• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
İTALYA-2  
 • 0
 • 204
 • 12 Ağustos 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bugün size öncelikle Pompei’de gördüklerimizi ve rehberimiz Sayın Emre KARTAL’dan duyduklarımızı aktarmak isterim.

POMPEİ’Yİ ALLAH (C.C) CEZALANDIRDI MI?

İtalya, yıllar önceki Vezüv Yanardağı’ndan kalan Pompei şehrini turizm’de değerlendirmiştir. Taşlaşmış insanları, yıkılmış yerleri görmek için binlerce turist buraya geliyor.

Pompei şehri, Vezüv Yanardağı’nın eteğinde, Napoli Körfezi yakınlarında, eski bir lav tabakasının üzerine M.Ö 5000 yıllarında kurulmuş. Şehrin lavlar altında kalmasından 159 yıl önce Romalıların egemenliğine geçmiş.

Romalılar Pompei’yi, eşi benzeri görülmemiş bir eğlence merkezi haline getirmişler. Gece gündüz gelen tüccarlar, zengin aileler, köleler, sarayların yapımı için gelen; mimarlar, işçiler, düzenlenen eğlencelerde rol alan; sanatçılar, müzisyenler, tiyatro gösterilerindeki aktörler, diğer şehir ve imparatorluklardan gelen gladyatörler, şehri daha kalabalık ve zengin bir hale getirmişler.

Anfi tiyatrolar, bazilikalar, atölyeler, hamamlar, meyhaneler, mısır öğütmek için kullanılan değirmenler, fırınlar, evlerin ve hamamların ısıtma sistemleri, şehrin su şebekesi, tapınaklar ve daha birçok yeri görmek hala mümkündür.

Nüfusun %60’ı asil halktan, %40’ı kölelerden oluşuyormuş. Asiller, müthiş bir zenginlik içindeymiş. ASİLLER ÖNCE YEMEK YER, DAHA SONRA YEMEKLERDEN DAHA FAZLA ZEVK ALABİLMEK İÇİN YEDİKLERİNİ KAZ TÜYLERİNİ KULLANIP, İSTİFRA EDEREK TEKRAR, BAŞKA ŞEYLER YERLERMİŞ. GÜNÜMÜZDE DE İNSANLAR TIKA BASA YİYOR. SONRA ZAYIFLAMAK İÇİN DOKTORLARA KOŞUYORLAR.

Burada depremler o kadar sık oluyormuş ki, Pompei halkı bunları önemsememeye başlamış.

Bir gün Vezüv Yanardağın’dan dumanlar yükselmeye başlamış. MS.79’da büyük bir gürültüyle patlamış. Volkan’ın ağzından kül bulutları, birkaç saat içinde tüm Pompei şehrini kaplamış.

Gökten, iri kum taneleri büyüklüğünde, çok kızgın küçük taşlar yağmaya başlamış. Hemen arkasından gaz ve kül yüklü kocaman siyah taşlar düşmeye başlamış, bu taşlar yere değer değmez patlıyormuş ve ilk kayıpların oluşmasına sebep oluyormuş.

Volkandan çıkan zehirli gazları soluyanlar anında ölüyor, kaçmaya çalışanlar küllerin altında kalarak, ezilerek ya da yanarak ölüyorlarmış.

Limana gidip, gemilerle kaçmaya çalışanlar, denizin kabarmasından dolayı yükselen dalgalar nedeniyle limandan uzaklaşıyor, kaçanlar ise dalgalarla birlikte kayalara vurup alabora oluyorlarmış.

Her şey çok kısa bir zamanda olmuş ve pek kaçabilen olmamış.

Bütün şehir, ince küllerin, sonrada lavların altında kalmış. Bir anda, bütün o ihtişam, saraylar, yollar, hazineler yok olmuş.

Yaklaşık üç metre toprak altında kalan şehir, yeryüzünden silinmiş.

Daha öncede belirttiğim gibi, şehrin edepsizliğe, hayasızlığa, sadece eğlenceye düşkün olmasından, Putperest olmalarından, sanki sadece eğlenmek için yaşamalarından, yapılan ahlaksızlıklardan, katliamlardan dolayı tarihten silindiğine dair inanç çok büyüktür.

Bazılarına göre Pompei’de, Sodom ve Gomore  gibi Allah (c.c) tarafından cezalandırılan şehirlerden biridir. LUT KAVMİ helakı gibi…

İlk umumhanenin ticari işlerlik kazandığı bu yerde, gayri ahlaki durumların olmasından dolayı Allah’ın(c.c) Lut Kavmi gibi bu şehri lanetlediği ve cezalandırdığı görüşü hâkimdir.

Dünya’nın ilk alışveriş merkezlerinden birisinin burada olduğu, piyasanın burada oluştuğu belirtildi.

Bizim çocukları eğitirken korkuttuğumuz kelimeler vardır. “Annene cevap verme, Allah (c.c) seni taş eder”.

Bir Türk aile Pompei’de gezerken taşlaşmış insan ve köpeği görürler. Ailenin çocuğu hemen annesine döner:

“Anne, bunlarda mı annelerine karşı gelmişler?”

Allah’ında (c.c) cezalandırma usulleri vardır. ZERRECE İYİLİKTE, KÖTÜLÜKTE KARŞILIKSIZ KALMAZ.

Pompei ve Sorrento’da çekilen filmler, buraları dünyaya tanıtmış ve cazibe merkezi haline getirmiştir.

 

TARIMDA ZENGİN, MUTFAKTA FAKİRLER

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun merkezi Roma’dadır. 1945 yılında kurulan örgüte Türkiye 1948 yılında katılmıştır.

2013 yılında Türkiye üç yıllığına Konsey üyesi olmuştur.

Bu kuruluş, dünyadaki gıda ve tarımla ilgili çalışmaları organize edip, geliştirerek gıda güvenliğini sağlamak üzere kurulmuştur.

Tarımda kimyasallarla müdahale yerine, biyolojik mücadele tercih edilmiştir. Mesela, asmalara gelecek olan zararlardan ve tehlikelerden korunmak için, asmanın yan tarafına kırmızı güller konuluyor. Hastalık önceden buraya geliyor ve buradan tedbirler alınıyor.

Doğallıktan yararlanılmış, Alp Dağları’nın eteklerinde soğuk hava depoları kurulmuştur.

Zeytin ve zeytinyağı ülkesi olan İtalya’da, doğru dürüst kahvaltı kültürü yoktur.  Sofralarda nadiren zeytin var.

Mutfakları çok fakir. Bizim en fakirimizin sofrası bunlarınkinden daha zengindir.

İtalya; Türkiye, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerden zeytin, zeytinyağı, salça gibi ürünleri alıp ambalajlayıp, kendi markası olarak pazarlamaktadır.

Şarapçılık, fuarcılık, sanat ve mimaride de çok ileridedir. Tarım fuarı, otomotiv fuarı, ayakkabıcılık fuarı gibi alanlarla da ekonomisini güçlendirmektedir.

Turizm dışı gelirleri en çok olan ülkelerden birisidir. Tarım arazilerini çok güzel değerlendirmişlerdir.

İtalya’da Akdeniz iklimi mevcut olup, her türlü sebze ve meyve yetiştirilmektedir.

İtalya’nın en meşhur yiyeceği pizza ve makarnadır.

Yunanlıya çorbacı, İtalyan’a makarnacı lakabını Türkler takmıştır.

Orada bir deyiş var:

“HER PİZZA’NIN HAMURU YENMEZ”

Müslümanlar için peynirli pizza (margaritte), makarna da, patates-un karışımı ile dört türlü peynirle yapılan az pişmiş makarna (yokki) tercihtir.

Güney kuzey uçurumu her alanda belirgindir. Güney daha dindardır. Aile geleneklerine bağlıdır. Kuzeye gittikçe bunlar yozlaşmaktadır.

İtalya genelinde güney; çiftçi aileleri, orta bölge; siyaset ile bürokrasi, kuzey ise; zengin, sanayici ve iş adamları olarak ağırlıktadır.

Güney insanı daha sıcak, kuzey insanı daha kibirlidir.

Tarım ürünlerinin ihracatı yanında, otomotiv, tekstil, deri, cam, ağaç ve mermerde ihraç edilmektedir.

Devamı yarın,

Kalın Sağlıcakla…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber