• DOLAR
  5,3135
  % -0,24
 • EURO
  6,0351
  % -0,13
 • ALTIN
  228,1065
  % -0,26
 • BIST
  102.639
  % 0,65

Isadamlari Bakan Babacan'a dosya sunacak

Malatya.ya bir programa katilmak üzere gelen Devlet Bakani Ali Babacan.a, Malatyali isadamlarinin sikintisini içeren 16 maddelik bir dosya sunacagi bildirildi. Isteklerin, kentin ekonomik anlamda siçrama yapabilmesine yönelik oldugunun alti çizildi.

Isadamlari Bakan Babacan'a dosya sunacak
Malatya.ya bir programa katilmak üzere gelen Devlet Bakani Ali Babacan.a, Malatyali isadamlarinin sikintisini içeren 16 maddelik bir dosya sunacagi bildirildi. Isteklerin, kentin ekonomik anlamda siçrama yapabilmesine yönelik oldugunun alti çizildi.
 
Bakan Babacan festivale katilacak
 
Devlet Bakani Ali Babacan, Darende ilçesi Zengibar Karakucak Güresleri Spor ve Kültür Festivali'ne katilmak üzere dün aksam Malatya.ya geldi. Bakan Babacan.in Valilik, Belediye ve AK Parti il teskilatini da ziyaret etmesi bekleniyor.
 
Kentte bulunan Bakan Babacan.a Malatya adina, bazi isteklerin iletecegi bildirildi. Malatyali is adamlari adina hazirlanan ve 16 maddeden olusan dosyada su istekler yer aliyor:
 
“1- Hazine tesvik kapsaminda verilen bedelsiz arsa tahsislerinin en kisa sürede tekrar hayata geçirilmesi.
 
2-Vagon Fabrikasi.nin Malatya.ya kazandirilmasi.
 
3-Kredi Garanti Fonu.nun imkânlarinin artirilmasi ve Malatya.da Kredi Garanti Fonunun Malatya subesinin ivedilikle açilmasinin saglanmasi.
 
4-Küçük ve Orta Ölçekli (KOBI) esnaf ve sanatkârlara, KOSGEB araciligiyla uzun vadeli isletme ve yatirim kredi imkâninin saglanmasi.
 
5-KOBi.lerin yatirim amaçli alacaklari makine teçhizat kredilerinde kullanacaklari banka kredilerine hazine tarafindan yüzde 50 oraninda sübvansiyon uygulanmasi.
 
6-OSB.lerin altyapi kredilerinin hizli ve tam ödenmesi bölge sanayicisini tutmak açisindan önem arz ediyor.
 
7-Her gün artan yatirimlarimdan aritma tesisimizin ilavelerle kapasitelerin artirilmasi gerekmektedir. Bunun için yapilacak kredi talebine destek saglanmasini umut ediyoruz.
 
8-Yapimi devam eden Çat, Kapikaya, Boztepe, Yoncali, Gökpinar barajlarinin bir an önce bitirilerek faaliyete geçirilmesi.
 
9-Türkiye genelinde issizlik orani son atilimlarla yüzde 12 civarinda. Malatya.da, issizlik yüzde 11,5 oraniyla Türkiye ortalamasinin altinda seyretmektedir. Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve katkilarin kaldirilmasi yatirimcilar için uygun bir tesvik olacagi kanaatindeyiz.
  
10-Issizligi azaltan sektörlerin özelde desteklenmesi: Tekstil sektörü issizlige en uygun yatirim dalidir. Sektörün misir ve Banglades gibi ülkelere yönlenmesini engelleyici tesvikler saglanmalidir.
 
11-Malatya.yi batiya baglayan Kayseri-Ankara karayolu Malatya ve bölge için çok önemlidir. Ancak cografi sartlar olumsuzdur. Karayollari yeni projelerinde 1800 metrelik iki tünel ve duble yol planlamistir. Bunun bir an önce devreye sokulmasi ödeneklerin arttirilmasi büyük önem arz etmektedir.
 
12-Bati.dan gelip Malatya.dan Dogu.ya ulasan demiryolu aginin yük ve yolcu tasimasina uygun hale getirilmesi önem arz etmektedir.  
 
13-Tesvik belgelerinin bölge için Ankara merkezde çikarilmasi özellikle KOBI tesviklerinin Halkbank, ziraat bankasi ve Vakifbank araciligiyla çikarilmasinda banka personellerinin konuya vakif olmamasi ve bölge raporlarinin gecikmesi, tesvik belge alma süresinin uzatmakta yatirimciyi da usandirmaktadir. Sanayi odalarina verilen yetki gibi cazibe merkezi olan illerin TSO.larinin da yetkilendirilmesi.
 
14-Leasing.den dolayi KDV istinasinin kaldirilmasi bölgede önemli sikinti getirmistir. Tesvik belgesi alma süresinin uzun olmasi leasing yoluyla asilmaktaydi. Bundan böyle sikinti yasanacaktir.
 
15-Her türlü tesvik ve desteklerde bölgedeki yatirimcilarin azami yatirim tutarlarinin düsük tutulmasi yatirim tabana yayilarak küçük sermayelerin yatirima kazandirilmasini saglayacaktir. Bölgede adeta Istanbul gibi islev gören Malatya.nin yeni yatirim alanlarinin açilmasi saglanmis olacaktir.
 
16-Malatya için adeta sosyal bir meyve olan geliri ticaretin omurgasi olan kayisinin tarimsal ürünlerde ihracat iadesi yardimlarina iliskin kararda mutlaka yer almalidir. Çünkü kayisi kükürtlenerek islemden geçirildikten sonra kurutularak pazarlara sunulmaktadir.”
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber