• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
İSRA VE MİRAC HADİSESİNE BAKIŞ
 • 0
 • 1948
 • 28 Mart 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kalpleri yed-i kudretinde tutan Rabbul Âlemîn’in selam ve rahmeti üzerimizden eksik olmasın…

2 Nisan 2019 (26 Recep 1440) salıyı  3 Nisan 2019(27 Recep 1440) çarşambaya bağlayan gece “İsra” ve “Mirac” mucizesinin yaşandığı gecenin sene-i devriyesidir.

Şüphesiz, insanlar içerisinden seçilerek ilahî hitaba mazhar olan peygamberler, kutsi davayı insanlara tebliğ ederken her türlü bela ve musibetlere maruz kalmışlar.Bu darlık ve kederli zamanlarda Cenab-ı Allah (c.c.) peygamberlerine ihsan ve inayette bulunarak hem ruhî ve imanî bakımdan elçilerini ve elçiye iman edenleri kuvvetlendirmiş hem de bu ulvi davaya inkarcı tutum içinde olanlara, tuttukları yolun batıl olduğunu ispatlayarak hakikate dönerler diye onlara rahmet etmiştir.

Peygamberlere lütfedilen bu ihsan ve inayetler, içinde bulunduğumuz alemin hayat kurallarını aşan, beşerî manada yapılması imkan dahilinde olmayan hallerdir ki “mucize” olarak zikredilir.Mevlayı Zulcelâl, son peygamber,alemlere rahmet,hakikat nurunun kâmil temsilcisi Hz.Muhammed (s.a.v.) Efendimize de birçok mucizeler lütfetmiştir.Bunlardan bir tanesi de “İsra” ve “Mirac” hadisesidir.

Halk arasında “mirac gecesi” olarak adlandırılan bu gece, aslında iki muhteşem olayın yaşandığı gecedir.Bunlardan birincisi, Resûl-i Ekrem’in bir gece, Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya yaptığı yolculuğu “isrâ”;  ikincisi de Mescidi Aksâ’dan göklere yükselerek yaşadığı “mirac”dır.

Bu kutlu gecenin “İsra” yani gece yürüyüşü olan kısmı Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatılır:

“Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm´dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ´ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir. ”(İsrâ Suresi 1. Ayet Meali)

Mirac ile ilgili bilgiler ise sahih hadislere dayanmakla birlikte bazı müfessirler şu ayetleri delil göstermişlerdir:

 

“Bunun üzerine Allah, kuluna vahyini bildirdi. (Gözleriyle) gördüğünü kalbi yalanlamadı. Onun gördükleri hakkında şimdi kendisi ile tartışacak mısınız? Andolsun onu, Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında önceden bir defa daha görmüştü. Cennetü’l-Me’vâ da onun yanındadır. Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Gözü kaymadı ve sınırı aşmadı. Andolsun o, Rabbinin en büyük âyetlerinden bir kısmını gördü.” (Necm Suresi 10-18 Ayetleri Meali)

 

Bu geceyi Hz.Muhammed (a.s.)`ın nasıl geçirdiğini bir hatırlayacak olursak;

 

“Buhârî ve Müslim’de yer alan rivayetlerin ortak noktalarına göre olay şu şekilde cereyan etmiştir: Bir gece Resûlullah, Kâbe’de Hicr veya Hatîm denilen yerde iken -bazı rivayetlerde uykuda bulunduğu sırada veya uyku ile uyanıklık arası bir halde- Cebrâil geldi; göğsünü açtı, zemzemle yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurup kapattı. Burak adlı bineğe bindirip Beytülmakdis’e götürdü. Resûl-i Ekrem Mescid-i Aksâ’da iki rek‘at namaz kılıp dışarı çıktığında Cebrâil biri süt, diğeri şarap dolu iki kap getirdi. Resûlullah süt dolu kabı seçince Cebrâil kendisine “fıtratı seçtin” dedi, ardından onu alıp dünya semasına yükseltti. Semaların her birinde sırasıyla Âdem, Îsâ, Yûsuf, İdrîs, Hârûn ve Mûsâ peygamberlerle görüştü; nihayet Beytülma‘mûr’un bulunduğu yedinci semada Hz. İbrâhim’le buluştu. Sidretü’l-müntehâ denilen yere vardıklarında yazıcı meleklerin kalem cızırtılarını duydu ve Allah’ın huzuruna çıktı…”(Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)

 

Bu ve benzeri gaybî konularda bize düşen olayın mahiyeti ile ilgili detaylara takılmak değil, oluşuna iman etmek ve “en doğrusunu Allah bilir” diyerek teslim olmaktır.Ayrıca nebevî bir hayat yaşayanların isra ve manevi yükselişin hazzına,tavizsiz ve huşulu bir kullukla erişebileceğimiz yine Ebubekrî bir tasdikle imanî konularda inancımıza şek yada şüphe karıştırmadan gereğini yapmaktır.

 

Rabbim bizlere, başta namazımız olmak üzere bütün ibadet ve kulluğumuzda yakîn sırrına ererek kullukta daim ve kaim olmayı, lutf-u kereminden mahrum olmamayı müyesser eylesin…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber