• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

İskoçya’da Bir Pakistanlı

İskoçya’da Bir Pakistanlı

Cesur yüreğin ülkesi İskoçya’da dokuz gün kaldık. Daha önce de birkaç defa rahmetli Cemali ÖZBEY ile gitmiştim. Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel…  Pakistanlı iş adamı Beşir Ahmet’in oğlu Raca ve Saima’nın Sterlin, Edinburgh ve Glasgow’da üç gün süren düğünü için gelmiştim.

Pakistanlıların dini, geleneksel ve İskoç adaptasyonuyla karışık bir düğün şekli var. Genelde görücü usulü ile evleniyorlar. Önce oğlan kızı görüyor. Beğenirse, kız oğlanı görüyor. Aile baskısı ile değil, isteyerek evleniyorlar.

Evin eşyasını kız babası yapıyor. ‘‘Bunlar benim kızımın sigortası’’ diyor. Altın istemiyor, kendisi altın takıyor. Ancak erkek tarafı da buna karşılık altın takıyor. Kız için altın istenmez. ‘‘Kendi geleceğini kız yapar ‘’ diye bir söz vardır. Kına gecesi kız ve erkek için ayrı ayrı yapılır. Düğünün birinci günü hem kız evinde hem de erkek evinde kına yapılıyor.

Düğünlerde kız evinin yaptığı ikinci gün ki yemekte ve kıyılan nikâhta, bir de erkek evinin üçüncü gün yapmış olduğu velime yemeğinde her iki tarafta karşı tarafın ne kadar kişi ile geleceğini belirtiyor. Damada yakınları ve arkadaşları meyve, tatlı yediriyorlar.

Bir tasa zeytinyağı konuluyor. Yakınları zeytinyağına ellerini batırıp damadın saçının üzerine sürüyorlar. Saç Pakistanlılar için çok önemlidir. %80’inin saçının boyalı olduğu söylenmektedir. Bu arada avuca da kına sürüyorlar. Masaya konan bir vazo vari tasa da, damada yardım adına gelenler para atıyorlar.

Damadın bu arada ayakkabısını kız tarafından birisi alıp kaçırıyor. Damada diyorlar ki “tek ayakla dilenciler gezer, ayakkabını istiyorsan, ya bu sütü içeceksin, ya da bizim istediğimiz parayı vereceksin” diyorlar. Sütün içersinde tuzda olabilir, şekerde olabilir, karabiberde olabilir. Damat eğer içmezse ondan para alıyorlar.

Bu arada kız evinden birisi de bu pazarlığı yapıyor. Bizim damat Raca’dan 500 pound almışlardı. İkinci gece ki düğünde velime yemeği şeklinde kız tarafından veriliyor. Burada imam nikâhı kıyılıyor, en az on tane nikâh şahidi vardı.  İmam efendi güzel de bir vaaz yaptı. Hem İngilizce, hem de Urduca bir konuşma yaptılar.

Bu arada mehir tespit ediliyor. Mehirin, mihri müeccel mi,  mihri muaccel mi olacağına karar veriliyor. Kız evi ve erkek evi daima ayrı ayrı yerlerde oturuyorlar. İkinci gün erkek evi geliyor. Kız eviyle tek tek tanışma yapıyorlar. Kızı babası salona getiriyor.  Birinci ve ikinci gün padişah kıyafetiyle, üçüncü gün de frak giyerek damat salonda bulunuyor.

İkinci ve üçüncü günler kokteylerden sonra yemek yeniliyor. İçkisiz olan bu kokteyler de meyve salatası ve cacık dâhil her şeye baharat konmaktadır. Üçüncü gün kız evi salondan ayrılıyor. İskoçya dışından gelen misafirler için her türlü koordinasyonu yapıyorlar. Tabii her düğün yeni bir kaynaşmaya, yeni dostlar edinmeye sebep oluyor.

Pakistan’dan gelip, İskoçya’ya yerleşen Pakistanlılar evlerinde Urduca konuşuyorlar. İngiltere’de bir İskoç milletvekilleri de var.

İskoçya’daki her ırktan bütün Müslümanlar senede bir gün (Haziran ayında) Sterlin, Edinburgh ve Glasgow’daki merkezi camilerde umuma açık, bilhassa İskoçya’dan herkesi davet ediyorlar. Her millet kendine uygun yiyecekler yapıyor.

Daha önce biz de böyle bir programa eşimle birlikte katılmıştık. Türk usulü yiyecekler yapmıştık. Mercimekli köfte ve kısır yarım saatte bitmişti. Merkezi camiye gelenler yemeklerini yiyorlar. Oradaki CD ve yayınları inceliyorlar. Afiş ve broşürlerden alıyorlar. Bu arada kimse onlara bir şey demiyor.

İslamın çevre, komşu hakları, hayvanlara davranışları, barış, dostluk, yardımlaşma konuları ile benzeri konular ayetlerle ve hadislerle anlatılıyor. Sual sormak isteyenlere imkân tanınıyor. Her yıl birçok İskoç İslam ile şerefleniyor.

7 yıl önce Sterlinde papazın müslüman olduğu ancak, 40 gün sonra öldüğünü söylediler.

Uzun boylu, sarışın birisi geçen yıl müslüman olmuş. Tam “o kim?” demiştim ki “savcı” olduğunu belirtmişlerdi.

İskoçya’daki bütün Müslümanlar müşterek tebliğ görevi ifa ediyorlar. Süper bir faaliyet…

Allah (C.C) muvaffak etsin.

Güzellikler paylaşılmalıdır.

Allah (C.C) bizi hayır işlerinde kullansın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber