• DOLAR
  7,6428
 • EURO
  8,8913
 • ALTIN
  458,20
 • BIST
  1,1625

İşaret Diliyle Kur’an Öğretecekler

10- 16 Mayıs Engeliler Haftası münasebetiyle İnönü Üniversitesi İnsani Değerler Topluluğu tarafından engeli vatandaşlara yönelik düzenlenen “Din Eğitimcisi Yetiştirme Projesi’nin sertifika töreni İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi

İşaret Diliyle Kur’an Öğretecekler

10- 16 Mayıs Engeliler Haftası münasebetiyle İnönü Üniversitesi İnsani Değerler Topluluğu tarafından engeli vatandaşlara yönelik düzenlenen “Din Eğitimcisi Yetiştirme Projesi’nin sertifika töreni İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Malatya İl Müftüsü Ali Tatlı, İl Müftü Vekili İhsan Mesut Akbaş, Yeşilyurt Müftüsü Selami Sayın ile akademik personel, engelli bireyler, aileleri ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Recep Uçar, engellilere yönelik Din Eğitimcisi Yetiştirme Projesi kapsamında öğrencilerin bir yıl boyunca işaret dili eğitimi aldığını ve proje kapsamında eğitim alan öğrencilerin engelli bireylerle sık sık bir araya gelerek dinî sohbetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Recep Uçar projenin amacıyla ilgili olarak “Projenin amacı mezun olduktan sonra da meslek alanları içerisinde arkadaşlarımızın bu özel alana ilişkin duyarlılıklarını geliştirmek ve yeterliliklerini arttırmaktır.” dedi. Kulak burun boğaz hekimi olarak işitme engellilerin mesleğinin bir parçası olduğunu dile getiren Rektör Ahmet Kızılay, işitme engellilerle iletişimin zorluğuna vurguladı. Kızılay, işaret dilini öğrenmenin işitme engelliler için çok önemli bir kazanç olduğunu belirtti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, projede emeği geçenlere teşekkür ederek sertifika alan öğrencileri tebrik etti.

“HAYATTA ASLINDA ENGELLİ YOK ALLAH HERKESE AYRI AYRI BİR GÜZELLİK VERMİŞ “

Projede emeği geçenlere teşekkür eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, şunları söyledi:“ Hayatta engelli yok aslında. Allah herkese ayrı ayrı bir mükâfat ayrı ayrı bir güzellik vermiş, bir değer vermiş. Bazen Allah insanlardan bir organı alırken o organın fonksiyonunu, onun güzelliklerini, onun vücudumuzdaki ağırlığını başka organlar vasıtasıyla tekrar bize veriyor. Biz bunun farkında değiliz. İşaret dili bile bunun güzel bir örneğidir.”

Program Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başlayıp ilahiler, şiirler, video gösterileri ile devam etti. Program sonunda eğitim alan öğrencilere sertifika verildi. Öğrencilere sertifikalarını Malatya İl Müftüsü Ali Tatlı, İl Müftü Vekili İhsan Mesut Akbaş, Yeşilyurt Müftüsü Selami Sayın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman takdim etti.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber