• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

IPARD 2 Projesinin 3’çü Çağrısına 110 Başvuru Yapıldı

TKDK tarafından koordine edilen IPARD projesi kapsamında 3. çağrı döneminde 110 başvuru yapılırken bu başvurulara yaklaşık 55 milyon hibe ödenecek. İl Koordinatöre Tunç, “ 110 başvurunun proje bedeli 150-160 milyon civarında. Allah nasip ederse 70 milyon hibeyi dağıtacağız. Biz IPARD 2’nin 3’üncü çağrısında Malatya olarak hedefimizi tutturduk. Hatta biraz üzerine bile çıktık. Biz her dönem hibe miktarını artırıyoruz. Hedefimiz 5 yılda yapılan miktarın üzerine çıkmaktı. Bu hedefi 2 yılda yakaladık. Bu hibelerden yaklaşık istihdam olarak ön görümüz 2 bin civarı.” dedi

IPARD 2 Projesinin 3’çü Çağrısına 110 Başvuru Yapıldı

IPARD 2 projesinin sona eren 3. çağrısıyla TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç ile konuştuk. Tunç şunları dile getirdi: “TKDK’nın en büyük amaçlarından birisi Türkiye’deki tarımı modern hale getirmektir. Makineleşmeyi sağlamak. Entegre tesisler kurarak üretim sağlamak. TKDK bunları önemli ölçüde sağladı. Bunlar yeterli mi, değil. Göreve geldiğimizden bu yana dağıttığımız 70 milyon lira paranın yaklaşık 55 milyon lirası tavukçuluğa verilmişti. TKDK dendiği zaman akla hemen tavukçuluk geliyordu. Ama TKDK 70 kalemin altında destek veren bir kuruluş. Siz bir programı yaymazsanız bu program daha sonra amacının dışına çıkıyor. Bizim en büyük hedefimiz kırsal alanda istihdamı, üretimi geliştirecek, projeleri hayata geçirmek. Mesela Malatya’da seracılığa uygun bir tesis oluşturmak istiyoruz. Bu dönem bu projemizi Yazıhan’da gerçekleştireceğiz. Olur, mu olmaz mı, ne kadar verimli olacağını göreceğiz. Eğer verimli olursa değer taraflara da seracılığı yayacağız. Biz bu seracılığı kesme çiçekçilik olarak alıyoruz da bir kısmını da sebze üretimi yapılacak.

Hedeflerimizden birisi de bütün ilçelerimize elle tutulur bir yatırım yapabilmek. Bu anlamda eksik olan Kale, Pütürge vardı. Bu ilçelerimize arıcılık ve makine anlamında desteğimiz oldu ama biz inşaat anlamında tesis olarak bütün ilçelerde TKDK’nın yatırımının olmasını istiyorduk. Bu hedefimize de ulaştık. TKDK’nın tesisinin olmadığı bir ilçe yok. Bu bizim için önemliydi. Her ilçe tesisimizin olması bizim için bir örnek teşkil edecekti. Malatya’yı hayvancılığın üssü yapacağız dedik, bu anlamda da Türkiye’de ilk 5’teyiz. Aldığımız projelerin tamamı hayvancılık üzerine. Doğu ve Güneydoğu’da Malatya’yı hayvancılık anlamında üs yapmak istiyoruz. Hayvancılığın ismi Malatya’da okunmalı. Hayvancılığın borsası Malatya’da olmalı. Bu anlamda işletmelerimizin sayılarını artırıyoruz. Geçen yıl yaklaşık 40 besiyi hayata geçirdik. İnşallah bu yıl bu sayı 50’yi bulacak. Bu tesisler küçük tesisler değil. En küçüğü 50 başlık hayvan tesisi. İşletmelerimiz ne kadar profesyonelleşirse insanların o işi yapmaları da o kadar profesyonel hale gelir.  Biz bunlar için 5 yıllık bir hedef koyduk, ama 5 yıla da kalmadan Malatya hayvancılık üssü olabilir. Sadece hayvancılıkla ilgili değil, hayvancılıktan elde edilen ürünlerin yan sanayisiyle de üs olacak.

İPARD 2’nin 3’üncü çağrısında bu yıl yaklaşık 55 milyon bir hibe ödeyeceğimizi söyledik. Ama bizim bu dönem İPARD 2’nin 3’üncü çağrısında aldığımız proje miktarı 110 civarındaydı. Bizim bunlarla ödeyeceğimiz hibe miktarı yaklaşık 70 milyon olacak. Ve bunların proje bedeli de yaklaşık 150-160 milyon civarında. Ve Allah nasip ederse 70 milyon hibeyi dağıtacağız. Biz İPARD 2’nin 3’üncü çağrısında Malatya olarak hedefimizi tutturduk. Hatta biraz üzerine bile çıktık. Biz her dönem hibe miktarını artırıyoruz. Hedefimiz 5 yılda yapılan miktarın üzerine çıkmaktı. Bu hedefi 2 yılda yakaladık.  Bu hibelerden yaklaşık istihdam olarak ön görümüz 2 bin civarı. Bir de bunun dolaylı yansımaları da söz konusu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber