• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

IÜ ile Afganistan arasinda saglik protokolü imzalandi

Inönü Üniversitesi (IÜ) ile Afganistan Islam Cumhuriyeti Saglik Bakanligi arasinda bilimsel, akademik, egitim ve saglik alanlarinin yani sira, dost ve kardes ülke Afganistan.in gelismesi ve kalkinmasina katki saglamak amaciyla karsilikli isbirligi içeren bir protokol imzalandi.

IÜ ile Afganistan arasinda saglik protokolü imzalandi

Inönü Üniversitesi (IÜ) ile Afganistan Islam Cumhuriyeti Saglik Bakanligi arasinda bilimsel, akademik, egitim ve saglik alanlarinin yani sira, dost ve kardes ülke Afganistan.in gelismesi ve kalkinmasina katki saglamak amaciyla karsilikli isbirligi içeren bir protokol imzalandi.

 
IÜ Rektörlügü.nde gerçeklesen saglik protokolü imza programina Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Afganistan Büyükelçiligi Maslahatgüzari Hamayon Kamger, Afganistan Büyükelçiligi Saglik Atasesi Dr. Atiqullah Ghiasee, Rektör yardimcisi Prof. Dr. Ilhan Içen, Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ramazan Özdemir ile Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ünsal Özgen katildi.
 
Kamger: Türk ve Afgan milleti bir bedende iki ruh gibidir
Afganistan Cumhurbaskani Hamid Karzai.nin selamlariyla birlikte gönderilen geleneksel Afgan kiyafetini Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik.e takdim ettikten sonra konusmasina baslayan Afganistan Büyükelçiligi Maslahatgüzari Hamayon Kamger sunlari söyledi: “Malatya sehri ve Inönü Üniversitesi.ne davet edilmekten duydugum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ümit ediyorum ki bu protokol Inönü Üniversite ile daha birçok konuda is birligi yapmamiza sebep olur. Bildiginiz gibi Türk ve Afgan milleti bir bedende iki ruh gibidir. Bu iki millet arasindaki iliskiler aslinda çok daha öncelere dayanmaktadir. Afgan milletinin güvenligini saglamak için Türk askerinin topraklarimizda görev yapmasindan tutun da bugün 720.ye yakin ögrencimizin Türkiye.nin muhtelif üniversitelerinde ögrenim görmesi, tibbi ve mesleki bölümlerin yani sira asker ve polisimizin Türkiye.de egitim almasi bunun bir yansimasidir. Ve bu tür iliskilerimiz geçmisten bugüne kadar devam etmistir. Inönü Üniversitesi ile imzalanacak olan saglik protokolünün hayirli olmasini diliyorum. Hükümetim ve halkim adina Türk hükümeti ve milletine hürmetlerimi sunuyorum. Yasasin kardes ve dostlugumuz.”
 
Çelik: Verilecek destegin bir noktada insanlik ve kardeslik borcudur
Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Afganistan Büyükelçiligi Maslahatgüzari Hamayon Kamger ve Afganistan Büyükelçiligi Saglik Atasesi Dr. Atiqullah Ghiasee.yi üniversitede görmekten duydugu memnuniyeti aktararak, “Afganistan.dan gelecek olan hekimleri üniversitemiz hastanesinde egitmek bizim için kivanç verici bir durumdur” dedi. 
Rektör Prof. Dr. Çelik, söyle konustu: “Türk milleti olarak kurtulus savasi günlerinde Afgan kardeslerimizin bize verdigi destegi unutmadik. Bugün onlarin en çok ihtiyaci oldugu bir dönemde Inönü Üniversitesi olarak onlara verecegimiz her türlü destegin bir noktada insanlik ve kardeslik borcu oldugunu düsünüyorum. Bu münasebetle onlarca Afgan hekim ve saglik personeline üniversitemiz hastanesinde egitim verecek olmamizdan büyük bir memnuniyet duymaktayim.”
Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Afganistan Büyükelçiligi Maslahatgüzari Hamayon Kamger, Afganistan Büyükelçiligi Saglik Atasesi Dr. Atiqullah Ghiasee, hazirlanan saglik protokolünü imzaladi.
Protokolde, Agiz, Dis ve Çene Hastaliklari Egitimi, Anestezi ve Reanimasyon Egitimi, Acil Tip Egitimi, Aile Hekimligi Egitimi, Nefroloji, Diyaliz/Hemodiyaliz Egitimi, Hematoloji Egitimi; Eriskin hematolojisi, Pediatrik Hematoloji Egitimi; Çocuk hematolojisi, Pediatrik Nefroloji Egitimi, Pediatrik Endokrinoloji Egitimi, Pediatrik Nöroloji Egitimi, Nefrostomi ve Ürolojik Kanserler Egitimi, Tas Kirma Egitimi, Gögüs Cerrahisi Egitimi, Gögüs Hastaliklari Egitimi, Genel Cerrahi Egitimi, Endoskopi Egitimi, Anjiyografi Egitimi, Girisimsel Radyoloji Egitimi, Ekokardiyografi Egitimi, Plastik Cerrahi Egitimi, Mikro Cerrahi Egitimi, Laparoskopik Cerrahi Egitimi, Katarakt ve Glokom Egitimi, Yogun Bakim Egitimi, Artroskopi Egitimi, Protez Diz ve Kalça Ameliyatlari, Aile Planlamasi (RIA) Egitimi, Jinekoloji ve Obstetrik Egitimi, Radyoloji Egitimi, Elektroensefalografi (EEG) ve Elektromiyografi (EMG) Egitimi, Psikiyatrik Hastalara Yaklasim, Onkoloji Egitimi, Nükleer Tip Egitimi, Radyasyon Onkolojisi Egitimi, Endokrinoloji ve Diyabet Egitimi konularinda, Afganistan Saglik Bakanligi.nca belirlenmis ve gönderilmis saglik personellerinin egitimlerinin Inönü Üniversitesi Tip Fakültesi Turgut Özal Tip Merkezinde ve Inönü Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesinde gerçeklestirilmesi yer aliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber