• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

KADEM’den Kanserden Korunma Eğitimi

KADEM Malatya temsilciliği tarafından ‘Kanserden Korunma Yolları’ konulu eğitim verildi. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Leman Acun Delen’in verdiği eğitimde kanser hakkında toplumda bilinç oluşturulması amaçlanıyor

KADEM’den Kanserden Korunma Eğitimi

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Şubesi tarafından “Kanserden Korunma Yolları” eğitimi verildi. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Leman Acun Delen’in verdiği eğitime Malatya Şube Başkanı Betül Dürgen ve üyeler katıldı. Eğitim yaklaşık 1 saat sürdü. Programın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Dürgen, kadın ve aile yaşamını ilgilendiren konulara yönelik bilgilendirme çalışmalarını süreceğini söyledi. Uzm. Dr. Leman Acun Delen kanserle ilgili yaptığı bilgilendirmede özetle şu bilgileri paylaştı: “Öncelikle Sağlıklı vücudun hücrelerin bölünebilme yeteneğine sahip olduğunu söyleyerek her hücrenin de hücre Yaşam boyunda bir bölümüne sıklığı olduğunu ifade etti. Kanserli hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu oluşan ve tedavi edilmediğinde de yakındaki uzaktaki organlara yayılan bir hastalık.” Konuşmacı sırasıyla kanserin nedenleri bulaşma yolları, oluşumuna sebep olan nedenleri, sıralayarak Bunun başında sigaranın, sigaradan dolayı da başta akciğer kanseri olmak üzere gırtlak, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, bağırsak, pankreas, böbrek ve mesane kanseri, meme ve Rahim kanserleri gibi birçok kanser türüne neden olduklarını aktardı. Yanlış beslenme, tuzlu salamura gibi gıdaların fazla tüketimi mide kanseri riskini arttırmaktadır. Şekerli gıdaların fazla tüketimi ise özellikle çay şekeri kolon rektum ve pankreas kanseri riskini arttırmaktadır.”

“YANLIŞ BESLENME KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Yanlış beslenmenin kanser riskini artırdığını vurgulayan Delen, doğru beslenmenin önemini de şu şekilde anlattı. “Besinleri saklamak için özel yapılmış boyalı olmayan kaplarda uygun usullere uygun sürede saklanmalıdır posalı gıdaların tüketimi artırılmalıdır sebze ve meyve tüketiminin artırılması özellikle ağız yemek borusu akciğer mide kolon ve rektum kanserinin oluşumunu önlemektedir. Hareketsiz yaşam da kanseri olumsuz yönde etkilemektedir.  Günlük düzenli yapılan aktiviteler Kolon, meme ve akciğer kanserine karşı koruyucudur.  Hareketsizlik şişmanlığın bir nedenidir ve şişmanlığın neden olduğu kanser riskleri de bu nedenle artmaktadır.  Aşırı kilolu bireylerde özellikle meme kanseri kalın bağırsak rektum ve kan kanseri daha fazla görülmektedir. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak, ozon tabakasının incelmesi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini atılmıştır Fazla güneş ışığına maruz kalma cilt kanseri neden olmaktadır fazla solaryuma girmek de cilt kanserine neden olmaktadır virüsler ve bulaşan kanserlerde özellikle helicabacter Pylori,  mide kanseri, Hepatit C karaciğer kanseri, Ebstein-Barr  virüsü lenf kanseri, Popilama Virisü Serviks  kanseri riskini arttırmaktadır.  Diğer yandan radyasyon fazla cep telefonu kullanmak kimyasal maddeler maruz kalmak kimyasal maddeler içerisinde plastik maddeler temizlik maddeleri böcek ve tarım ilaçları gibi unsurlarla yer almaktadır. Hava  kirliliğine neden olan etkenler çöpler Sanayi atıkları gibi maddeler kanserin oluşum riskini arttırmaktadır ve ailede kanser riski olan kanser görülme sıklığı diğer insanlara göre daha fazladır. Yaş ilerledikçe kanser riski de artmaktadır. Kanserin belirtileri ise beklenmeyen akıntılar ve kanamalar, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük ortaya çıkmaktadır. Kanserin belirtileri ise tuvalet alışkanlıklarında ani değişiklik, açıklayamayan kilo kayıpları gibi sebepler görüldüğüne mutlaka bir hekime başvurarak yardım almayı ihmal etmeyin.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber