• DOLAR
  7,3295
 • EURO
  8,6517
 • ALTIN
  455,53
 • BIST
  1,1809

İÜ Mühendislik Fakültesi Elektrikli Araç Tasarlayacak

Çevre kirliliği ve enerji verimliliği açısından dünyada artık fosil yakıtlı araçlardan elektrikli araçlara geçiş söz konusu. Bu kapsamda İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi de elektronik araç teknolojileri geliştirmek için çalışmaları hızlandırdı. Bu teknolojiyi geliştirmek için Fakülte tarafından Elektrikli Araç Teknolojileri programının kurulmasına katkıda bulunulurken aynı zamanda elektrikli araç üreticisi konumunda olan Bozankaya AŞ ile eğitim ve iş birliği protokolü imzalandı

İÜ Mühendislik Fakültesi Elektrikli Araç Tasarlayacak

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Sis ile fakültede yapılan çalışmaları, fakültenin öğrenci profilini, elektrikli araç teknolojileri ile ilgili çalışmalarını ve daha fazlasını konuştu

Kendiniz ve fakülte hakkında bilgi verirseniz neler söylersiniz?

Aralık 2018 yılından beri Mühendislik Fakültesi dekanı olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda maden mühendisiyim ve maden Mühendisliği bölümü öğretim üyesiyim. Fakültemizde toplam 8 bölüm bulunmakta. Unlar Bilgisayar Mühendisliği Biyomedikal mühendisliği elektrik-elektronik mühendisliği gıda mühendisliği İnşaat kimya Maden ve makine mühendisliği bölümleridir. Fakültemizde toplam 83 öğretim üyesi 22 araştırma görevlisi ve 1 öğretim görevlisi bulunmaktadır. 3 bin 600 civarında öğrencimiz bulunmakta. Bu sayı lisans öğrencilerimiz ve yaklaşık 200 kadar da yüksek lisans ve doktor öğrencimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerimiz var ama daha çok öğrenci profilimde baktığımız zaman çevre illerden geliyor öğrencilerimiz.  Bu öğrencilerin içinde Malatyalılar çok fazla daha sonra Elazığ, Adıyaman ve Sivas’tan çok öğrencimiz var. Yabancı öğrenciler dâhil Afrika’dan Avrupa’dan, Türkiye cumhuriyetlerinden çok sayıda öğrencimiz mevcut.

Fakültede yapılan ve devam eden çalışmalara örnek verirseniz neler söylersiniz?

Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalarımızdan bazılarından örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz; Uygulamalı Mühendislik Eğitimi İntöm doktorluğa benzer şekilde son sınıfa gelen mühendislik fakültesi öğrencilerinin bir dönemlerini sanayide uygula ile geçirmeleri istenmektedir. Fakültemizin Biyomedikal mühendisliği bölümü gelecek yıldan itibaren UME uygulamasına geçme kararı almıştır. Bazı bölümlerimiz UME uygulamasına geçme hazırlığı yapmaktadırlar. MAKTEP projesi, Malatya İŞKUR tarafından desteklenen bu projede Makine mühendisliği bölümü dördüncü sınıf öğrencileri haftanın belli günleri Malatya Organize Sanayinde alanlarıyla ilgili fabrikalarda uygulamalı eğitim görmektedirler. Sanayiye yönelik analiz ve testler: Sanayinin ihtiyaç duyduğu test ve analizler belirlenmiş ve testleri yapacak laboratuvarlar kurulmuştur. Mühendislik fakültesi laboratuvarlarında gıda analizleri, maden analizleri, malzeme (inşaat ve makine malzemeleri) test ve analizleri yapılmaktadır. İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim üyemiz Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Müdürlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi KASKI ile su kaçaklarının önlenmesi projesinde proje danışman olarak ortak çalışmalar yapmaktadır.

Elektrikli araç teknolojileri üzerine fakültede ne tür çalışmalar yapılmakta?

Çevre kirliliği ve enerjinin verimli kullanımı açısından dünya otomotiv üretim sanayi hızla fosil yakıtlı araç üretiminden elektrikli araç üretimine geçmektedir ve elektrikli araç üretim oranı hızla artmaktadır. Yıllık 80 milyon üretimi olan ve 20 trilyon dolara ulaşan dünya otomotiv endüstrisinde yeralmak ve bu alanda tamamen dışa bağımlı olmamak için çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu hedefler doğrultusunda Fakültemizin Elektrik-elektronik bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Teoman Karadağ’ın yürütücülüğünde elektrikli araç teknolojileri grubu kurulmuş ve çalışmalara başlanmıştır. Bu alanda yapılan çalışmalardan bazılar: Üniversitemiz, Ülkemizdeki en ileri elektrikli araç üreticisi konumunda olan Bozankaya AŞ ve Malatya İŞKUR il müdürlüğü ile “Eğitim ve İşbirliği Anlaşması” imzalamıştır. Bu işbirliğinin teknolojik ayağı elektrikli araçların batarya yönetim sisteminin yönetilmesini ve Bozankaya AŞ’nin ürettiği elektrikli araçlarda kullanılmasını sağlamaktadır. Sözleşmenin eğitim ayağı fakültemiz öğrencilerinin staj, fabrika ortamında uygulamalı eğitim, bitirme çalışmaları ve lisansüstü tez çalışmalarını kapsamaktadır. Malatya İŞKUR il müdürlüğü de öğrencilerimizi sigorta ve mali konularda desteklemeyi taahhüt etmiştir.

Gıda Analizi laboratuvarınızda ne tür araştırmalar yapılıyor?

TÜBİTAK tagem işbirliği ile Gıda mühendisliği bölümünde çok güzel bir laboratuvar kurdular.  Ve gıda analizleri yapılıyor bu laboratuvarda.  Bu sayede döner sermayeye de para kazandırmış oluyorlar. Görülen gıda ihlalleri için bölümümüzün bilgisi var ama bu ihlalleri denetleme yetkisi yok. Mahkemelik olma durumunda bilirkişi oluyoruz.  Ama öyle bir yetkimiz yoktur. Ve bir daha denetimlerinde tarım ve orman bakanlığı yetkili onların bünyesinde Gıda Mühendisleri ve Kimya mühendisleri çalışıyor.  Maalesef bu konuda üniversitenin herhangi bir yetkisi yok.  Gıda laboratuvarımıza Türkiye’nin her yerinden başvurular oluyor vatandaşlarımızla başvurabiliyor.  Kapılarımız herkese açık.  Belli bir ücreti var.  Gıda laboratuvarımız şu anda çalışıyor ve fakültemizde para kazandırıyor,  hocalarımız para kazanıyor ve Vatandaş da istediği bilgiyi elde ediyor.

Yeni nesil beton projeniz ile ilgili neler söylersiniz?

İnşaat Mühendisliği bölümünden hocalarımız betonlara çelik lifler katıyorlar. Kış mevsimlerinde Hava alanı pistlerindeki buzlanma problemini çözmeye yönelik ısınabilen lif takviyeli Beton ile ilgili fakültemizde çalışmalar devam ediyor patent başvurusu yapıldı ve inceleme aşamasında şu anda Ayrıca Çelik lif katkılı beton ve çimentosuz geopolimer üretimi laboratuvarlarda küçük ve büyük ölçekler de devam ediyor.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber