• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

İş Güvenliği Uzmanları Bağımsızlık İstiyor!

Yürürlükte olan İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu bazı noktalarda yetersiz kalarak ortaya istenilmeyen sonuçlar çıkartıyor. Kendilerinin daha kaliteli bir şekilde iş güvenliğini sağlamaları için danışman olarak çalışmaktan çıkarılıp kendilerine yarı müfettişlik verilmesi gerektiğine değinen iş güvenliği uzmanları ayrıca ücretlerinin devlet tarafından karşılanarak bağımsız olmaları gerektiğini dile getirdi

İş Güvenliği Uzmanları Bağımsızlık İstiyor!

Yürürlükte olan İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu bazı noktalarda yetersiz kalarak ortaya istenilmeyen sonuçlar çıkartıyor. Kendilerinin daha kaliteli bir şekilde iş güvenliğini sağlamaları için danışman olarak çalışmaktan çıkarılıp kendilerine yarı müfettişlik verilmesi gerektiğine değinen iş güvenliği uzmanları ayrıca ücretlerinin devlet tarafından karşılanarak bağımsız olmaları gerektiğini dile getirdi

1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği yasası ile birlikte bütün iş yerleri iş güvenliği uzmanı ve iş sağlığı uzmanı bulundurmak zorunda.  Bu yasaya göre iş güvenliği uzmanının görevleri rehberlik ve danışmanlık, risk değerlendirmesi yapmak, çalışma ortamını gözetlemek ve çalışanları bilgilendirme. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) ve iş güvenliği uzmanları uygulamada oldukça ciddi sıkıntılar ortaya çıkaran bu yasanın eksiklerinin bir an önce giderilmesi istiyorlar. Görevlerinin sadece işverene danışmanlık yapmak olduğuna değinen Malatya Analiz Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Hizmetler çalışanı uzmanları şunları söylediler: “Bizim görevimiz işverene rehberlik etmektir. Rehberliğin dışında biz farklı bir hizmet yapamayız. Elimize çekici alıp iş yerlerine korkuluk yapmak, güvenlik önlemleri almak gibi bir görevimiz yok. Bizim amacımız sadece rehberlik etmek. Ama olası bir iş kazasında işverenle birlikte bizlerde gözaltına alınıyoruz. Kanunda açıkça yazmış iş güvenliği uzmanı rehberdir. İşverene rehberlik yapar ama olası ölümlü kazalarda iş güvenliği uzmanları sonucu hapse kadar gidiyor. Böyle bir riskimiz de var.”

 “HEM İŞ YERİNDE PARA ALIYORUZ HEM DE İŞ YERİNİ DENETLİYORUZ”

İş kazalarını ortadan kaldırmak için gerekli tedbirleri işverenlere aldıramadıklarını çünkü onların çalışanı olarak göründüklerini dile getiren OSGB Uzmanları şunları dile getirdiler: “Biz iş yerlerinde ki güvenlik eksikliklerinin yerine getirtemiyoruz. Böyle bir sıkıntı var. Bunu yerine getirtemememizin en önemli sebebi ise yetkimizin olmaması ve paramızı iş yerlerinden alıyoruz. Biz nihayetinde OSGB’ler bütün emniyet firmalar paralarını iş yerlerinden alıyoruz. Hali ile onların çalışanı konumunda oluyoruz. Yönetmelikte ise şöyle bir durum işliyor; yaptıramadığınız şeyleri şikâyet edin. Nasıl işverenini şikâyet edeceksin. Şikâyet ettikten sonra o adamla senin tekrar devam etme şansın yok. Hem iş yerinden para alıyoruz hem de iş yerini denetlemeye gidiyoruz. Burada usul olarak bir çelişki var.”

“ÜCRETİMİZİ DEVLET KARŞILAMALI”

Bağımsız olmaları gerektiğine değinen OSGB çalışanları sözlerine şunları eklediler: “Ortak bir havuz oluşturularak devlet bizim alacağımız ücreti işverenden tahsis ederek bu havuza aktarmalı ve bize ödemesini devletin yapması gerekiyor. Ya da bağımsız olmalıyız. Bize devletin görevlendirmeler vermesi lazım. Bizim iş güvenliği uzmanları olarak da eksikliklerimiz var. Her iş güvenliği uzmanı yönetmeliğin kanunun emrettiği şekilde hareket etmiyor. Yakında yaşadığım bir olayı anlatayım: İş yeri hekimimizle bir iş yerini ziyarete gittik. Yeni devraldık iş yerini, bizden önceki hekim oradaki eksiklikleri söylememiş, raporlar yanlış, birçok evrakında hatalar var.  İş yerine biz bakmaya başladık. Buranın eksikliklerini söylediğimiz zaman şöyle bir tepki aldık; Sizden önceki iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı bunları kabul ediyordu siz neden kabul etmiyorsunuz? İş güvenliği uzmanı yönetmelik ve kanunlarımız belli herkesin tabı olduğu ama uygulama noktasında herkes farklı hakaret ediyor.  Kuralları tam dört dörtlük ve yerinde uygulamıyorlar. Hem uzmandan kaynaklı sıkıntılar, hem de işverenden kaynaklı sıkıntılar var. Yapı denetimi olmadan hiçbir şey yapılamıyor ama iş güvenliği olmadan her şeyi yapabiliyorlar. Bu yasada böyle bir açık söz konusu. Kısmi süreli çalışıyoruz.  Her işçi için iş yerlerinde 40 dakika çalışıyoruz. Elimizde herhangi bir yetki yok. Elimizde ki yetki kısıtlı, bize yarı müfettişlik gibi bir yetki vermeleri lazım. Bize sadece gördüğünüz şeyleri şikâyet edin deniliyor. Sıkıntı ise buradan kaynaklanıyor. Bir de paramızı işverenlerden alıyoruz. Yoksa sistem çok çabuk oturur. Çalışma Bakanlığı tarafından sorunlarımızla ilgili belirli aralıklarla anketler yapılıyor. İş Güvenliği uzmanları olarak İSGKATİP üzerinden bu anketlere katılıyoruz. En son yaptıkları ankette de ücretlerin devlet tarafından ödenmesi konusu ile ilgili bir anket yaptılar. Biz gerekli şeyleri dile getirdik. Bazı sıkıntılarımızı İş Sağlığı Genel Müdürlüğüne iletiyoruz. Bize dedikleri tek şey olası bir tehlike var ise işvereni bize şikâyet edin. Tehlike gördüğüm bir iş yerini şikâyet ettim. Ertesi gün işveren bizi aradı ve ‘siz bizi şikâyet etmişsiniz’ dedi. İsmimizin gizli tutulacağı söyleniyor ama bakanlık şikâyet edenin ismini işverene veriyor. Bu durumda işimizi yaptığımız halde adımız şikâyetçi konumuna düşüyor. Bu firma ile çalışılmaz diyorlar ve İSGKATİP üzerinden giriyor bizi işten atıyorlar” dedi.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber