• DOLAR
  7,7349
 • EURO
  9,1483
 • ALTIN
  473,88
 • BIST
  1,1746
Mustafa Tubay
Mustafa Tubay
mustafa.tubay@malatyasonsoz.com.tr
İŞ SÖZLEŞMESİ FESHİNDE İŞÇİ NE YAPMALI?
 • 0
 • 2075
 • 19 Temmuz 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

İş hayatında, 4857 sayılı İş Kanunu’ndan bihaber olan işverenler çoğu zaman işçilerin iş akdini ortada hiçbir haklı ve geçerli sebep yokken keyfi olarak sona erdirmektedir. İşverenlerin bu keyfi tutumu; emeğiyle geçinen işçiyi zor durumda bırakmakta , bir anda işçinin işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Kanun koyucu işveren karşısında güçsüz konumda bulunan işçiyi kanunlarla korumaya çalışmıştır.

Peki işveren kanunda yer alan şartları dikkate almadan ve işçinin iş akdini geçerli bir neden yokken feshederse işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Öncelikle işçi, iş akdinin geçerli ve haklı bir neden yokken feshedildiğini düşünüyorsa iş akdinin feshedilmesi (sona erdirilmesi) tarihinden itibaren 1 aylık süre içerisinde iş mahkemeleri kanunu uyarınca zorunlu arabuluculuk yoluna başvurmalıdır. İşçi, zorunlu arabuluculuğa adliyelerdeki arabuluculuk merkezlerinde gereken formları doldurmak suretiyle başvurabilecektir. Arabuluculuk merkezindeki işlemlerin tamamlanması üzerine Adalet Bakanlığı tarafsız ve bağımsız ve de arabuluculuk süresicini ücretsiz yürütecek bir arabulucu atayacaktır. Tarafsız ve bağımsız olan arabulucu ; tarafları bir araya getirerek uyuşmazlığı mahkemeye taşımadan , tarafları da bu sürece aktif olarak dahil ederek sulh yoluyla çözmeye çalışacaktır.

Eğer ki taraflar arabuluculuk görüşmeleri neticesinde anlaşırlarsa arabulucu, taraflar arasında bir anlaşma tutanağı düzenleyecektir. Anlaşma tutanağının mahkemece şerh verilmesi halinde bu anlaşma tutanağı bir ilam niteliği kazanacaktır.

Eğer ki taraflar arabuluculuk görüşmeleri neticesinde anlaşamazlarsa da arabulucu, taraflar arasında bir anlaşamama tutanağı düzenleyecektir. Bundan sonra artık işçi için zorunlu arabuluculuk süreci bitmiş mahkeme yoluyla işe iade süreci başlamış olacaktır.Tarafların anlaşamaması halinde arabulucu tarafından son görüşme tutanağın düzenlenmesi tarihinden itibaren 2 haftalık süre içerisinde işçi ; işvereninbağlı bulunduğu yerdeki veya işçinin işini yaptığı yer nöbetçi iş mahkemesi’nde işe iade davası açması gerekir. Kanunun öngördüğü bu süre hak düşürücü süre olup işçinin bu süre sonunda dava açması halinde davası usulden reddedilecektir.

Peki işçi hangi koşulların mevcut olması halinde işe iade davası açabilecektir ?

*İşçinin , bağlı olduğu işvereninin işyerinde 30 veya daha fazla işçi çalışıyor olması ,

* İşe iade isteminde bulunacak işçinin işverenlikte en az 6 aylık kıdeminin olması,

* Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması gerekmektedir.

İşçinin işe iade istemiyle arabulucuya başvurabilmesi, arabuluculuk süreci sonunda anlaşamaması halinde işverene karşı işe iade davası açabilmesi için yukarıda belirtilen 3 şartın bir arada bulunması gerekmektedir. Bu şartların birinin mevcut olmaması halinde işçi işe iade davası açamayacaktır. Ancak işçinin işe iade davası açamaması kıdem, ihbar, fazla mesai ve diğer işçilik alacakları için işverene karşı alacak davası açmasına engel değildir.

 

 

Mustafa Tubay Mustafa Tubay mtubay829@gmail.com
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber