• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

İspirto Üretimi Yeniden Başlasın

Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat; birçok sektör için önemli bir hammadde olan ve son yıllarda egzoz emisyonunu yüzde 85’e kadar azaltabildiği yakıtlarda kullanımı zorunlu hale gelen biyoetenol üretimi için “fabrikanın yeniden açılmasını talep ediyoruz” dedi

İspirto Üretimi Yeniden Başlasın

Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat; birçok sektör için önemli bir hammadde olan ve son yıllarda egzoz emisyonunu yüzde 85’e kadar azaltabildiği yakıtlarda kullanımı zorunlu hale gelen biyoetenol üretimi için “fabrikanın yeniden açılmasını talep ediyoruz” dedi

Tıp, sağlık, kozmetik, silah sanayi, parfümeri ve daha birçok alanda önemli bir hammadde olarak kullanılan alkol, daha önce Türk Şeker Fabrikalarına bağlı 4 tesiste üretiliyordu. Çevre kirliliği, maliyet gibi farklı nedenlerle bu fabrikaların kapatılması üretimin düşmesiyle birlikte alkol ithalatını da beraberinde getirdi. Bir dönem Malatya’da üretim yapan şeker fabrikasına bağlı alkol fabrikasının da yaklaşık 15 yıldır kapalı olduğunu hatırlatan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat; “Alkol fabrikamız arıtım tesisinden dolayı açılmadı. Bununla ilgili yeniden bir çalışma yapılıyor ama ortaya çıkan net bir karar yok. Bizim gönlümüz o fabrikanın da yeniden çalışması yönünde” dedi.

ARITMA MALİYETİ FABRİKAYI KAPATTIRDI

Malatya’da üretim yapan alkol fabrikasının çevreye zarar verdiği gerekçesiyle kapatıldığına değinen Nuri Murat; “Türkiye’de, Türk Şeker’e bağlı 4 tane alkol fabrikamız vardı. Turhal, Erzurum, Eskişehir ve Malatya’da alkol fabrikaları bulunuyordu. Daha önce Turhal, Erzurum Alkol fabrikaları kapatılmıştı. Malatya’daki Alkol Fabrikası da çevreye verilen zarardan dolayı, özellikle Topsöğüt ve Samanköy’deki ağaç ve bahçelere zarar verdiği gerekçesiyle kapatıldı. Çünkü fabrikada arıtma tesisi yoktu” dedi.

Murat, Malatya’daki fabrika için düşünülen arıtma sistemlerinin yüksek maliyeti sebebiyle fabrikada üretimin durdurulduğunu ancak kapanan diğer fabrikalarla birlikte birçok sektörün bu hammaddeyi yurt dışından ithal etmeye başladığına vurgu yaptı. Murat; “O zaman biz bir fizibilite çalışması yaptık. Arıtma tesisi yüksek bir maliyet tuttuğu için yetkililer o zaman pek sıcak bakmadılar. Alkol Fabrikası dediğimizde insanın aklına belki farklı bir şeyler geliyor ama işin özün alkol olmazsa olmaz bir madde. Çünkü bu; tıpta, sağlıkta, silah sanayisinde, kozmetik ve parfümeride kullanılan bir hammadde. Bahsettiğimiz alkol yüzde 100 saf alkoldü. İnsanın aklına gelen piyasada tüketilen içki anlamında değil. Bu ürün ülke olarak olmazsa olmazlarımızdandır. Bildiğim kadarıyla üretemediğimiz için dışarıdan ithal ediliyor” dedi.

BİYOETENOL ÜRETİMİ DE YAPILSIN

Alkol fabrikasının yeniden açılması konusundaki ısrarcı talepleri sonucunda, yeniden bir çalışmanın başladığını ancak henüz netleşmiş bir karar olmadığını aktaran Murat; bunun yanında özellikle çevreci hassasiyetle kullanımı zorunlu ve yaygın olan, Hibrit araçlarda yüzde 85’e kadar kullanılabilen biyoetanol üretim tesisinin de kurulması halinde, hem Malatya hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı sunulabileceğine vurgu yaptı. Murat; “Alkol fabrikamız arıtım tesisinden dolayı yapılmadı. Yaklaşık 10-15 yıldan bu yana alkol fabrikası kapalı. Bununla ilgili bir çalışma yapılıyor ama ortaya çıkan net bir şey yok. Bizim gönlümüz o fabrikanın çalışması yönünde. Bunun bir de biyoetanol ve biyodizel boyutu var. Avrupa ve dünyada yüzde 2 oranında otomobillerde yakıt olarak kullanılıyor. Bu önemli bir yatırım. Biz bunu yeniden gündeme getirdik ve yeniden çalışması için de gayret sarf ediyoruz” dedi.

BİYOETENOL NEDİR?

Şeker fabrikaları bünyesinde bulunan alkol üretim tesislerine eklenecek susuzlaştırma birimi ile üretimi yapılabilen Biyoetanol, araçlarda yakıt harmanlama ürünü olarak ve matbaacılık sektöründe değerlendirilebilmektedir. Kullanım oranına göre egzoz gazı emisyonlarını yüzde 74’e kadar azaltması nedeniyle BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve ülkemizin de imzaladığı Kyoto Protokolü çerçevesinde de destekleniyor. Biyoetanol, çevreci özelliğinin ve uymakla yükümlü olduğumuz Kyoto Protokolünün, karbon ticaretine yönelik sunduğu avantajları değerlendirmenin yanı sıra alternatif ve yerli enerji kaynağı olması nedeniyle önemli görülüyor.

Önder HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber