi ayla ilgili degil, gece ile ilgilidir. Allahü teâlâ dileseydi her aya bir tane koyardi ve her ayda Kadir gecesi olabilirdi. Kur'an-i kerimin indigi bu geceyi de her ay kutlardik.

Ilk defa Kur'an-i kerimin nazil oldugu gecenin hususiyetini, faziletini ve bereketini Allahü teâlâ her sene baska bir geceye veriyor. Yani her sene degisik bir gecenin o kiymet ve fazileti tasimasini irade buyuruyor. Kur'an-i kerimin nazil oldugu o mübarek gecenin her sene-i devriyesinde ayni gecenin o fazileti tasimasi icap etmiyor. Baska bir gece o fazileti tasiyabiliyor.

Kadir gecesi ne zaman?
Sual: Imam-i Sa'rani hazretlerine göre Kadir gecesi hangi güne denk geliyor?
CEVAP
Imam-i Sa'rani hazretleri, kendi kesfini bildirmis ve (Ramazan, pazar günü baslarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Sali baslarsa 27. gece, persembe baslarsa 25., cumartesi baslarsa 23., pazartesi baslarsa 21., çarsamba baslarsa 19., cuma baslarsa 17. gecedir) buyurmustur.

Ebül Hasan Harkani hazretleri de buyuruyor ki: Bülug çagimdan beri Kadir gecesini hiç kaçirmadim. Ramazan ayinin ilk günü pazar günü basladiginda, Kadir gecesi 29. gece olurdu. Pazartesi günü basladiginda, 21. gece olurdu. Sali günü basladiginda, 27. gece, çarsamba günü basladiginda, 19. gece, persembe günü basladiginda, 25. gece, cuma günü basladiginda, 17. gece, cumartesi günü basladiginda, 23. gece olurdu. (Miskat-ül-envar, Sir'a-tül-Islam)

Görüldügü gibi iki büyük âlim de, ayni seyi kesifleriyle bildiriyorlar.

Kadir Gecesi'ni nasil ihya etmeli?
Kadir Gecesi hakkinda, hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Kur'an-i kerim Levh-i mahfuz'a, Berat Gecesi'nde bir defada indi. Levh-i mahfuz 7. kat semada, Cennet 6. kat semadadir. 1. kat semaya Kadir Gecesi inmeye basladi. Ilk âyet-i kerimeden sonra 3 yil âyet gelmedi.

Bu gece bütün müminler affolur, yalniz su bes sinif insan affolmaz:
1- Falcilar, kâhinler, Yildizname gibi kitaplara bakip gelecekten haber verenler,

2- Büyü yapanlar ve yaptiranlar,

3- Ana-babaya âsi olanlar,

4- Içkiye devam edenler,

5- Zinâ edenler, namahrem kadinlarla düsüp kalkanlar.

Bunlardan yalniz, bu günahina tevbe edenler affolur.

Bir Ramazan-i serif daha geldi geçiyor. Kadir gecesi bir firsattir, onu iyi degerlendirmeli. Hanefî mezhebinde bir geceyi ihyâ etmenin en iyi yolu, ilim ögrenmektir yani ilmihâl okumaktir. Ikinci önemli husus da, bu gecede günah islememektir.

Bir kimse Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirirse kalbi ölmez ve o geceyi ihya edeni Allahü teâlâ affeder. Kadir Gecesi'nde ve gündüzünde çok ibadet etmeli, çünkü gündüzünde yapilan ibadete de gece yapilmis gibi sevab verilir. Bu gecenin, Ramazan-i serifte oldugu kesindir. Bunu Allahü teâlâ bu ayda saklamistir ve her sene degisir. Kuvvetli ihtimâl, 20'sinden sonradir. Saklamasindan maksat da, sadece o gece degil, bütün ay ibadet edilmesi içindir. Bu gece söyle dua etmeli:
(Yâ Rabbî, sen bizi seytanin serrinden, düsmanin serrinden ve nefs-i emmaremizin serrinden muhafaza eyle, evlerimize iyilik ver, helâl ve hayirli rizklar ihsan eyle. Hastalarimiza sifa, dertli olanlarimiza deva, borçlularimiza eda ihsan eyle. Bizi cuma gününün ve Kadir Gecesi'nin sefaatine, bereketine nâil eyle. Cuma günü ve Kadir Gecesi hürmetine günahlarimizi affet, Cennette de cemalinle müserref eyle, kusurlarimizi affet!)

27. gecenin önemi
Resulullah efendimiz, Kadir Gecesi'nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül afve fa'fü annî) duasini da çok okurdu. (Yâ Rabbî, sen affedicisin, kerîmsin, affi seversin, beni de affet) demektir. Bu gece Kadir sûresi ve Kur'an-i kerim de okumali. (Kadir gecesine rastlamis olan bir geceyi ihya eden, Kadir Gecesi'ni ihya etmis gibi sevab kazanir) hadis-i serifini ve Kadir Gecesi'ni kaçiranin 27. geceyi ihya etmesini bildiren hadis-i serifleri düsünerek, sik sik vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir Gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavusulur.

Kaynak: dinimizislami.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber