• DOLAR
  7,7811
 • EURO
  9,0633
 • ALTIN
  463,78
 • BIST
  1,1641
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
İŞ KAZALARINDA KİMLER SUÇLUDUR?   
 • 0
 • 1030
 • 08 Ocak 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

İşyerimizde her hafta Salı günü iş güvenliği uzmanı mühendisler, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri ile toplantı yapıyoruz. “Geçtiğimiz hafta ne yaptık? Bu hafta ne yapacağız?” Yeni mevzuat ve yargıtay kararlarıyla Türkiye genelinde meydana gelen kazaları değerlendiriyoruz.

Emekli Başmüfettiş Kemal GÜLEÇYÜZ kardeşimiz en büyük yardımcımdır. Çağı ve teknolojiyi yakalamada, mevzuatların irdelenmesinde ufku çok açık bir meslektaşımızdır. Kendisine de teşekkür ederim.

Kemal Bey “meydana gelen maden kazası ile ilgili niçin yazmadığımı” söyledi.

Ben de “Hem kazalardan önce, hem de kazalardan sonra çok yazılar yazdık. KELLİM KELLİM LA-YENFA! Söyledim, söyledim hiçbir faydası olmadı. Veya kendimdim söyledim, kendim dinledim” dedim.

Olağan üstü bir hal, kaza veya olay günübirlik veya haftalık Türkiye gündemine oturuyor. Sonra unutulup gidiyor.

İş kazaları ile ilgili müteaddit defalar yazılar yazdım. Bazılarının konu başlıkları da aşağıdaki şekildedir;

 • KİM YANAR?
 • KADER Mİ? KAZA MI?
 • KAZA MI? CİNAYET Mİ? İHMAL Mİ?
 • İKİ KAZA, BİR TAVSİYE
 • KAMU KURUMLARINDA DA KAZA OLUR

Bunların her birisi bir kitap özeti gibidir.

İş kazası basın ve medyanın sevmediği bir kurumda olduysa öldüresiye işverene saldırıyor, yerden yere vuruyorlar. Tanıdık bir kurum veya şahıssa görmemeye çalışıyorlar. İktidar karşıtları ise “Bütün suç hükümettedir” diyor. Bazıları rant, bazıları şov peşindedir. Maalesef orta yol yoktur.

HER GÜN İNŞAATLARDA BİRÇOK KAZALAR OLMAKTA, ÖLÜM VE YARALANMALAR VUKU BULMAKTADIR. ANCAK, İŞ KAZALARINI DA KANIKSADIK. SIRADAN BİR OLAY GİBİ DEĞERLENDİRİYORUZ.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı her yıl yaptığı programlı teftişlerde maden ve inşaat iş kolunu mutlaka gündemine almaktadır.

Bir yerde yanlışlık veya eksiklik var. Ama nerede? Mesele bunu ortaya koymaktadır.

Dikkat edilirse, çok sayıda cana mal olan büyük ölçekli iş kazaları çoklukla maden işletmelerinde meydana geliyor. Bu da, maden işletmelerinde bir sorun olduğunu gösteriyor. Öyle ise, maden işletmelerinde iş güvenliği acilen masaya yatırılıp çözüm üretilmelidir.

Bu madende çalışan bir işçi madende bir süredir sorunlar yaşadıklarını anlatırken, “İlkbaharda madende çatlaklar oluşmuştu. Çatlaklar o kadar büyüktü ki içine iş makineleri bile girebiliyordu. Madende palya (Açık madenlerde basamaklar açılarak işlenecek toprağı elde etme yöntemi) yapılmıyordu. Bu nedenle de toprak sürekli kayıyordu” diye konuştu.

Yine bir gün önce bölgede yağış olduğu, kazanın meydana geldiği gün, heyelanın olduğu alanda patlayıcı kullanıldığı da ifade edilmektedir.

Elimizde 19 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren bir “Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği“ var.

Bu yönetmelikte; İşyerinde yapılacak çalışmaların toprak kayması veya çökmesi riski ile ilgili hususlar dikkate alınarak yapılması,

Kazı yüzeyleri ve şevlerin eğimi ve yüksekliğinin zeminin yapısına ve sağlamlığına ve uygulanan çalışma yöntemlerine uygun olması,

Her çalışma öncesinde, çalışma mahallinden ve nakliyat yollarından daha üst seviyelerdeki şevlerde ve kazı yüzeylerinde toprak ve kaya düşmelerine karşı gerekli kontrollerin yapılması,

Gerekli yerlerde ölçümleme işleri yapılması,

Ateşlemelerden ve donmaları izleyen arazi gevşemesi kar, yağmur vb. doğal olaylardan sonra, kademe yüzleri ve çevresinin yukarıdan başlanıp aşağıya doğru sürdürülmek suretiyle çatlak sökümü yapılarak temizlenmesi gibi birçok iş sağlığı ve güvenliği tedbiri yer almaktadır.

Tabii ki işletmede bu çalışmaların yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Bu hususlar, olayın soruşturulması sırasında açığa çıkacaktır. Yukarıda özetlediğimiz hususlar, esas meselenin, mevzuat olarak hazırlanan kuralların sahada ne kadar uygulandığına gelip dayanmaktadır.

DEVLET MEVZUAT OLUŞTURUR VE BU MEVZUATA UYULUP UYULMADIĞINI DENETLER.

DENETİMLER YETERLİ MİDİR? MÜFETTİŞ SAYISI YETERLİ MİDİR?

MÜFETTİŞLERİN MESLEKİ BİLGİSİ VE TECRÜBESİ YETERLİ MİDİR? TEFTİŞLERDE ARZULANAN NETİCE HÂSIL OLMAKTA MIDIR?

TEFTİŞLER YOL GÖSTERİCİ, YAPICI OLMAKTAN ÇOK UYGULANAN AĞIR CEZALARLA EZİYET HALİNE Mİ DÖNÜŞMEKTEDİR?

İŞVERENLER MEVZUAT HÜKÜMLERİNİ YERİNE GETİRMEKTE MİDİR?

ÇALIŞANLAR ALINAN TEDBİRLERE, VERİLEN TALİMATLARA UYMAKTA MIDIR?

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA VERİLEN YETKİLERİN ÇOK ÜZERİNDE AĞIR SORUMLULUKLAR YÜKLENMİŞ MİDİR?

Görüldüğü üzere, konu basit bir konu değildir, çok yönlüdür, üzerinde durulup incelenmesi, araştırılması, çözüm bulunması gereken birçok husus bulunmaktadır.

Kalın sağlıcakla…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber