• DOLAR
  6,0420
  % 0,25
 • EURO
  6,7537
  % 0,29
 • ALTIN
  248,2576
  % 0,25
 • BIST
  86.771
  % -0,03

“İnşaatların Yapım Hızı Düştü Konut Fiyatları Arttı”

Doların etkisiyle inşaat sektörünün durgunluk yaşadığını dile getiren İnşaat ve Gayrimenkul Uzmanı İsmail Yazıcı, “Malzeme fiyatlarında önemli ölçüde artış var. Bu da imalata, imalattan bize, bizden ise vatandaşa yansımakta.” dedi. Yapı Denetim firması yetkilisi Mimar Orhan Keleş ise sektöre yönelik, “Müteahhit önünü göremediği için kaba yapıda çoğu müteahhit çalışmalarını durdurdu. İnşaatların yapım hızı düştü. İnce işçiliğe baktığımız zaman piyasa biraz daha rahat. Konut fiyatlarında da bir artma söz konusu.” ifadelerine yer verdi 

“İnşaatların Yapım Hızı Düştü Konut Fiyatları Arttı”

İlimize 03-07 Ekim 2018 tarihleri arasında açık kalan Malatya Yapı ve Dekorasyon Fuarı için gelen İnşaat ve Gayrimenkul uzmanı İsmail Yazıcı ve Yapı Denetim firması yetkilisi Mimar Orhan Keleş ile inşaat sektörünü ele aldık.

Sektörü değerlendiren İnşaat ve Gayrimenkul Uzmanı İsmail Yazıcı; “İnşaat sektöründe son yaşanan ekonomik krizle birlikte bir durgunluk var. İnşallah ülkenin bu ekonomik krizi atlatması ile birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörü de bu krizi atlatacaktır. Malzeme fiyatlarında önemli ölçüde artış var. Ya bilerek yapıyorlar yâda bilmeyerek zam yapıyorlar. Malzemede yaşanan artış imalata, imalattan bize, bizden ise vatandaşa yansımakta. Geçen sen tonu bin 850 TL olan inşaat demiri bu sene 4 bin civarlarında. Bu nedenle tamamlanmış gayrimenkullerde alım 3-4 ay durgun vaziyette. Biz bu artan döviz kurlarının düşeceğine değil de sabit kalacağına inanıyoruz” sözlerini kullandı.

Yapı Denetim firması yetkilisi Mimar Orhan Keleş ise “Demir, çeliğe ek vergi getirilmesinden dolayı piyasadaki demir fiyatlarında artışlar meydana geldi. Artmasından dolayı da özellikle kaba yapıda çoğu müteahhit çalışmalarını durdurdu. Demir fiyatlarının artışından kaynaklı müteahhit önünü göremiyor. Bu nedenle de inşaatların yapım hızı düştü. İnce işçiliğe baktığımız zaman piyasa biraz daha rahat.  İlerleyen günlerde tahminimiz inşaat sektörünün önü açılacak. Sektörde beklenti bu yönde. Malzemede yaşanan fiyat artışından yapılan ürüne, inşaata yansıyacak. Bu nedenle de konut fiyatlarında da bir artma söz konusu olacak. Sektör bu nedenle doğrudan etkilenmekte” diye konuştu.

Fuar ile ilgili değerlendirmede de bulunan Keleş şunları kaydetti: “Malatya’da gerçekleştirilen bu fuarları ben, inşaat sektörü açısından faydalı buluyorum. Böylesi fuarlar yapı dekorasyon anlamında sektörü ileriye taşıyan fuarlar. Bu sene 6’cısı düzenleniyor. İlk fuarla son yapılan bu fuar arasındaki gelişmeler çok yüksek. Daha da gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkmış durumda. Ben inanıyorum ki ileride 7’cisi, 8’cisi, belki 15’cisi daha büyük kitlelere hitap edecek. Ve sektörün Malatya’da daha da canlı hale geleceğine inanmaktayız.”

>>Hanife Sarı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber