• DOLAR
  7,2714
 • EURO
  8,6234
 • ALTIN
  482,45
 • BIST
  1,1831

İSKOÇYALILAR ÇAYI KAÇ ŞEKERLE İÇER?

İSKOÇYALILAR ÇAYI KAÇ ŞEKERLE İÇER?

İngilizler, İskoçları hep aşağılamıştır. Bunu fıkralarda da belirtmektedirler. İskoçlar çok yardımsever ve misafirperverdirler. İngilizler ise; İskoçları cimri ve hasis göstermek isterler.

Derler ki “Mesela İskoçlar misafirlikte üç şekerle, evlerinde tek şekerle çay içerler. “

İskoçlara izafeten saftirik mongol havası verirler.

Tavuğa su yerine benzin içirmişler. Tavuk çırpınmış, çırpınmış pat diye yere düşmüş.

“Neden?  Zehirlenmiş mi?”

“Yoo… Benzini bitmiş.”

Bir İskoç aşçı, genç bir kıza âşık olmuş. Çalışmış, çalışmış epey para biriktirmiş. Genç kıza sevdiğini ve evlenmek istediğini belirterek bir yüzük takmak istemiş. Kız gelmiş. İskoç elini hemen cebine atmış. Bakmış ki yüzük yok. Her yeri aramış, taramış bulamamış. Çok üzülmüş. Kızın yanında oğlan süklüm püklüm. Kıza kendisini affettirmek için bir börek ikram etmek istemiş. Çok güzel bir börek yapmış.

Eline bıçağı almış, tepside böreği keserken bir bakmış, börekte ne varmış biliyor musunuz?

“Yooo… Yüzük mü?

“Hayır.”

“Kıyma.”

Bir İskoç askerlik yaparken hayvanat bahçesine gitmiş ve bir ayı ile resim çektirmiş. Babasına göndermiş. Babasına da ‘‘resimde ayakta duran benim’’ demiş.

Bunlar hep İskoçlarla alay etmek için söylenmiş sözlerdir.

İkinci cihan harbinde bir Alman, üç askeri yakalamış. Biri İngiliz, biri İrlandalı, biri İskoç. Bunları kurşuna dizmek isterler. İdam mangası hazırlanır. Önce İngiliz’i karşıya koyarlar. Tam idam mangası komutanı ateş diyecekken; İngiliz elini kaldırır ve askerlerin arkasına bakarak ‘’tsunami’’ diye bağırır. Askerler oraya bakarken İngilizler kaçar.

Sonra İrlandalıyı getirirler. Tam ateş komutu verilecekken, İrlandalı ‘‘bomba’’ diye arkaya bakar, bağırır. Askerler arkaya bakarken de İrlandalı kaçar.

Sıra İskoçyalıya gelmiş. O ne demiş biliyor musunuz?

“Hayır, ne demiş?”

“Ateş” demiş ve işi bitirmiş.

O kadar çok İskoç fıkrası var ki.

Değerli okurlar

Geçtiğimiz yıl İskoçya İngiltere’den ayrılmak için referandum yaptı. Yıllardır İngiltere sömürgeleri arasında gördüğü İskoçya’yı, hep sömürmüştür. İskoçya kendi imkânlarıyla refah seviyesi en yüksek ülkelerdendir.

Musluklardan akan su içilir. Sanayisi gelişmiştir. Viskisi dünyaca meşhurdur. Petrol sıkıntısı yoktur. Rafinerisi vardır. Tarım, turizm ve hayvancılık çok gelişmiştir. Ulaştırma ve deniz ulaştırması mükemmeldir. Golf sporu ve kulüpleri dünyaca meşhurdur. Matbaa makinesi gibi para basmaktadırlar. İskoçya’da ki gelirler ve vergiler direkt Londra’ya gidiyor.

Nüfusa göre bunların dağıtımı yapılmaktadır. İskoçya nüfusu az olduğu için gelirden aldığı pay da az olmaktadır. İngiltere de referanduma gidilirken, Polonyalı ve diğer bazı ülkelerden göçmenler İskoçya ya yerleştiriyor. İskoçya da emekliler çoktur.  Oylamada göçmenler ve emeklilere büyük baskı yapılıyor.  Bazı iş adamlarını bürokratik tehditlerle sindiriyorlar. Özgürlük için çıkanları da vatan hainliği ile suçluyorlar.

Yatırımların durdurulacağı algısı oluşuyor. İçerden de bir grubu satın almışlar. İskoçyalılar seçimi kaybediyorlar.

İskoçya dünya da suç oranı en düşük ülkelerden birisidir.

Yeşilin her tonunu İskoçya da görebilirsiniz. Milyarlarca da yatırımı olduğunu, İskoçya’dan dışlanamayacağını ifade edenlerin yanında, emperyalist ve sömürgeci tavrın kabul edilemez olduğunu belirtenler de büyük oranda ses çıkarmaktadırlar. Ülke suni gündemlerle meşgul edilmektedir. Dünyada ve İskoçya’da masonik yapılanma ise büyük önem arz etmektedir.

Yazın gündüzün, kışın gecenin uzun olduğu bir ülke de Türkiye, Pakistan, Hindistan, bazı Afrika ülkelerinden de insanlar vardır. Bunların içinde de güzel dostlar edindik.

Kalın sağlıcakla…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber