• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Ivedilikle projelendirin!

Kültür ve Turizm Bakanligi Sivas Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu, 100 yillik tarihi Karakas Konagi'nda çikan yanginla ilgili önemli kararlar aldi. Kurul, konagin onarim projesinin Büyüksehir Belediyesi tarafindan ivedilikle hazirlanmasini istedi

Ivedilikle projelendirin!


ÖNCE BIMER

Kimsenin sahiplenmedigi Karakas Konagina Cemal Karabas, sahip çikti. Dogup büyüdügü Ismetiye Mahallesinde bulunan konakla adeta bütünlesen Karabas, duyarliligiyla takdir topladi. Konagin, Malatya'ya kazandirilmasi için girisimleriyle fark yaratan Karakas, yetkilileri harekete geçirdi. BIMER'e konagin ücretsiz kamu hizmetine sunulmasini öneren bir dilekçe yazan Karabas, çikan yanginla hayal kirikligi yasadi. 

UMUDUNU YITIRMEDI

Umudunu yitirmeyen Karabas, Sivas Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu'na basvurdu, sorumlularin bir an önce hesap vermesini talep etti.  Karabas'in basvurusuna yanit veren Sivas, konagin onarim projesinin Büyüksehir Belediyesi tarafindan ivedilikle hazirlanmasina, yangina sebebiyet verenler hakkinda yasal sorusturma açilmasina karar verdi.

Kültür ve Turizm Bakanligi Sivas Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu tarafindan alinan karar söyle: "Malatya Ili, Battalgazi Ilçesi, Niyazi Mahallesi'nde, tapunun 1324 ada, 7 parselinde kayitli, mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait tescilli Karakas Konagi'nda meydana gelen yangin ile ilgili Malatya Valiligi Il Kültür ve Turizm Müdürlügü'nün 22.04.2015 tarih ve 1402 sayili yazisi, yazi ekinde yer alan Malatya Müze Müdürlügü uzmanlarinca hazirlanan 16.04.2015 tarihli rapor okundu, fotograflar incelendi; Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürlügü'nün 06.02.2015 tarih ve 57914681/11/166.05-24685 sayili, 14.04.2015 tarih ve 57914681/11/166.05-73144 sayili yazilari ile degerlendirilmesi istenen tescilli Karakas Konagi'nin tahsis/kiralama konularina iliskin ‘2863 Sayili Kanunun 13. ve 14. Maddeleri Geregince Yürütülen Islemlere Iliskin Yönergenin 9.maddesinin (c) bendine göre Kurulumuzda degerlendirme yapilmasinin istendigi Koruma Bölge Kurulu Müdürlügü raportörlerinin 25.05.2015 tarih ve 395 sayili inceleme raporu okundu ve açiklamalari dinlendi; dosyasindaki bilgi ve belgeler incelendi, yapilan görüsme sonunda; Malatya Ili, Battalgazi Ilçesi, Niyazi Mahallesi'nde, tapunun 1324 ada, 7 parselinde kayitli, mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait tescilli Karakas Konagi'nda meydana gelen yangina sebebiyet verenler hakkinda 2863 sayili Yasa'nm 9. ve 65.maddeleri geregi yasal sorusturma açilmasina, yaklasik 20 yildir kamuya tahsisli olan tescilli Karakas Konagi'nin kullanilmamasindan dolayi zarar görmesi nedeniyle ve tahsisli oldugu Malatya II Özel Idaresi'nin kapanarak Malatya Büyüksehir Belediyesi bünyesine girmesinden dolayi, yapiya fonksiyon verilerek kullanilmasinin saglanmasi amaciyla, mülkiyet sahibi Kurum ve Büyüksehir Belediyesi tarafindan ivedilikle onarim projelerinin hazirlanarak Kurulumuza sunulmasina karar verildi."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber