• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Isçi çocuklari için kurulan okul: Sümer Ilkögretim Okulu

Malatya merkez Inönü Caddesi.nde bulunan Sümer Ilkögretim Okulu, 64 yil önce Sümerbank mensucat fabrikasi tarafindan bes derslikli ilkokul olarak yaptirildi.

Isçi çocuklari için kurulan okul: Sümer Ilkögretim Okulu

Malatya merkez Inönü Caddesi.nde bulunan Sümer Ilkögretim Okulu, 64 yil önce Sümerbank mensucat fabrikasi tarafindan bes derslikli ilkokul olarak yaptirildi. Okul, fabrika isçilerinin çocuklarina yönelik açildi. Okul, 2 bin 251 ögrencisi ve 107 ögretmeniyle egitimde ve ögretimde kendisini kanitlamaya çalisiyor. Noterden onayli mars, Sümer Ilkögretim Okulu.na ayri bir özellik katiyor.

 
Sümer Ilkögretim Okul bas müdür yardimcisi Ali Ertan okul 1993–1994 ögretim yilinda ilkögretim okuluna dönüstürüldügünü söyleyerek, “Ilkögretim uygulamasiyla 24 derslikli yeni bir bina daha ilave edildi ve 1994–1995 ögretim yilinda hizmete açildi. Halen üç binada toplam 40 derslik, bir kütüphane, iki is atölyesi, bir resim atölyesi, bir müzik odasi, bir bilgisayar laboratuari, bir fen bilgisi laboratuari, birçok amaçli salonuyla egitim ögretim faaliyetini sürdüren okulun ayrica iki ögretmenler odasi bulunuyor. Okulda, bir çalisma odasi, bir rehberlik servisi, bes ekipman odasi ve alti idari odasinin yani sira, bir teknisyen, bir memur da görevli. Okulda, toplam 2 bin 251 ögrencisi, 107 ögretmeni mevcuttur” dedi.
 
Okulun tarihçesi
Ertan, okulun tarihi hakkinda su bilgileri verdi: “1946 yilinda Sümerbank mensucat fabrikasi tarafindan bes derslikli ilkokul olarak yaptirildi. 14 Ekim 1946 tarihinde Sümer Ilkokul adiyla egitime ve ögretime açildi. Sonraki yillarda ihtiyaca göre derslik ilaveleri yapilarak 1958 yilinda kapasitesi 14 derslige çikarildi. 1990–1991 ögretim yilinda sekiz derslikli bir ek bina yapilarak kapasitesi arttirildi. 1993–1994 egitim ögretim yilinda ilkögretim okuluna dönüstürüldü. Sümer Ilkögretim Okulu.nun yaptirilma amaci, Sümerbank mensucat fabrika isçileri tarafindan kendi çocuklarinin egitimi için yaptirildi ve daha sonra tam olarak faaliyete geçti. 1987 yilina kadar okulun bütün yakit elektrik ve su ödenekleri Sümerbank tarafindan karsilandi. Çevrede en çok tercih edilen okul oldu. Her sinifin kitapligi, internet sistemi ve ögretmenlerin labtoplari ve sinif içerisinde projeksiyonlar bulunmaktadir.”
 
Okul etkinliklerde basarili
Okulun noterden onayli kendine ait okul ögretmeni tarafindan hazirlanip onaylanan marsinin oldugunu sözlerine ekleyen Ertan, okulun etkinlikleri hakkinda sunlari dedi: “Geçen yil folklorda Malatya ikincisi, 2000 yilinda bölge birincisi, Türk tekvando sampiyonu olarak birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri aldi. 2008–2009 yildiz kizlar basketbol Malatya üçüncüsü, 2007–2008 yildiz erkekler basketbol Malatya ikincisi oldu.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber