• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

İnternetten İlaç Alırken Bir Kere Daha Düşünün

Televizyonlarda ve internet sitelerinde bitkisel ve organik ilaç adı altında satılan ürünlerin hepsinin sahte olduğunu vurgulayan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, “Bu konuda eczacılar olarak,   Sağlık Bakanlığı ile beraber bir proje geliştirdik. Sağlık Bakanlığı 50 milyar liralık bir bütçe ile bu tür ürünleri internetten özellikle sipariş etti ve kendi kurumunda bunları incelettirdi. Bunların hepsinin kimyasal ürünler olduğunu ve zararlı dozlarda bulunduğunu kaydetti.  O nedenle insanlarımızın kimyasal ürünler yerine bitkisel ürünlere, organik ürünlere yaklaşması her zaman soru işareti ile olmalı.” dedi

İnternetten İlaç Alırken Bir Kere Daha Düşünün

İnternet siteleri ve televizyon kanallarında organik adı altında satılan ilaçlar sürekli tartışmaya neden olurken birçok kişinin de ölümüne neden oldu. Bu ilaçları ve bu ilaçlara karşı alınması gereken önlemleri Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi ile konuştuk.  Yapılan araştırmalar sonucunda organik denilen bu ilaçlarda çeşitli kimyasallar tespit edildiğini vurgulayan Türkkölesi sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dünya ile beraber tüm ülkemizde de bitkisel ve hayvansal droplar dediğimiz bitkisel ilaçlara yönelme var. Sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her yerinde var. Vatandaşların bunları tercih etmelerinin asıl nedeni yeni modern ilaçların yan etkilerinin fazla olması. Bu konuda vatandaşlar ilaçların yan  etkilerini durdurayım derken, bir şey yaparken başka bir rahatsızlığa kendilerinin neden olmasın. Bazı ilaçlara ulaşımın sıkıntılı olması insanları organik adı altında bitkisel ilaçlara ve hayvansal denilen ilaçlara yönelme yoğunluğuna var. Ama bunun belli kuralları olması lazım.  Bu yazılı kurallara uymak lazım. Maalesef bu günümüzde istismara dönmüş durumda.  Organik bitkisel denilen satılan birçok ürünün özellikle internetten satılan ürünlerin hepsini yalan olduğu ve hepsinin altından kimyasal ürünler çıktığını yaptırdığımız çalışmalarda görüyoruz. Bu konuda eczacılar olarak,   Sağlık Bakanlığı ile beraber bir proje geliştirdik. Sağlık Bakanlığı 50 milyar liralık bir bütçe ile bu tür ürünleri internetten özellikle sipariş etti ve kendi kurumunda bunları incelettirdi. Bunların hepsinin kimyasal ürünler olduğunu ve zararlı dozlarda bulunduğunu kaydetti.  O nedenle insanlarımızın kimyasal ürünler yerine bitkisel ürünlere, organik ürünlere yaklaşması her zaman soru işareti ile olmalı.

“ORGANİK OLMASI İÇİN BİRÇOK ŞART VAR”

Organik olması için çeşitli şartların olduğunu ifade eden Türkkölesi: “Basit bir örnek vereyim.  Örneğin Nane,  Organik olarak yetiştirildi deniliyor. O ürünün tam bir bitkisel bir drop olabilmesi için birçok kuralları var. Yol kenarına ekilmeyecek. Sulaması sabit özel şeylerle yapılacak. Tahlili yapılmış sularla sulama yapılacak. Yolun kenarına nane tarlası yapıyorlar. Yoldan geçen araçlardan egzozdan çıkan bütün ağır metaller maalesef nane yapraklarında birikiyor ve ondan elde edilen ürünün içine geçiyor. Kurşun, kükürt, civa her türlü istemediğimiz her şey organik adı altında satılan bitkisel ürünlerin içinden çıkıyor.  O yüzden vatandaşlarımız bu işten uzman olan eczacılarımıza danışsınlar. Eczacılarımızın kontrolünde bu işi yapmaya çalışsınlar.

Bu konuda aktarları da asla suçlamıyorum yanlış anlaşılmasın. Bitkisel dropların, bitkisel ilaçların Türkiye’de bir yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe göre eczacılarımız ürünleri kontrol eder. Şayet bitkisel ilaçları dışarıdan alsalar dahi devamlı gittikleri eczacılardan bunlarla ilgili yardım isteyebilirler. Bilgi alabilirler.” şeklinde konuştu.

“BU İLAÇLARLA VATANDAŞIN SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR”

Türkkölesi: “Maalesef bir ürünü satmanın en kolay yolu budur. Cinsel gücü artırıyor doğal dediğiniz ilaçlar içinden, Keçiboynuzu, gergedan boynuzu, mesir macunu ‘onun da adını kirleterek bunları kullanıyorlar. Biz eczacılar olarak 8-9 yıl önce bunun araştırmasını yaptık ve bunları tahlile yolladık. Hepsinde kimyasal ürünler çıktı. Hepsi yalan. Bunların hepsinin kimyasal i ilaç olarak satılan ürünlerin toz hali.  Bunlar asla yasal değil. Bizim kontrolümüz dışında ve çok fahiş fiyatlarla satılıyor. Hepsinin içinden piyasada bilinen ilaç formatında olan ilaçların etken maddeleri çıkıyor. Dolayısıyla vatandaşın sağlığı ile oynuyorlar.” ifadelerini kullandı.

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber