• DOLAR
  5,4680
  % -0,00
 • EURO
  6,2152
  % 0,19
 • ALTIN
  229,6637
  % 0,21
 • BIST
  104.499
  % -0,09

Is Güvenligi Denetimleri Yetersiz mi?

Is güvenligi konusu, Malatya'da geçtigimiz günlerde bir kalipçinin insaattan düserek hayatini kaybetmesi sonucu tekrar gündeme geldi. Insaatta is güvenligi tedbirlerinin alinmadigi belirtilirken, ilimizde bu noktada yapilan denetimlerin yetersiz oldugu iddialari da tartisilan konular arasindaki yerini aldi

Is Güvenligi Denetimleri Yetersiz mi?

 

Ülkemizde yasanan ve büyük can kayiplarina sebep olan is kazalari sonrasi, Is Sagligi ve Güvenligi hükümetin üzerinde titizlikle durdugu bir konu haline geldi. Hazirlanan Is Güvenligi yasasi 30.06.2012 tarihinde Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge girdi. Bu noktada önemli adimlar atildi ve  is güvenligi kriterlerine uyulmadigi için binlerce isyerinin çalismalari durduruldu. Ancak bütün bu yaptirimlar etkili olmamis olacak ki hala is güvenligi tedbirleri alinmadigi için birçok is kazasi meydana geliyor ve insanlar hayatini kaybediyor.

IS GÜVENLIGI KRITERLERINE UYULMADI IDDIASI

Yasanan bu is kazalarinin bir örnegi de Malatya’da yasandi. Üç gün önce Tecde Mahallesinde Ahmet Göksu (42)  isimli bir kalip isçisi 12 katli bir insaatin 5’nci katindan kaliplari sökerken düserek yasamini yitirdi. Isçinin hayatini kaybetmesinin ardindan insaatta gerekli is güvenligi tedbirlerinin alinmadigi ve denetimlerin yetersiz oldugu iddia edildi. Ölüm olayinin ardindan baslatilan sorusturma sürerken vatandaslar da insaatlarin daha siki denetimlerden geçirilmesini ve tedbirlerin titizlikle alinmasini istedi.

 

BÜYÜK EKSIKLIKLER VAR

 

Biz de Sonsöz gazetesi olarak büyük önem arz eden ve üzerinde durulmasi gereken bu konuyu  A sinifi Is Güvenligi Uzmani Cemil Çolakoglu’yla konustuk. Is güvenligi konusunda Türkiye’de büyük eksiklikler oldugunu dile getiren Uzman Çolakoglu, Kaza istatistiklerinin tam anlamiyla tutulamadigini belirterek,  Dünya bu sistemleri çok önceden kurmus ve çalisir durumda. Is Sagligi ve Güvenligiyle ilgili yeni uygulamalar var. Onun için bu uygulamalarin sonunda daha önemli yerlere gelecegimize inaniyorum. Is Sagligi ve Güvenligi her meslege göre degiskenlik gösteriyor. Bir binanin dis cephesinde çalisan isçinin bulundugu risk ile gemi sektöründe çalisan isçinin maruz kalabilecegi riskler farkli farkli. Iste bu yüzden Is Sagligi ve Güvenligi konusu Türkiye'de çok önemli ve üzerinde durulmasi gereken bir konudur” dedi.

 

MALATYA’DA UZMAN OSGB’LER MEVCUT

 

“Ülkemizde her 6 dakikada bir is kazasi olmaktadir” diyen Çolakoglu, “ Is kazalarindan dolayi her gün 4 kisi hayatini kaybetmektedir. Is kazasi ve meslek hastaliklarinin maddî ve manevî sonuçlari isçi ve isveren kesimiyle diger toplum kesimlerini etkilemektedir. Ülkemizin gelismislik düzeyini gösteren önemli göstergelerden biri is sagligi ve güvenligi sistemimizin kurumsallasmasi ve bunun toplumsal sonuçlaridir. Isletmeler is yeri hekimligi veya is güvenligi uzmanligi hizmetlerini her ikisini yâda sadece birini Ortak Saglik ve Güvenlik Birimi (OSGB)' lerden temin edebilirler. Çalisanlarinizin daha nitelikli ve kurumsal is sagligi ve güvenligi hizmetlerini almasini isterseniz, uzman OSGB'lerle irtibata geçmelisiniz. Is sagligi ve güvenligi hizmetlerinin bir bütün olarak alinmasi, isletmelerin saglik ve güvenligi için gereklidir. Bu konuda Malatya da konusunda uzman olan OSGB ler mevcuttur.” Ifadelerine yer verdi.

ISVERENIN YÜKÜMLÜLÜGÜ

Çolakoglu, is verenin yükümlülükleri ile ilgili  sunlari aktardi; “Isveren, çalisanlarin isle ilgili saglik ve güvenligini saglamakla yükümlü olup bu çerçevede; Mesleki risklerin önlenmesi, egitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alinmasi, organizasyonun yapilmasi, gerekli araç ve gereçlerin saglanmasi, saglik ve güvenlik tedbirlerinin degisen sartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyilestirilmesi için çalismalar yapar. Isyerinde alinan is sagligi ve güvenligi tedbirlerine uyulup uyulmadigini izler, denetler ve uygunsuzluklarin giderilmesini saglar. Risk degerlendirmesi yapar veya yaptirir. Çalisana görev verirken, çalisanin saglik ve güvenlik yönünden ise uygunlugunu göz önüne alir. Yeterli bilgi ve talimat verilenler disindaki çalisanlarin hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alir. Isyeri disindaki uzman kisi ve kuruluslardan hizmet alinmasi, isverenin sorumluluklarini ortadan kaldirmaz. Çalisanlarin is sagligi ve güvenligi alanindaki yükümlülükleri, isverenin sorumluluklarini etkilemez. Isveren, is sagligi ve güvenligi tedbirlerinin maliyetini çalisanlara yansitamaz.”

 

 

KRITERLERE UYMAYAN IS VERENLERE…

Is kazalarinin yüzde 98’inin alinan tedbirler sayesinde önlenebilecegine vurgu yapan Çolakoglu, “Yeni düzenlenen kanuna göre is yerinde bir kaza meydana gelmesi ve isverenin kusurlu bulunmasi durumunda SGK’nin kazayi geçiren isçiye ödenecek tazminati isverenden rücu yoluyla isteyebilecek.  Is kazalarinin yüzde 98’inin bu yasa sayesinde gerekli tedbirler alinarak önlenebilecektir. Ancak isletme sahipleri bu konuda daha duyarli davranmali, çalisanlarin güvenligi ve sagligi için kanun ölçüsünde gerekli önlemleri almalari gerekmektedir.Tüm isverenlerin çalisanlarin özlük dosyalarina isyeri hekimi onayli saglik raporu koymalarinin zorunlu oldugunu, aksi halde is kazasinda saglik raporu eksik oldugu için isverenler SGK tazminatlariyla karsi karsiya kalabilecegini söylemem gerekiyor. Örnegin insaatta çalisan isçilerin ise giris saglik raporu olmazsa insaattan düsüp ölmesi ya da yaralanmasi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu isçiye ödedigi tazminatlari isverenden rücu yoluyla isteyebilir. Ise giris saglik raporlarini isyeri hekimi olan çalisma bakanligi Onayli Ortak Saglik Güvenlik Birimlerinden alinabilir.  Tabi bu yaptirimlar ile birlikte uygulanmasi düsünülen çesitli cezalar da konu edilebilecektir. Örnegin risk analizi yaptirmayan bir isveren 2015 yili için 3700 lira ceza ödeyebilecekken, bu ceza 2016 yilinda az tehlikeli isletmelerde 5550 lira, tehlikeli isetmelerde 7400 lira ve çok tehlikeli isletmeler de ise 11.100 liradir. Aykiriligin devaminda bu ceza insaat sektörü için 16650 liraya yükseltilerek her ay için uygulanacaktir. Yine örnegin bir insaat sahibi eger is güvenligi uzmani ve isyeri hekimi görevlendirmekten imtina ederse alabilecegi ceza meblagi söyle olabilecektir.2015 yili için hem uzman için ve hem de isyeri hekimi için ayri ayri aylik 6167 lira,2016 da ise bu ceza yine ayri ayri ve aylik olarak 18501 lira olabilecektir. Aykiriligin devam etmesi durumunda bu ceza her ay için uygulanacaktir” seklinde konustu.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber