• DOLAR
  7,2037
 • EURO
  8,4706
 • ALTIN
  443,52
 • BIST
  1,1742

İÜ Mühendislikten Fakültesinden Büyük Başarı

İnönü Üniversitesi tarafından alınan 31 patentin 14’nün Mühendislik Fakültesi tarafından alındığını vurgulayan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis, “fakültemizde 1 adet Avrupa (COST aksiyonu) projesi, 24 adet TÜBİTAK, 2 adet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve 1 adet TAGEM projeleri devam etmekte.” dedi

İÜ Mühendislikten Fakültesinden Büyük Başarı

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis ile fakültede devam eden projeleri ve çalışmaları konuştuk. Fakültedeki araştırma konularına değinen Sis şunları dile getirdi: “ Kumaş hatalarının on-line tespiti ve görüntülenmesi, Pütürge profillilerinden alumina üretimi, Biyomedikal malzeme (protez) üretimi ve testleri, Kayısı çekirdeği kabuğundan diş macunu üretimi, Üç boyutlu yazıcı üretimi, Bor katkılı ateşe dayanıklı malzeme üretimi, Kayısı çekirdeği kabuğundan aktif karbon üretimi, İleri kompozit malzeme üretimi gibi araştırma çalışmalarımız devam ediyor.”

Sis sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son 5 yılda tamamlanan ve devam eden Ulusal ve Uluslar arası projeler

1 adet Avrupa (COST aksiyonu), 24 adet TÜBİTAK, 2 adet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve 1 adet TAGEM projeleri son beş yıl içerisinde tamamlanmış veya halen devam etmektedir. Ayrıca aldığımız araştırma ve proje ödüllerimiz ise şunlar;  2018 yılı TÜBİTAK Lisans Öğrencileri Proje yarışmasında Türkiye birinciliği, Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi Murat Toptaş ve danışmanı Dr. Öğr. Görevlisi Tarkan Koca “Elektrik enerjisini mekanik olarak depolayan sistem projesi” ile TÜBİTAK Lisans Öğrencileri Proje yarışmasında Türkiye birinciliği kazandı.”

31 PATENTTEN 14’ÜNÜ ALDIK

Sis: “Patentler: Üniversitemizde kayıtlı 31 patentten 14 tanesini fakültemizin öğretim üyeleri almıştır.

Ulusal ve Uluslararası Bilim Ödülleri: Üniversitemizin aldığı toplam 66 ulusal ödülden 13 tanesini ve toplam 18 uluslararası ödülden 6 tanesini fakültemizin öğretim üyeleri almıştır.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Röportajda bahsi geçen Murat Toptaş ı tanıyorum. Çocuk gerçek bir deha. Başarılarının devamının geleceğini ümit ediyorum.

 2. Röportajda bahsi geçen Murat TOPTAŞ gerçek bir deha, üniversitemize çok faydasının olacağını düşündüğüm bir bilim insanı, ayrıca mühendislik fakültesinin diğer başarıları da mükemmel, tebrik ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber