• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

İnternet Kafeler Çocuklar İçin Tehlikeli mi?

İnternet teknolojisinin gelişmesiyle beraber internet kafelerin sayısında da artış oldu. Modern dünyada gereksinim haline gelen bilgisayarlar, çocuklar için tehlike oluşturmaya başladı. Bu konuda çocukları internet kafelerin zararlarından kurtarmak için okul, aile ve ilgili kurumlara büyük görevler düşüyor. Ailelerin izni olmadan küçük yaşta çocuklar saatlerce hatta akşam vakitlerine kadar oyunlar oynarken, bu yasağa bazı oyun salonu ve internet kafeleri uymuyor

İnternet Kafeler Çocuklar İçin Tehlikeli mi?

İnternet kafelerin düzenli ve etkin şekilde denetlenmesi için bu işyerlerinin ruhsatlı olmasının büyük önem taşıyor. Ruhsatı bulunmayan ve denetlenmeyen internet kafelerde, şiddet içeren ya da olumsuz içerikli çeşitli oyunların oynatılabildiğini, sağlıksız, hava ve güneş almayan mekânda kurulan ve amacının dışında kullanılan internet kafelerin çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bazı kafe işletmecilerine göre, İnternet kafedeki yaş sınırlaması yasayla sabittir. Fakat işletmeci kafelerdeki yaş sınırlamasını kendisi belirler. İşletmecinin aradığı tek şart gelen kişilerin cebinde parasının olmasıdır. Yani onun için gelenlerin yaşı önemli değil. İnternet kafelere gelen küçük yaşta çocukların girebildiği, sigara içildiği, şiddet içeren oyunların oynandığı gibi şikâyetlerin temelinde çoğunlukla ruhsatsız internet kafeler ve oyun salonu ruhsatı alınan ve internet kafe olarak işletilen mekânlar bulunuyor.

“YASAKLI SİTELERİ ENGELLİYORUZ”

İnternet Kafe işletmecisi Ahmet E., yasa gereği ruhsatlı bir işyeri olması ve 12 yaşında küçük çocukların ailelerinin izni olmadan oyun oynatılmaması gerektiğini belirterek, “gün geçtikçe İnternet Kafeleri artıyor, nerdeyse her sokakta, her caddede bir oyun salonu, internet kafe veya Playstatıon var. Geneli ruhsatlıdır ama ruhsatsız işleten yerler de var. Biz yasalar neyi gerektiriyorsa elimizden geldikçe uyuyoruz. Mümkün oldukça da kuralları çiğnemiyoruz. Örneğin 12 yaş altı çocukların internet kafeye girmesine izin vermiyoruz. Ancak ebeveynleriyle birlikte gelip izin aldıktan sonra burada çocuklar okul ödevlerini yapabilir veya keyifli vakit geçirebilir. Diğer taraftan sakıncalı ve kötü alışkanlık oluşturacak sitelere de çocukların girmesine izin vermiyoruz. Yine temelde çözüm ailede başlar, biz burada elimizden geldikçe çocukların zarar görmeden ve herhangi olumsuz bir davranış kazanmasını sağlamadan engellemeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

12 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN İZİN ALMADAN OYNAMASI YASAK

Küçük yaşta çocukların ailelerinden izinsiz oynatıldığı, internet kafeler, Playstatıon oyun salonlar daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Gençler boş kalan zamanlarının büyük bir kısmını internet kafelerde ve oyun salonlarında geçiriyor. Çocuklar, son yıllarda en büyük eğlence haline gelen Playstatıon oyun salonlarında, saatlerce akşam vakitlerine kadar oyun oynuyorlar. Futbol maçı, araba yarışı, silahlı savaş oyunları gibi oyunlar daha çok rağbet görüyor. İnternet kafelerde ise durum pek iç acıcı değil, zira çocuklar savaş oyunları oynarken, cinsel içerikli reklam ve programlarla zaman zaman karşı karşıya kalıyor. 12 yaşından küçük çocukların velilerin izni olmadan oynamaması, 15 yaşından küçük çocukların ise akşam vakitlerinde oyun oynaması yasak olduğu halde bu kurala hiçbir oyun salonu ve internet kafeleri uymuyor.

ÇOCUKLAR ÖMÜRLERİNİ BİLGİSAYAR BAŞINDA GEÇİRİYOR

Bilgisayar başında oynayan çocuklar ise, tüm gün ve gece bilgisayar başından kalkmadan oyundaki karakterini yöneten, hayattan kopuk kişiler haline geliyor. Çocuklar odadan çıkmaya, hatta su, tuvalet gibi ihtiyaçlarını bile karşılamaya gerek duymuyor. Oluşturduğu sanal dünya içinde kendine yer edinmeye çalışıyor. Yüz yüze iletişim yerine sanal dünyayı tercih ediyor. Bazı oyunların içerdikleri şiddet ve cinsellik nedeniyle ailelerin bu konunun üstünde çok daha fazla durmaları gerekiyor. Oyunların üzerinde alıcıları uyaran yazılar bulunuyor ancak aileler bunları çok fazla önemsemiyor.

ÇARE, AİLENİN ÇOCUĞA İLGİ GÖSTERMESİ

En önemli çözüm, “ilgi”dir. Yeterince ilgilenilmeyen çocuklar daha çok bilgisayar başındadır. Anne babalar, “aile birliği”ne önem vermelidir. Eşler, çocuklarına ve birbirine zaman ayırmalıdır. Eğer aile üyeleri saatlerce televizyona, dizilere dalmakta veya tüm zamanını gece ziyaretlerine ayırıyorsa çok büyük bir sorun var demektir. Televizyonun başından ayrılmayan ebeveynler, çocuklarına ders çalışma alışkanlığı kazandıramazlar. Ne kadar çalışılması gerektiğini anlatırlarsa anlatsınlar, anlattıkları adeta masal gibi gelecektir çocuklar için. Önce anne baba televizyon ve bilgisayarın başından ayrılmalı ve örnek olmalıdır. Anne babalar emir-komut vermemeli; çocuklarını dinlemeli, onlara sevgisini söz ve davranışla göstermeli, kaygılarını, korkularını, sorunlarını dinlemeli, birlikte çözüm bulmalıdır. Ailelerin belli bir ölçüde bu tip oyunlara kısıtlama getirmesi, çocukların sosyal aktivitelere motive edilmesi bilgisayardan uzaklaşmanın en önemli yoludur.

>>M.  ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber