• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Insan haklarinda geçmisimiz temiz”

Malatya Inönü Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü ögretim üyesi Doçent Doktor Abdulkadir Baharçiçek, ülke geçmisinin insan haklari konusunda son derece temiz oldugunu belirterek, insan haklari ihlallerini biraz daha asagi çekebilmenin yollarinin bulunmasi gerektigini bildirdi.

“Insan haklarinda geçmisimiz temiz”
Malatya Inönü Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü ögretim üyesi Doçent Doktor Abdulkadir Baharçiçek, ülke geçmisinin insan haklari konusunda son derece temiz oldugunu belirterek, insan haklari ihlallerini biraz daha asagi çekebilmenin yollarinin bulunmasi gerektigini bildirdi.
 
10–17 Aralik Dünya Insan Haklari Haftasi etkinlikleri kapsaminda Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu'nun organize ettigi, "Insan Haklari Ihlalleri ve Hak Arama Yollari" konulu konferansi, Il Genel Meclisi Salonu'nda Doçent Doktor Abdulkadir Baharçiçek tarafindan verildi.
 
Konferansa, Insan Haklari Kurulu Baskani ve Malatya Vali yardimcisi Sezer Isiktas, Malatya Il Genel Meclis Baskani Naci Savata, Insan Haklari Kurulu üyeleri, okul müdürleri ve ögrenciler katildi.
 
 
Baharçiçek: Insan insan oldugu için korunmali
Doçent Doktor Baharçiçek, insan haklarini çigneyenin devletler olduguna dikkat çekerek, sunlari aktardi: "Türkiye'de bütün çabalara ragmen maalesef insan haklari ihlalleri ortaya çikmaktadir. Oysa bizim tarih, deger ve kültüre baktigimizda, karincayi bile incitmekten çekinen bir inanç geleneginden geliyoruz. Insani insan oldugu için seven bir kültür ve inançtan geliyoruz. Insan haklari birçok ülkede yokken, Türkler insan haklarina önem verirdi. Geçmisimiz insan haklari konusunda son derece temizdir. Degerlerimiz buna son derece müsaittir. Bugün bundan daha iyi yapabiliriz. Insan haklari ihlallerini biraz daha asagi çekebiliriz. Bu biraz da zihniyetle ilgilidir. Inanmayla ilgilidir. Insan insan oldugu için korunmali ve saygi duyulmalidir."
 
“Türkiye sikâyet edilen ülkeler
arasinda 3.üncü siradayiz”
Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne (AIHM) açilan davalar konusunda da örnekler veren Doçent Doktor Abdulkadir Baharçiçek, "AIHM'ye en çok dava Rusya'da açiliyor. Ikinci sirada Polonya ve üçüncü sirada ise Türkiye geliyor. Yani Türkiye, sikâyet edilen ülkeler arasinda 3.üncü sirada bu iyi bir sey degil. Bizim daha asagilarda olmamiz lazim" dedi.
AIHM'ye, Türkiye'den 32 bin basvuru oldugunu, bunun yarisi olan 16 bininin kabul edilmedigine dikkati çeken Baharçiçek, "2 bin 295 dosyada ise Türkiye mahkûm olmustur. 46 dosyada ise devletimiz lehine hüküm verilmistir" diye konustu.
 
Öte yandan, Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu'na en fazla yardim ve çevre konusunda basvuru yapildigi bildirildi.
Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulunun yazili açiklamasinda, "Malatya.da 2007 yilinda 77, 2008 yilinda 25, 2009 yilinda 19, 2010 yilinda 7 adet olmak üzere toplam 128 adet basvuruda bulunulmustur. Basvurular, Il Insan Haklari Kurulu tarafindan degerlendirmeye alinmis olup, geregi yerine getirilmistir" denildi.
2007-2008-2009 ve 2010 yillarindaki basvurularda, hak konularina göre ilk üç sirada yer alan ihlal iddialari ise söyle: "Yardim talepleri yüzde 23, çevre hakki yüzde 23 ve dilekçe hakki yüzde 21.dir. Komisyonlar yönetmeligin 10.uncu, 11.inci ve 12.nci maddelerinde belirtilen görevleri yerine getirmektedir. Bu amaçla Insan Haklari Egitimi ve Insan Haklari Bilincini Gelistirme Komisyonu tarafindan, hazirlanan program çerçevesinde hedef kitleler belirlenerek insan haklari egitimi verilmektedir. Kurul tarafindan bugüne kadar Valilik personeline, saglik çalisanlarina, muhtarlara, ilkögretim ve orta ögretim ögrencilerine Insan Haklari Egitimi verilmistir. Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu Baskanligi tarafindan Dünya Çocuk Haklari Günü ve 10-17 Aralik Dünya Insan Haklari Günü ve Haftasi nedeniyle, ‘Çocugum ve Haklarim Var. isimli el brosürü hazirlanmis ve ilkögretim okullarina dagitilmistir. ‘Insan Haklari. konulu kitapçik hazirlanarak kamu kurum ve kuruluslariyla kaymakamliklara dagitimi saglanmistir."

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber