• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,7873
 • ALTIN
  400,79
 • BIST
  1,1332

Kadınlar Başarılarının Sırlarını Anlattı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen ‘Üretimde Kadın Eli’ konulu panel yoğun ilgi gördü. Panele katılan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kadının toplumdaki yerine dikkat çekerek, “Anadolu, Başarı üreten kadınlarımızla dolu. Vatanım yiğit Anadolu kadınlarıyla dolu. Nene Hatunlarla, Halide ediplerle, kara Fatmalarla Mücadele vermişiz.” dedi

Kadınlar Başarılarının Sırlarını Anlattı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen ‘Üretimde Kadın Eli’ konulu panel yoğun ilgi gördü. Panele katılan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kadının toplumdaki yerine dikkat çekerek, “Anadolu, Başarı üreten kadınlarımızla dolu. Vatanım yiğit Anadolu kadınlarıyla dolu. Nene Hatunlarla, Halide ediplerle, kara Fatmalarla Mücadele vermişiz.” dedi

Kendi alanında faaliyet gösteren ve başarılı olan kadınların panelist olarak katıldığı program düzenlendi. Koyun Keçi yetiştiricileri Birliği Tarafından düzenlenen ‘Üretimde Kadın Eli’ konulu panel Malatya Ticaret Borsası salonunda geniş bir katılımla gerçekleşti. MTB konferans salonunda düzenlenen program Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programın açılışında konuşan,  Malatya Valisi Aydın Baruş ise, Birlik Başkanı İhsan Akın’a teşekkür ederek şöyle konuştu. “Dünya kadınlar günü biz erkeklerin birçok şeyin muhasebesini bize yaptıran bir gün. Bizler asalında kadınların değerini ne kadar iyi duruma gelirse dünya daha iyi olacaktır. Bu vesile ile ülkemizin kalkınması için emek serf etmiş dağ gibi duran bu hayattaki en kıymetli varlıkları için bu vatan bu milletin bağımsızlığı, kardeşliği için evlatlarını şehit veren tüm şehit annelerimizin de ellerinden öpüyorum.

KADINLARIMIZIN DEĞERİNİ NE KADAR ANLATSAK AZDIR

Kadının hayatımızdaki yeri ile ilgili konuşan Vali Baruş, “Erkek insan vücudunu temsil ederken kadın kalbi ve ruhunu temsil eder. Kadının olmadığı bir insanlık ruhtan yoksundur. Kadınları yer bulmadığı bir toplumda yaşamanın bir anlamı olmaması gerek. Bugün dünya yapılan savaşlarda yakılıp yıkılıyor. Kadının temsil etmiş olduğu Şefkat, merhamet, acımak ve insan ruhuna değer vermek hakim olsaydı bu sıkıntıları problemleri yaşamazdık. Onun için topuzumuza kadına verdiğimiz değeri ne kadar ifade etsek azdır diye düşünüyorum. Bunları hayatımızda hakim kılmamız önemlidir.” Diye konuşmansınız sürdürdü. Vali Baruş kadınları tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

ANADOLU, KADINLARIMLA DOLU 

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ise konuşmasının başında panelist olarak programda görev alan kadınları tek tek tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Çalık konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı. “Kadınlara ayrılan gün 1 günü ile sınırlı olmamalıdır. Kadınlar günü bir anmadır. Bizim hem dinimiz hem gelenek ve kültürümüz kadınlarımızı cümlenin öznesi yapmıştır. İslamiyet’le birlikte Peygamber efendimiz kızlarına eşlerine kadına vermiş olduğu değer, veda hutbesinde kadınlarımıza açtığı cümleler bizim için önemlidir. Hazreti Hatice anlamımızı Ticaret odası üyesiydi kullandığı oy 2 oy sayılmaktaydı. Bütün gelirini İslam’ın yücelmesi ile kullanmıştır. Hz. Hatice’nin bilgisi hepimizin yolunun ışığı olmuştur. Hayma analarımız, Osmanlının kuruluşunda, Anadolu’da ananın önemi büyüktür. Bizim Vatanımızın adı Anadolu’dur. Anadolu, Başarı üreten kadınlarımızla dolu. Vatanım yiğit Anadolu kadınlarıyla dolu. Nene Hatunlarla, Halide ediplerle, kara Fatmalarla Mücadele vermişiz. Ülkemizin kahraman kadınları üreten kadınlarıyız. Yetiştirmiş evlatlarımıza vermiş olduğumuz öğretmeniyiz. Evimizin öğretmeniyiz. Evdeki kadınlarım ev kadını değil evinin mühendisi kadınlarımızdır.” Diyerek kadın yaşamından örnekler vererek üretime katkıda bulunan yiğit kadınları selamladı.

KADINLARA YÖNELİK EĞİTİM DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise konuşmasında çiftçilerin üretimde başarılı olmaları için eğitime önem verilmesi gerektiğinin altını çizerek yapılacak her türlü olumlu çalışmaları destekleyeceklerini söyledi. Kadınlara istihdam sağlamak için kooperatif kurduklarını söyledi. Bayanların üretime katkıları için bayanlara destek olacaklarını söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Kadınların her alanda görev aldığını hatırlatarak çalışmalarında başarılar diledi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise konuşmasında tarım paydaşları olarak birlikte çalışmanın önemine değindi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Birlik Başkanı İhsan Akın tarafından selamlama konuşması yapılarak program hakkında bilgi verildi. Türkiye’ye Örnek Olacak bir ilk gerçekleştirdiklerinin altını çizen Akın çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Kadınları en azından kendi ekonomilerine katkı sunmaya çağıran akın, birlik tarafından düzenlenen faaliyetler ve çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Akın, yaptıkları çalışmanın Malatya’da bir ilk olacağının ve bu panelin Türkiye’ye örnek teşkil edeceğinin altını çizdi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Leyla Balal, Gülnaz Alp, Hayriye Duman, Selma Öleş, Kübra Aslan, Şehriban Şahin, Hatun Üstün, Diler Yıldırım adlı panelistlere çalışmalarından dolayı plaket verildi. Plaket takdiminin ardından ise program panel sunumuyla devam etti. Programa katılan bütün kadınlara karanfil ve fular hediye edildi.

MTB konferans salonunda düzenlenen programa, Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, MATHAP yönetim kurulu Başkanı İhsan Akın, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, TKDK il koordinatörü Murat Tunç, Bazı Birlik ve Oda başkanları, yetiştiriciler ile Panelistler katıldı.

Fatma DOĞANAY

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber